Yeme Bozukluğu Türleri Nelerdir?

 Yeme Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Bazı insanlar yeme bozukluklarını evreler, fads veya yaşam tarzı seçimleri olarak görebilirler, ancak aslında ciddi zihinsel rahatsızlıklardır. İnsanları fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak etkiler ve hayatı tehdit eden sonuçları olabilir. Aslında, yeme bozuklukları artık Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı (DSM) tarafından resmen zihinsel bozukluk olarak tanınmaktadır. Yalnızca Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kadın ve 10 milyon erkek hayatlarının bir noktasında yeme bozukluğu yaşadı ya da yaşamıştır. Aşağıdaki makale, en yaygın 6 yeme bozukluğu türü ve semptomlarını tanımlamaktadır.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme bozuklukları, anormal veya rahatsız edici yeme alışkanlıklarıyla ifade edilen bir dizi durumdur. Bunlar genellikle yiyecek, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili bir saplantıdan kaynaklanır ve genellikle sağlık sonuçları ile sonuçlanır. Bazı durumlarda yeme bozuklukları bile ölümle sonuçlanır.

Yeme bozukluğu olan bireyler çeşitli belirtilere sahip olabilirler. Bununla birlikte, çoğu gıda, yiyecek bingesi, kusma veya aşırı egzersiz gibi uygunsuz tasfiye davranışlarının şiddetli kısıtlamasını içerir. Yeme bozuklukları, herhangi bir yaşam aşamasındaki herhangi bir cinsiyete sahip kişileri etkileyebilmesine rağmen, çoğunlukla ergenlerde ve genç kadınlarda görülür. Aslında, gençlerin% 13’ü 20 yaşına kadar en az bir yeme bozukluğu yaşayabilir.

Onlara Neden?

Uzmanlar, yeme bozukluklarına çeşitli faktörlerin neden olabileceğini düşünüyorlar. Bunlardan biri genetiktir. Doğumda ayrılan ve farklı aileler tarafından benimsenen ikizlere bakan ikiz ve evlat edinme çalışmaları, yeme bozukluklarının kalıtsal olabileceğine dair bazı kanıtlar sağlar. Bu tür araştırmalar, bir ikizin yeme bozukluğu geliştirmesi durumunda, ikinci bir ikizin de genelde bir hastalığa yakalanma olasılığının %50 olduğunu gösterdi. Kişilik özelliklerinin başka bir nedeni vardır. Özellikle nevrotiklik, mükemmeliyetçilik ve dürtüsellik üç kişilik özelliktir ve genellikle yeme bozukluğu geliştirme riski yüksektir.

Diğer potansiyel nedenler ince, kültürel tercihler için incelik ve medyaya maruz kalma gibi baskıların algılanmasıdır. Aslında, bazı beslenme bozuklukları, Batılı incelik ideolojilerine maruz kalmayan kültürlerde çoğunlukla mevcut değildir. Bununla birlikte, kültürel açıdan kabul gören ince idealler dünyanın birçok yerinde çokça mevcut. Bununla birlikte, bazı ülkelerde, az sayıda birey yeme bozukluğu geliştirmektedir. Dolayısıyla, muhtemelen bir takım faktörlerin suçlanması sonucudur.

Son zamanlarda uzmanlar, beyin yapısı ve biyolojideki farklılıkların yeme bozukluklarının gelişiminde de rol oynayabileceğini öne sürdü. Özellikle, beyin elçilerinin serotonin ve dopaminin seviyeleri faktörler olabilir. Bununla birlikte, en yüksek seviyede kuvvetli sonuçlar çıkarılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!