Zayıflamak İçin Tok Tutan Besinler

 Zayıflamak İçin Tok Tutan Besinler

Zayıflamak İçin Tok Tutan Besinler

Her şişmanın veya her kilolu bireyin rüyasıdır kilo vermek. Aslında kilo vermek tamamen irade ve kendini tanıma işidir. Örneğin uzun süre aç kalabilen bir insana ara öğün yazmak ne kadar saçmaysa, günde 7-8 öğün yiyen insana da Aralıklı oruç diyeti yazmak o kadar saçmadır. Her vücut tipi ve her kişilik özelliğine göre farklı diyetler yazılır ve farklı kilo verme metotları uygulanır. Diyette ki en büyük yardımcınız doğal tok tutucular olmalıdır. Doğal tok tutucu besinler düşük kalori yüksek posa içerdiğinden sizi uzun süre tok tutmaya yardım edecektir. Eğer diyet yapıyorsanız
mutlaka bu yazıyı dikkatlice okuyunuz. İşte en iyi tok tutan besinler;

Zayıflamak için tok tutan besinler

Zayıflamak için tok tutan besinler

Yulaf Kepeği

Zayıflamak için en iyi besin tercihleri arasında olan Yulaf kepeği yoğun miktarda lif içerdiğinden sizi uzun süre tok tutar. Özellikle ara öğünlerde bir kase yoğurt ile yenen yulaf kepeği sizi saatlerce tok tutabilir. Sadece bir çorba kaşığı yulaf iki bardak su kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Bu haliyle midenizde oldukça geniş bir yer kaplar ve sizi uzun süre tok tutar. 100 gr yulaf 10-15 gr lif ve yalnızca 245 kalori içerir. Ayrıca 100 gr yulaf yemenin ne kadar zor olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım. En iyi tok tutan besinler sıralamamızda ilk sıraya yulaf kepeğini koyuyoruz.

Leblebi

Zayıflamak için en iyi besin tercihleri arasında olan Nohut’un kavrulmasıyla elde edilen leblebi yüksek oranda tok tutucu etkisi vardır. Sadece 50 gr yulaf sizi 2-3 saat tok tutabilir. Ayrıca çok fazla su tuttuğundan midenizde çok fazla yer kaplar. Ayrıca kalorisi düşük ve yağ oranı %6’dır. Sağlığa oldukça faydalı kompleks bir karbonhidrattır.

Elma

Zayıflamak için en iyi besin tercihleri arasında olan İçerdiği düşük kalori yüksek posa sayesinde diğer besinler gibi uzun süre tk tutabilmektedir. Ancak elma tüketirken şeker miktarı az olan yeşil elma tercih etmeniz gerekir. Kırmızı elma yeşil elma’ya göre daha yüksek kalorilidir. Her ara öğünde bir elma tüketerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

Yumurta

İçerdiği sıfıra yakın karbonhidrat yüksek protein özelliği sayesinde yumurta tok tutucu etkiye sahiptir. Özellikle yumurtanın en tok tutucu kısmı beyaz kısmıdır. Çünkü beyaz kısmında nerdeyse sıfıra yakın kalori vardır. Yumurtayı sarısı olmadan bol bol tüketmek hem sağlığınız için hem de tok tutması için yararlı olacaktır. Sadece 10 yumurta beyazı 100 kaloriyi geçmezken sarısı ise 700 kaloriye yakındır. Yumurtanın beyaz kısmını mutlaka tüketin.

Patates

En iyi tok tutan besinler sıralamamızın son sırasında patates var. Sanıldığının aksine patates kilo yapmaz ve sağlığa zararı değildir. Aksine oldukça faydalıdır, patatesi zararlı hale getiren onu nasıl pişirdiğinizdir. Haşlama olarak tüketilen patates yiyebileceğiniz en sağlıklı karbonhidrattır. Ayrıca 100 gr haşlanmış patates sadece 75 kalori içerir. Bir öğünde yarım kiloya kadar patates tüketebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!