Yeşil Sabunun Faydaları Neler?

 Yeşil Sabunun Faydaları Neler?

Yeşil Sabunun Faydaları

Yeşil sabun faydaları, en ilkel bitkisel sabunlardan biriydi. Kökeni, İspanya’nın Castile bölgesidir. Sabunun zeytinyağından imal edildiği bilinir. Kirleticilerin çevreye hızla yayılması kalabalık dünyanın temizlik sorununu da beraberinde getiriyor. Kimyasal içeriği yüksek olan şeyleri üretme eğilimi yine bizim için daha büyük tehditler oluşturuyor. Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, kimyasal olarak elde edilen ürünleri kullanıyoruz. Kimyasal olarak elde edilen ürünlerin seçiminde gözle görülen yan etkilerin başında deri hastalıkları-alerjileri gelmektedir. Cilt hastalıkları belki de herkesin hayatında yer alır. Cilt sorunları özellikle bayanları etkiliyor. Sabunlar günlük kullanımın bir parçasıdır. Ancak, dikkati çeken bu renkleri sabunlara aktarmada kullanılan maddelerin neler olduğunu bilmek lazımdır. Bunların hepsi de zararlı yan etkilere neden olan sert kimyasal prosedürlerden elde edilir.

Yeşil sabunun faydaları

Yeşil sabunun faydaları

Yeşil Sabun Sağlıklıdır

a- En başta, yeşil sabunların yalnızca kullanıcılar için güvenli olmasının ötesinde, çevreye tehdit oluşturmadığını da belirtmek gerekir.

b- Kullandığımız normal kimyasal sabunların aksine, yeşil sabunlar bitkisel yağlardan üretilmektedir. Dolayısıyla, bitkisel yağ sabunu olarak da bilinirler. Bu sabunlar, kullanılan çeşitli yağlar ile birlikte sabunlardaki gliserol seviyelerini korumak için potasyum veya sodyum hidroksitleri de içerir.

c- Birçok sabun çeşidi içeriğinde, hayvansal yağ içeriğine sahip olmayan yeşil sabunların aksine, hayvan yağı barındırırlar. Yeşil sabunun içinde herhangi bir boya yoktur. Yumuşak rengini veren, kullanılan sebzelerin saf yeşil rengidir. Kullanılan bitkisel yağın türüne bağlı olarak renkler farklı tonlarda olabilir.

d- Bu tip sabunlar hakkında hatırlatılması gereken bir başka dikkat çekici nokta, biyolojik olarak parçalanabilir olmasıdır. Bu nokta bile başlı başına doğal olmayan sabun yerine bu ürünü seçmek için tek başına yeterli olmalıdır.

e- Deri tahrişlerinden şikayet edenlere yeşil sabun önerilir. Aynı zamanda yeşil sabun şifalı olma ve temizleme özellikleri ile bilinir.

Dövmeler için yeşil sabun kullanılabilir mi?

1- Yeşil sabunun kullanıldığı birçok şey vardır. Ama en şaşırtıcı kullanımı dövme sanatı içindir. Dövme sanatçısı vücuda bir parça sanat tasarlamadan önce, süreç boyunca ve sonrasında tüm olası enfeksiyon kaynaklarını azaltmak için yeşil sabun kullanır.

2- Dövme sanatındaki ön adım, bölgeyi yeterince temizleyerek daha sonra herhangi bir enfeksiyonun ortaya çıkma riskini ortadan kaldırmaktır. Bunu yapmanın en güvenilir yolu, işlem için yeşil bir sabun kullanmaktır.

3- Yeşil sabun, önce bölgeye uygulanan bir solüsyon yapmak için damıtılmış su ile inceltilir. Seyreltmek önemlidir, böylece uygulama sonrası yıkanması daha kolaydır. Su ile inceltilerek sabun kalitesinde herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

4- Cildi tüm lekelerden kurtarır.

5- Dövme işleminde kullanılan aletleri sterilize etmek için de kullanılır.

6- Cerrahi aletleri sterilizasyon amacıyla emdirmek için kullanılır.

7- Deriyi nemli tutar. Enfeksiyon kapmaya izin vermez.

8- Yeşil sabun şampuanlar için iyi bir alternatiftir, çünkü olağanüstü temizlik maddesi olarak kullanılabilir.

Faydalı Yeşil Sabun Malzemeleri Nelerdir?

Yeşil sabun veya yeşil sabun tentürü yapmak için önemli bileşenler vardır:

a- Yağlar (lavanta, neem, zeytin, jojoba, hindistancevizi, palmiye)

b- Lye (alkali bir çözelti – sodyum hidroksit veya potasyum hidroksit)

c- Gliserin

d- Etil alkol

Yeşil sabunun faydaları hakkında tüm bilinenleri aktardık, okuduğunuz için teşekkürler.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!