Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

 Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

Vitaminler hayatımızda büyük bir öneme sahiptirler, onların sağlık yararları çok çeşitli kalp problemlerini önleme, yüksek kolesterol seviyelerini düzenleme göz ve cilt bozukluklarında iyileştirici faktöre sahip olma gibi yararları vardır. Vücudun yapı taşı olarak enerji de verirler ve çeşitli hastalıkları önleme ve tedavi etme yeteneğine sahiptirler. Çoğu vitamin grubu, vücudun mekanizmalarının çoğunu kolaylaştırır ve başka hiçbir besin tarafından gerçekleştirilemeyen işlevleri yerine getirir. Vitaminler çeşitli şekillerde tüketilebilirler . En yaygın vitaminler yediğimiz gıdalar yoluyla elde edilir ancak kültürel veya mutfağınıza bağlı olarak bazı doğal vitamin alımlarında yeterli vitamin almama olasılığı vardır. Bu nedenle, beslenme endüstrisi vücudunuzdaki vitamin içeriğini artırabilecek ek ürünler hazırlar. Bir multi-vitamin genellikle bedeninizin genel dengesini iyileştirmek için en iyi seçeneklerden biri olarak düşünülebilir , özellikle de sık sık yemek yemenize, olur olmaz zamanlarda yemek yeme ya da sık sık aynı yemeği yemek gibi doğal olmayan alışkanlıklarınız varsa, multi vitaminler bir ço yönden destekleyici olurlar.

A Vitamini Faydaları

A Vitamini veya diğer adıyla Retinol , göz problemleri, akne, cilt bozuklukları ve enfeksiyonların tedavisinde ve yaraların iyileşme sürecinin hızlandırılmasında faydalıdır. Aynı zamanda maküler dejenerasyon ve kataraktların önlenmesi için de yararlıdır ve bir karotenoid olarak saç sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

B Vitamini Faydaları

B- Vitamini veya diğer adıyla Tiamin vücudun metabolizmasını , kan dolaşımını ve beyin gelişimini artırırken beriberi, kalp hastalıkları ve hazımsızlığı önleyebilir. B2 ve B3 ile birlikte bu vitamin, ekstra beslenme ihtiyacı olan yaşlı hastalar için veya demans veya Alzheimer hastalığına yakalanma riski yüksek olanlar için B vitamin desteği alınmalıdır. B2 vitamini veya Riboflavin , vücudun metabolik aktivitesini, bağışıklığını ve sinir sistemini geliştirirken kataraktları, cilt bozukluklarını ve anemiyi tedavi etmeye yardımcı olur. Vitamin B3 veya Niasin zayıflık, hazımsızlık, cilt bozuklukları, azaltabilir migren , kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterolü, diyabet ve ishali önleyebilir. Vitamin B6 veya Piridoksamin , şeker hastalığı ,konvülsiyonlar, aşırı adet kanaması, stres , uykusuzluk ve hareket hastalığının tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda vücuttaki homosistein düzeylerini düşürmekle de ilişkilidir. Vitamin B7 veya Biotin cilt hastalıklarını tedavi edebilir, vücudun metabolizmasını geliştirir ve saç sağlığını geliştirir. B9 vitamini veya Folik Asit , anemi, hazımsızlık, anormal beyin büyümesi, cilt bozuklukları ve guta karşı kırmızı kan hücresi oluşumunu arttıran çok güçlü bir araçtır. Vitamin B12 veya Siyanokobalamin anemi, sigara içme , gebelik, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve ağız ülseri semptomlarını ve yan etkilerini azaltabilir. B6, yeterli miktarda B6 ve folik asit ile kombine edildiğinde, çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayabilir.

C Vitamini Faydaları

C-vitamini çeşitli göz bozuklukları, kanser , yaygın soğuk algınlığı, enfeksiyon, diyabet, stres, yüksek kan kolesterolü, kalp rahatsızlığı, kanser, yüksek tansiyon, böbrek bozuklukları, iç kanama, kazıklar kornea ülseri, iltihap ve kurşun zehirlenmesi gibi zararlı etkilere karşı koruma sağlarlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler. Son yıllarda, bilişsel gerilemenin ve serebrovasküler hastalıkların önlenmesi ile de ilişkilendirilmiştir. C vitamini vücudumuzda en güçlü ve gerekli antioksidanlardan biridir.

D Vitamini Faydaları

D vitamini raşitizm hastalığını önleme etkisi ile ön plandadır, artrit diş çürüğü, şeker hastalığının tedavisinde yardımcıdır. Kemik onarımı, bağışıklığı arttırma ve kan basıncını düşürme için çok yararlıdır. D vitamini osteoartritten şikayet eden hastalarda farklı kanser türlerini ve multipl sklerozu önleme ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir.

E Vitamini Faydaları

E -Vitamini veya diğer adıyla Tocopherol sıklıkla yaşlanma karşıtı özellikleri ile bilinir, cildi güzelleştirir, yaşlanmayı geciktirir ve kan dolaşımına yardım eder, cilt bakımına katılır ve kalp hastalıklarına, kısırlığa ve beyin hastalıklarına karşı bir yol olarak kullanılır. Menopoz ağrılı menstrüel siklus ve göz bozukluklarının tedavisinde de yardımcı olur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!