Yaban Mersini Faydaları

 Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini iyi bir antioksidandır. Hatta tüm meyve, sebze ve bitkiler içerisinde yüksek oranda antioksidan içeren en iyi meyvedir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini tüm meyveler sebzeler ve bitkiler arasında, antioksidan kapasitesi en yüksek olan besin maddesidir. Bu yaban mersinin en önemli faydalarından birisidir. Yaban mersininde bulunan antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeliyor.

Yaban Mersini FaydalarıSerbest radikallerin dengelenmesi oldukça önemli. Eğer çoğalmaları ve kontrol altına alınamaması durumunda hücre yapısını hızla tahrip etmeye başlarlar. Serbest radikaller ‘oksidatif strese’ yol açar. Oksidatif stres ise, kalp ve kanser gibi çok ciddi hastalıkları tetikler. İşte tam da bu olayda, antioksidanlar devreye giriyor ve gerekli düzenlemeleri yapıyor. Bu tür hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Yaban mersini ciddi oranda antioksidan içeriyor.

Yaban Mersinin Sağlığa Faydaları

Yaban Mersini Kalp Sağlığını Koruyor

Yaban mersini ve kalp sağlığı konusunda bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda yaban mersininin kalp sağlığını koruduğu ve kalp hastalıklarının görülme riskini azalttığı belirtilmiştir. Yaban mersini dışında patlıcan (kabuğu), çilek, kızılcık, karalahana, frenk üzümü, böğürtlen, mavi ve mor sebzelerde ‘antosiyanin’ bulunur.

Yaban Mersini Kötü Kolesterolü Düşürüyor

Yaban mersini sadece kalp sağlığına olumlu etkisi ile sınırlı değil. Aynı zamanda yaban mersininde bulunan antioksidanlar kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürüyor. Yaban mersini dışında siyah üzüm ve ahududu kabuğu da kolesterole iyi gelmektedir.

Bilişsel Fonksiyon ve Hafıza

Yaban mersinin de bulunan güçlü antioksidanlar, beynin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Yaban mersini hafızayı geliştiriyor ve düşünme yeteneğini arttırıyor.

Bu alanda bir çok araştırma yapılmıştır. 12 hafta boyunca yaban mersini suyu içenlerin hafızalarında önemli ölçüde gelişme olduğu ve aynı zaman da yaşlanmanın beyin üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri de kaldırdığı tespit edilmiştir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Kanser Riskini Azaltıyor

Yaban mersininin kansere karşı olumlu etkisi olup olmadığını hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Fakat yapılan araştırma sonuçları oldukça umut verici. Yaban mersininde bulunan antioksidan sayesinde vücutta ki serbest radikallerin dengede tutulması ve çoğalmaması sağlanmaktadır. Yaban mersini kanserden korur ve kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlattığı düşünülüyor. ‘Yaban mersini kanser riskini en aza indiriyor’ denilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yaban Mersini Kan Şekerini Düzenler

Tip2 diyabet, metabolik sendromda ya da insulin direnci düzensiz kan şekeri salgılar. Bu durum doğrultusunda doktorun önerdiği diyetler uygulanabilir. Fakat yaban mersini tüketenlerin, tüketmenlere oranla daha regüle kan şekeri salgılandığı görülmektedir.

Yaban Mersini İdrar Yollarını Temizler

Bir çok idrar yolu enfeksiyonuna, E.Coli adı verilen bir bakteri neden olmaktadır. Bu bakteri idrar yoluna yapıştığı için, idrarla atılamaz. Yaban mersini doğal antibiyotik görevi görür. İdrar yolunu bu bakterilerden temizlemektedir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Görme Kaybına Faydalıdır

Yaban mersininde bulunan antosiyanin görme kaybı önleyici özelliği bulunmaktadır. Katarak, göz kuruluğu, makula dejenerasyonu, miyop ve enfeksiyonlara karşı gözü korur.

Sindirim Sistemini Düzenler

İçerdiği lif nedeni ile sindirim sistemini düzenler. İçerdiği fruktoz ve bakır nedeni ile sindirimi hızlandırır ve kabızlığı giderir.

Doğal Antidepresandır

Yaban mersinin enerji metabolizmasını düzenleyici etkisi bulunduğu için, sakinleştirici özelliği vardır. Doğal bir anti depresandır. Yaban mersininin rengi ne kadar koyu olursa, o kadar içeriği zengin olur.

Yaban Mersininin Diğer Önemli Faydaları

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri harekete geçirir.

Yaban mersini idrar yolları hastalıklarında, antibiyotik etkisi yaratır.

Taze tüketilen yaban mersini kanı temizler.

Kan şekerini düşürür.

HIV virüsünün tekrarlamasını azaltır.

Kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Bağırsak metabolizmasını düzenler.

Bayanların özel günlerinde tüketilen yaban mersini adeti düzene sokar ve ağrıları azaltır.

Kuru ve yaprak olarak tüketilen çaylar,ishali azaltır.

Yaban mersini, gece görüş kabiliyeti azaltır.

Sakinleştirici özelliği bulunur.

Ağız içinde oluşan yaraları iyileştirir.

Diyet yapanlar için iyi bir yardımcıdır.

Kansere karşı savaşır.

Damar sertliğini engeller.

Basur ve varisi iyileştirir.

Göz yorgunluğunu giderir, şeker hastalığından kaynaklı miyop ve görme bozukluklarını engeller.

Bulantı, kabızlık ve mide kramplarını engeller.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!