Yatmadan Önce Yenmemesi Gerekenler

 Yatmadan Önce Yenmemesi Gerekenler

Akşam yatmadan önce yemek tavsiye edilmez. Ama bütün gün hiç bir şey yenilmemişse ve aşırı aç olunursa nasıl uyku gelir? Bu gibi durumlarda elbette yemek yiyebilirsiniz.

Geceleri Aşırı Yemek Yemenin Zararları

• Mide aşırı tok olunca uykuya dalmayı engelliyor, kabuslar görülmeye başlanıyor.
• Çok yemek yerken sindirim sistemi bütün gece çalışır ama o da başka iç organları gibi gece dinlemelidir. Bu yüzden sabah iştahsızlık, yüz şişlığı, midede ağırlık hissi olabilir..
• Yüksek kalorili gıdalar hemen vücutta kilo olarak kalırlar.
Çok yemek yiyince uykusuzluk ve fazla kilo problemleri yaşanabilir.

Geceleri Ne Yememeli

• İlk olarak gece geç saatlerde alkollü ve kahve gibi içecekler (kahve, siyah ve yeşil çay) kullanmamalıdır.
• İkinci olarak, çocuk ve genç organizmaların yüksek kalorili gıdalar tüketmesi problem yaratmaz, çünkü organizma büyüyor, bütün kaloriler onun için gider.
• Üçüncü olarak, yüksek glisemik indeksli gıdalar yiyebilirsiniz.
Glisemik indeks ürünleri yerken vücut – serotonin ve melatonin hormonlar üretiyor, uyuşukluk yapar. Ama kilo hemen alan kişiler için bu uygun değildir., çünkü kilo yapar.

Yasaklı Ürünler

• Cips ve diğer atıştırmalıklar. Cips, patlamış mısır, kraker vs tüm bunlar hep gereksiz yemekler, zararlıdır. Çok sayıda gereksiz kimyasallar vardır. Gündüz de bu yemekten fayda olmaz.
• Et, tavuk, balık. Bu proteinli gıdalar glisemik indeksi düşüktür akşam yemek için aslında uygundur. Ama onlar çok yavaş sindirilir — sadece mide yolunda 4 saat geçer sonra gönderilir bağırsak tarafına. Bu nedenle uyku iyi olmayacaktır.
• Unlu mamuller ve makarna. Ekmek ve makarna yüksek glisemik indekslidir, sindirim hızlıdır. Ama neden kan şekeri ve insülin yükselir. Kilo hemen gelir.
• Sebze ve meyveler. Çoğu sebze ve meyve gece yemek için uygundur özellikle haşlanmış ve pişmiş meyve sebze. Ancak bazı sebzeleri gece yememeli: patates, beyaz lahana, kabak, fasulye, biber, domates, soğan ve mantarlar. Meyveden: erik, kiraz, armut, şeftali, kuru kayısı, portakal ve greyfurt iyi değil, çünkü mide uzun süre sindiriyor bu meyveleri. Mide de taş gibi his olur yatarken.
• Baharat. Akşamları baharat, sarımsak, hardal ve başka acı yememeli, çünkü iştah artışı yapar, daha fazla yemek istersiniz.
• Çikolata ve diğer tatlılar. Şeker, kek ve hamur ürünleri yüksek glisemik indeksli olur ve hızlı uyku yapar. Ama kilolu olmak istemezseniz böyle şeyleri gece yemeyin.
• Fındık ve kuru meyve. Az miktarda fındık ve kuru meyve çok yararlı, ama gece değil, gündüz onları yemeli. Çünkü fındıkda çok büyük miktarda kalori vardır, kuruyemiş –meyve şekeri konsantre çok vardır. Onları yedikten sonra spor yapmalıdır..

Sonuç

Eğer kilo sizi etkilemiyorsa o zaman herşeyi yiyebilirsiniz yüksek glisemik gıdalar; kızarmış patates, bir pasta ve kek. Ama kilo olmaması için de seçimler vardır –yapraklı sebzeler (marul, ıspanak, kereviz), yeşillik (maydanoz, dereotu, fesleğen, roka), soya ürünleri, lor peynir, yoğurt, süt ama az yağlı. İçeceklerden çok açık çay, bitkisel çaylar kuşburnu, papatya, melisa ve nane çayları içebilirsiniz

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!