Yeni Teknoloji ve Tek Aşı

 Yeni Teknoloji ve Tek Aşı

Araştırmacılar, mikroparçacıkları kullanan yeni bir 3 boyutlu yöntemin, çocukluk döneminde sürebilen bir zamanlı salınımlı aşıyı üretebileceğini söylüyor.

Yeni bir 3 boyutlu basılmış mikro teknoloji, aşıları tek seferde enjekte etmek konusunda devrim yaratabilir. Massachusetts Institute of Technology (MIT) mühendisleri, Gates Vakfı’nın desteğiyle bir defada birden fazla aşı yapmak için yeni bir yol geliştirdi. Bu, çocukların gereksinim duyduğu doktor ziyaretlerinin sayısını potansiyel olarak azaltabilir. Teknoloji, doktor ziyaretlerinin seyrek olduğu veya hasta uyumunun düşük olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki alanlar için özel önem taşımaktadır.

Aşı nasıl çalışır?

Aşı az miktarda kahve fincanı benzeyen mikro parçacıkları kullanır. Mikropartiküller her biri ince bir kum tanesi boyutundadır.

Tek tek farklı aşılarla doldurulurlar.

Her bir “fincan” doldurulmuş bir cam slayt üzerinde 3 boyutlu baskı tekniği kullanılarak imal edilir ve sonra bir kapak ısı ile mühürlenir. Bu süreç, PLGA gibi biyolojik olarak parçalanabilir polimerler içerir; Bu, tıp ve dental uygulamada sütürler şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikropartiküller kan dolaşımına enjekte edilir ve çeşitli zamanlarda çözülmek üzere tasarlanır, fincan içerisinde tutulan tıbbı veya antikorları serbest bırakır.

Doktorlar ; “Bu çalışma hakkında çok heyecanlıyız çünkü ilk kez, Her zaman kesin ve öngörülebilir bir zamanda serbest bırakılacak şekilde programlanmış küçük, kaplanmış aşı parçacıkları kütüphanesi oluşturabiliriz; böylece insanlar potansiyel olarak tek bir enjeksiyon alabilirler; Daha önce yapılmış çok güçlendiriciler var.” Dedi.

Bardaklar için kullanılan polimerler, bir gün sonra veya birkaç yıla kadar erimeyecek şekilde tasarlanabilir. Bunun anlamı, bir gün bir çocukta yalnızca mikro taneciklerle dolu tek bir enjeksiyona ihtiyaç duyulabileceği, her birinin çocukluk döneminde güçlendirici atışlar sunması için kesin bir zamanlamaya tabi tutulduğu anlamına gelir.

Aşıların ötesinde

Şimdiye kadar yapılan araştırmanın odağı çocukluk aşılaması üzerine yapılmış olsa da doktorlar, böyle bir teknolojiye yönelik başvuruların daha da geniş kapsamlı olabileceğini söyledi. Çoklu enjeksiyon gerektiren her ilaç mikropartikülleri bir çözüm olarak kullanabilir. Kemoterapiden antikor doğumuna kadar değişebilir. Bu teknoloji aynı zamanda hasta uyumluluğu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Zihniyet “ayarlayın ve unutun” şeklinde olabilir: Bir hasta doktor ofisinden ayrılırken, almak zorunda oldukları her hangi bir ilaç, vücutlarının içerisine girmesi için güvenli bir şekilde zamanlanır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!