Yağlı Ciltler Nasıl Temizlenir

 Yağlı Ciltler Nasıl Temizlenir

Yağlı cilt, kuru cilde göre daha geç yaşlanmaktadır.Fakat buna rağmen yağlı cilt sahipleri, kuru cilde göre daha fazla sorun yaşayabilmektedir.Yağlı cilt yüze daha parlak bir görüntü verir. Siyah noktalar ile aknelerin sık sık görülme ihtimali daha fazladır yağlı ciltlerde. Yağlı cilt , yüzün daha gri tonlarda görünmesini sağlar.Çünkü ortamda bulunan toz gibi gözle görünmeyen objelerin yağlı cilde yapışması nedeniyle yüzün rengi bahsedildiği gibi gri renge bürünmektedir.Aktif olarak yağ oluşması , güneşe çıkıldığında da yüzde belirmektedir.
Bu gibi durumlarda bazen yüz maskeleri ve kremler yardımcı olabilir.Bu gibi yardımcı şeyler evde kolaylıkla uygulanabilir.Bu da cilde bakımın süreklilik arz etmesinin delilidir.Sürekli olarak cilt hassasiyeti en üst seviyede olmalıdır.Sürekli cilt bakımı sağlayarak yüzde sağlıklı ve güzel bir görünüm kalıcı kılınabilinir.Sık ve uzun bir zaman diliminde yüz bakımı yapılması , yüzün temiz tutulması önemlidir.Ancak bu şekilde kalıcı bir çözüm sağlanabilir.

Yüzde Ortaya Çıkan Sorunların Nedenleri Nelerdir

yuzde-ortaya-cikan-sorunlarin-nedenleri-nelerdir

Ciltte oluşan yağ ve parlaklığın nedenleri ne olabilir.Temel olarak bunun bir sorun olarak kabul edilmesi gerekir.Androjen denilen hormonun aşırı derecede çalışmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur.Androjen hormonu , yüzün yağlanmasını sağlar. Hormonların ve organların düzgün çalışmamasından da kaynaklı olabilmektedir. Yağlı olan cildin tek avantajı , daha geç yaşlanmasıdır.

 

Yağlı Cilt Özellikleri

yagli-cilt-ozellikleri

* Yüzün yıkanmasından 1-2 saat sonra yağlanma oluşur.
* Yağlı cilt bölgelerinde akne ve siyah noktalar vardır ve aknelerden kalan izler de bulunabilmektedir.
* Bayanlarda makyaj yüzde kaybolmuş gibi bir görüntüye neden olabilir.
* Burun , alın ve çenede yağlanmayı sağlayan gözenekler belirgindir.

Yağlanan Ciltlerde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir

Öncelikli olarak yüzde kapsamlı bakımın eksik edilmemesidir.Dikkatlice günlük olarak yüzde bakım yapılmalıdır.Bu işlemler yapılırken kesinlikle aşırı derecede kurutulmamalıdır cilt.Aşırı kuruyan ciltlerde yara ile karşılaşma riski bulunmaktadır.Halk arasında sıkça cilde iyi geldiği düşünülen limon suyu , nane , okaliptüs ve mentol sanıldığının aksine ciltteki aşırı yağlanma sorununda tek çözüm değildir.İçinde alkol barınan çeşitli losyonlarda cilt yağlanması sorununu ortadan kaldıramaz. Yağlı cilt sahipleri kalın ve yoğurt gibi olan losyonlardan uzak durmalıdır. Bunların dışında sıvı losyon ve jeller kullanılabilinir. Sabah ve akşam yüz yumuşak sabunla yüz yıkanmalıdır.Ayrıca suda hemen kaybolabilen losyonlarda kullanılabilir.Ciltteki gözenekler genişliyor ve o gözeneklerin kapalı olmaması için su ile hemen kaybolabilen losyonlar kullanılmalıdır. Yağlı cilt bakımı için en ideal olan antidoksan içeren losyonlardır. Bu losyonlar cildi temizler ve makyajın ciltten silinmesine de yardımcı olabilmektedir. Yağlı ciltte peeling yapılması ölü hücrelerden kurtulunmasını sağlar ve aknelerin oluşmasının önüne geçilmiş olunur.Peeling işlemi ağır derecede olmamalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt bakımındaki en önemli adım cildin temiz tutulmasıdır.Günde sabah ve akşam temizlik yapılmalıdır.Temizlik için alkollü ürünler kullanılmamalıdır.Adaçayını kaynatıp pamuk ile ıslatarak cilde sürmek yağın temizlenmesi için yararlı bir yöntemdir. Ciltte bulunan gözeneklerin küçültülmesi gerekmektedir.Bunun için organik kil makesi yapılmalıdır. Sabun ve tuz ile de yüze maske yapılması bir diğer yöntemdir.

Maskeler

Taking good care of my skin

1-Maya Maskesi : 10 gram maya ve 3 yemek kaşığı yoğurt.Bu iki bileşeni karıştırıp yüze sürün ve 15 dakika sonra yıkayın.
2-Limon Maskesi : 1 çay kaşığı yoğurt ve aynı miktarda limon suyu.Bu ikisini karıştırıp yüzünüze sürün ve 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın.
3-Bal Maskesi : 1 yemek kaşığı bal , 1 adet yumurta beyazı , 1 çay kaşığı zeytinyağı , 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi.Bu malzemeleri karıştırın ve yüzünüze sürerek 20 dakika sonrasında soğuk suyla yıkayın.

 

Fakat yine de ciltte oluşan aşırı yağlanma konusunda bir hekimden tavsiye alınması en doğru tercih olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

cilt temizleme 7 sene önce

artık ne yiyip ymeyeceğimide biliyorum