Zehirli İshalin Belirtileri Nelerdir?

 Zehirli İshalin Belirtileri Nelerdir?

İshal her yaş grubunda sıklıkla görülen dışkının sıvı halde gelmesi hastalığıdır. İshalin pek çok sebebi olabilir. Fakat çok fazla büyük tuvalete çıkmayı ishalle karıştırmamak gerekmektedir. İshal hastalığının çok fazla çeşidi vardır. Bunlardan en tehlikelisi olan da zehirli ishal olarak bilinen rota virüsünün neden olduğu türüdür. Rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek özellikle de çocuklarda bağışıklık sisteminin çökmesine ve böbrek yetmezliğine kadar sürükleyecek tahribata sebep olmaktadır.

Zehirli İshalin Belirtileri Nelerdir ?

Rota virüsü vücuda girdikten kısa bir süre sonra etkisini göstermeye başlar. Bulaşıcı nitelikte olan Rota Virüsünün kuluçka dönemi 1-3 gün arasında değişmektedir. Rota Virüsü vücuda yerleştikten sonra şiddetli karın ağrıları, kusma, dışkının kanlı ve aşırı sulu gelmesi ve dışkının yeşilimsi bir renk alması zehirli ishalin belirtileri olarak kendini göstermektedir. Kusma, karın ağrısı ve sıvı dışkı çıkarımı genel ishal rahatsızlıklarının belirtileridir. Zehirli ishalin belirtileri olarak ayırt edici olanlar yeşilimsi renk ve kanlı dışkıdır. Bu şikayetlerle karşı karşıya kalındığında hiç gecikmeden bir doktora başvurmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Zehirli İshalin Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Zehirli ishal tedavisinin ev ortamında yapılması mümkün değildir. Hasta ishalin şiddetine göre hastane ortamında müşade altında tutulabilmektedir. Bu tedavi sürecinde hastaya da çok fazla görev düşmektedir. Öncelikle bütün ishal türlerinde olduğu gibi zehirli ishalde de hasta su kaybı yaşamakta ve bu suyu geri alması gerekmektedir. Bunun için hasta bol su tüketmelidir. Doktorun vereceği ilaçların yanında beslenme düzeninin tedavi süresince değiştirilmesi gerekmektedir. Haşlanmış patates, yoğurt, pirinç lapası, kola, muz gibi dışkının katı hale gelmesini sağlayacak gıdalar tüketilmelidir.

Zehirli İshalden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Tedavi edilmezse iç organların iflasına hatta ölüme sebep olan zehirli ishalin ilk belirtileri ortaya çıktığı anda uzman bir doktora gidip tedaviye başlanmalıdır. Tedavisinin kadar ishalden korunmasının da önemli olduğunu belirtmekte fayda olan bu rahatsızlık özellikle sulardaki virüslerden, iyi temizlenmemiş meyve ve sebzelerden vücudu etkisi altına almaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!