Yaz Mevsiminde Kontakt Lens Kullanımı

 Yaz Mevsiminde Kontakt Lens Kullanımı

Yaz döneminde kontakt lens kullanmak, kış aylarındaki kullanıma göre biraz daha farklılık göstermektedir. Yaz aylarının etkileri, göz için bir tehdit oluşturabilmektedir. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, yaptığı açıklamada yazın kontakt lens kullanılırken ne gibi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Yaz mevsiminde göz bozukluğu olan insanlar için gözlük takmak biraz daha zor hale gelmektedir. Artan hava sıcaklarıyla beraber gözlük kullanırken daha fazla ağırlık hissedilmektedir. Bu nedenle gözlüklere alternatif olarak kontakt lensler kullanılmaktadır. Peki göz lenslerini yazın kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş Gözlüğü ile Beraber Kullanın

Zararlı Güneş ışınları, kontakt lensler tarafından engellenmemektedir. Bununla beraber rüzgarlı havalarda tozlardan sakınmak için de önlem almak gerekmektedir. Yaz döneminde lenslerinizi güneş gözlüğü ile beraber kullanabilirsiniz. Bu noktada güneş gözlüğü seçimi de önemlidir. Kullanacağınız güneş gözlüğünün UV korumalı ve polarize camlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Denizde ve Havuzda Lens Kullanmayın

Plajda, denizde ve havuzda lens kullanmak oldukça zordur. Enfeksiyon kapma riskinizin olduğu bu alanlar, lensiniz ve gözünüz için tehlike oluşturmaktadır. İlla denize veya havuza lens kullanarak girecekseniz, mutlaka yüzücü gözlüğü takmalısınız.

Klimalı Ortamda Suni Gözyaşı Kullanın

Sıcak havalar ve klimalı ortamlar, gözün nemini almaktadır. Bu ortamlar; göz kuruluğu ve alerji gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Suni göz yaşı damlaları kullanarak gözünüzü nemlendirebilirsiniz.

El Hijyenine Dikkat Edin

Lens takarken veya çıkartırken, el hijyenine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle plaj, kamp veya havuz gibi bölgelerde lens çıkartıp takarken ellerinizi iyice yıkamanız son derece önemlidir.

Önce Lens Sonra Makyaj

Kadınların makyaj yapacağı zamanlarda, lensi önceden takması gerekmektedir. Önce lensi takıp sonra makyaj yapmak, makyaj malzemelerinden gözünüze bir şeyler bulaşmasını engelleyecektir. Bununla birlikte makyajınızı çıkartırken yani temizlerken, yine önce lensi çıkartmak gerekir.

Solüsyonları Her Gün Tazeleyin

Hijyen konusunda önem göstermeniz gereken bir diğer nokta, solüsyon ve lens kutusudur. Lens kutunuzun temiz olmasına ve içerisindeki solüsyonun her gün değiştirilmesine özen göstermelisiniz. Kaliteli solüsyonlar, göz enfeksiyonlarına karşı da koruma sağladığı için bunları tercih etmelisiniz.

Lensle Duşa Girmeyin

Hava sıcaklarının artmasıyla beraber günde en az bir kere duş alma ihtiyacı hissediyoruz. Lenslerin suyla temas etmesi; sudaki olası parazitler nedeniyle körlüğe kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açmaktadır. Duşa girmeden önce lenslerinizi mutlaka çıkartın.

Lensle Uyumayın

Kimi zaman yorgunluğun da etkisiyle lensleri gözünüzden çıkartmaya derman bulamadan uyuyabiliyor veya çıkartmayı unutabiliyoruz. Oysa gözde lens ile uyumak, çeşitli komplikasyonlara sebep olduğu için tavsiye edilmemektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!