Zayıflamak için Neler Yapmalıyız?

 Zayıflamak için Neler Yapmalıyız?

Zayıflamak için Neler Yapmalıyız?

Biraz kilo aldığımız zaman bile hemen bir korkuya kapılıp, nasıl kilo verebilirim, düşüncesi alıyor. Farkında olmadan zamanla alınan kilolardan, hemen kurtulmaya çalışmak istiyoruz. Bu da pek mümkün değil. Evet hızlı kilo verdiren diyetler var ama, ne kadar sağlıklı buna siz karar verin. Çünkü o kiloları vermek istediğiniz kadar kısa zamanda almadınız?

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için, ilk olarak bir diyetisyenin kapısını çalın. Size nasıl beslenmeniz konusunda yardımcı olarak, kilo vermenizi sağlayacak. Tabi ki de beslenmek kilo vermek için yeterli değil. Sporu da hayatına koymalısınız. Aynı zamanda kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bunlar çok yağlı, çok şekerli, çok tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durmak. Yemek yeme işlemine belirli bir saatten sonra son vermek. Bu saat çok geç olmamalı. Ara öğünlerde hafif şeyler yiyip, akşam yemeğini abartmamak gerekir.

Asla ben kilo veremem, düşüncesinden kurtulun. Çünkü sizden çok çok kilolu insanların diyet ve spor yaparak istedikleri kiloya ulaştığını unutmayın. Kilo verme konusunda da duyduğunuz, gördüğünüz, bir çok başarı öyküsü vardır. Unutmayın, sağlıklı bir diyet sonrası kilo vermeye başlayacaksınız. Tabi ki önce kendinizi hazır hissetmelisiniz. Kendinize uygun diyet programını bulmak için, bir uzmandan yardım almanız şart. Eğer imkanınız ve boş zamanınız var ise spor salonlarında kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Tabi ki verilen programa uymalısınız.

Kilo Vermek için Neler Yapmalısınız?

Temel Kurallar Belirleyin

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için kendinize şöyle bir kural koyun. Günlük aldığınız kaloriler,  vereceğiniz kaloriden fazla olmamalı. Bunun için de bir beslenme programı yapın. Spor ile de diyetinizi destekleyin.

Kendinize Hedef Koyun

Metabolizma hızınız ve yaşınıza göre olmanız kiloyu belirleyin. Daha sonra bu kiloya ulaşmak için yapmanız gereken diyet programına uyun. Bunun yanı sıra asıl önemli olan bu beslenme alışkanlığını hayatınıza geçirin. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalısınız. Aynı zamanda kilonuzu korumak için, bu beslenme alışkanlığından vazgeçmemelisiniz.

Diyet Günlüğü Oluşturun

Diyet günlüğünün amacı, yediklerinizi kaydedip, nerede yanlış ya da doğru yaptığınızı anlamamızdır. Mesela bir hafta sonunda günlüğü baktığınızda neler yiyip, içmişsiniz, kaç kalori harcamış, almışsınız, ne kadar egzersiz yapmışsınız ve sonuç nedir? Bunları görmenize yardımcı olacak günlük, sizin beslenme alışkanlığınızı da görmenize yardımcı olacak.

Öğün Atlamamaya Özen Gösterin

Yapılan yanlışlardan birisi de öğün atlamak. Öğün atlanıldığı takdirde, diğer öğünde kendinizi daha fazla acıkmış hissedecek ve yemeği biraz fazla kaçıracaksınız. Unutmayın, uzun süre aç kalarak kilo vermeye çalışırsanız, yağ değil kaslarınızdan kaybedersiniz. Aynı zamanda aç kaldığınız zaman metabolizma hızınız düşecektir. Bu da kilo vermenize engel olur. Öğün atlamadan gerektiği kadar yemeye özen gösterin.

Ev Yemekleri Tercih Edin

Yapılan araştırmalara göre dışarıda yemek yiyenlere göre, evde ev yemekleri yiyenlerin daha fazla kilo verebildiğini ortaya koyuyor. Hazır, paketlenmiş yiyecekleri tüketmekten kaçının. Dışarıda yemek yemeyin. Çünkü evde yiyebileceğiniz porsiyonları, gittiğiniz restoranlarda ayarlamanız pek mümkün değil. Hafif, az yağlı ve tuz oranı düşük yemekler tüketin.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Günde 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su hem sağlık açısından çok önemli hem de kilo vermek için önemli. Öğünlerden önce bir su bardağı su için ve yemek yemeye öyle başlayın. Su tokluk hissi verecek ve daha az yemek yemenize yardımcı olacak.

Doktorunuzun Verdiği Listeye Bağlı Kalın

Doktorunuzun sizin için hazırladığı listeye bağlı kalın. Liste dışına çıkmayın. Aynı zamanda yediğiniz şeyleri not alın ve bir hafta sonra liste ile karşılaştırın. Sevdiğiniz yemekleri hayatınızdan çıkarmayın ama sizin için zararlı olanlardan uzak durun. Arada kendinize minik sürprizler yapın. Bunlar yemekle ilgili olmasın. Kendinize kıyafet alabilir ya da saçlarınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Hareket Edin

Aldığınız kalorileri verebilmek için hareket etmelisiniz. Tempolu yürüyüşler yapın, spor salonlarında ki programları uygulayın. Hiç bir şey yapamıyorsanız, bir yürüyüş bandı alın ve günde bir saat yürüyün.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!