Yağmur Suyunun Faydaları Nelerdir? | Hasta Saglik Sitesi

Yağmur Suyunun Faydaları Nelerdir?

Doğal Tedavi Erman Güneş 350

Yağmur suyu faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır sorusu, uzunca bir süre sorulmakla birlikte, yapılan bilimsel araştırmalar; yağmur suyunun faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle saç ve cilt için içerdiği yararlı mineraller, yağmur suyunun başlıca yararlarındandır. Doğal yollarla saç bakımı yapmak isteyenler için birebir olan yağmur suyu, toprak için olduğu kadar insanlar için de son derece faydalıdır.

Yağmur Suyu İle Saç Yıkama

Aniden bastıran yağmurun altında kaldıktan sonra saçların ne kadar yumuşak hale geldiğini, birçoğumuz yaşamıştır. Tuz oranı oldukça düşük olan yağmur suyu, saçların yıkanması konusunda son derece yararlıdır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, sanayi bölgesi gibi bir yerde yaşamıyor olmanızdır. Sanayi fabrikalarından çıkan duman ile birlikte yağan yağmur suyu, çok fazla kimyasal içermekte ve hem saçlar hem de cilt için tehlike oluşturabilmektedir.

Yüzü Yağmur Suyu İle Yıkama

İlk maddede belirttiğimiz gibi bir sanayi bölgesinde yaşamıyorsanız, bir kovanın içerisinde biriktirdiğiniz yağmur suyu ile sabahları yüzünüzü yıkayabilirsiniz. İyi bir püskürtücü ve kamçılayıcı etkiye sahip olan yağmur suyu, hem uyanmanızı kolaylaştıracak hem de cildinize iyi gelecektir. Yağmur suyu ile yüzünüzü yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu yardımıyla durulama yapabilirsiniz.

Saksı Bitkilerini Sulayın

Evde baktığınız çiçekleri, biriktirdiğiniz yağmur suyuyla suladığınız taktirde; azot ile birleşen oksijen sayesinde çiçeklerinizi daha sağlıklı bir şekilde besleyebilir ve kök gelişimini sağlamlaştırabilirsiniz.

Yağmur Suyu İçin

Yağmur suyu içilir mi diye soranlara cevabımız, evet olacaktır. Özellikle ilkbaharda (yeşeren bitkilerden yükselen su buharı sayesinde) içeceğiniz yağmur suyu; hem iç organlarımıza iyi gelmekte ve hem de boşaltım sistemini güçlendirmektedir.

Yağmur Suyu İle Duş Alın

Yağmur suyunu biriktirip küvette kullanabileceğiniz gibi, yaz aylarında direkt olarak yağmur suyuyla duş alabilirsiniz. Sabun veya köpük olmadan kullanacağız yağmur suyu, cildinizin yumuşamasını sağlayacaktır.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle