Yorgun Ayakları Dinlendirme Yöntemleri

 Yorgun Ayakları Dinlendirme Yöntemleri

Bütün gün ayakta ayakkabıların içinde sıkılan ve yorulan ayaklarımızı akşam eve geldiğimizde dinlendirmek ve bakımını yapmak görevimizdir. Çünkü bir gün sonra tekrar aynı görevleri yapmak zorundadır. O zaman isterseniz biraz da ayaklarımızın nazını çekelim. Yıkayalım, kremler sürelim, masaj yapalım. Ne dersiniz hak etmiyorlar mı? Gözden ırak diye gönülden de ırak olmamalı değil mi?

Öncelikle birinde 45 derece sıcaklıkta su olan leğen ile diğerinde soğuk su olan iki leğeni yan yana koyalım. Ayaklarınızı önce sıcak su ile dolu olan leğende beş dakika bekletin daha sonrada hemen soğuk suyun olduğu leğenin içine koyun. Burada 30-35 saniye beklemesi yeterlidir. Ayaklarınızı tekrar sıcak suda beş dakika bekletip, otuz saniye de tekrar soğuk suyun içinde otuz saniye bekletin. Bu işlemi altı defa tekrar edin. Böylece kan dolaşımını arttırmış ve ayaklarınızdaki şişliklerden yorgunluktan kurtulmuş olacaksınız.

Uzun süre aşağıya doğru tuttuğumuz ayaklarınıza kan toplanmaktadır. Ayak damarlarınızda biriken fazla kan ağrı yapar. Bundan kurtulmak için ayaklarınızın altına yastık koyup bir müddet havada tutmalısınız ki ayaklarımızda biriken kan tekrar vücudunuza dağılsın.

Yine bir leğen suyun içine bol miktarda diri tuz döküp ayaklarınızı suyun içinde bekletin yarım saat sonra dinlendiklerini göreceğiz.

Ilık sabunlu su ile yıkadıktan sonra zeytinyağı badem yağı lavanta yağı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Yine zeytinyağı ile bazı bitkileri karıştırarak kendi hazırlayacağınız.

Yağları da kullanabilirsiniz. Bir bardak zeytinyağının içine 5-6 tane gül yaprağını yıkayıp kuruladıktan sonra koyun. Güzelce karıştırın. Bu karışımı karanlık ve serin bir yerde 2-3 ay bekletin daha sonra da süzün. Bu yağ ile ayaklarınızı ovun ve pamuklu çorap giydikten sonra böyle uyuyun. Zambak ellerdeki ve ayaklardaki eklem ağrılarını azaltmak için rahatlıkla kullanabileceğimiz çiçeklerdendir. Zambak yağını yapmak için aynı gül yağını yaptığımız gibi bir bardak kadar zeytinyağının içine 4-5 tane zambağın çiçeklerini ince ince doğrayıp karıştırın. Fakat zambak yağını güneşte 10-15 gün beklettikten sonra da kavanozla beraber ısıttığınız suda 5-10 dakika bekletip iyice süzün. Yağınızı kavanoza doldurun. Haftada bir iki gün eklemlerinize masaj yaparak yağı yedirin. Ayaklarınızın hem daha sağlıklı ve hem de daha bakımlı olduğunu göreceksiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!