Vertigo Nedir?

 Vertigo Nedir?

Vertigo Nedir?

Vertigo bir baş dönmesidir. Baş dönmesi kişinin etrafındaki eşyaların veya kendinin dairesel hareketlerle bir çark gibi döndüğünü hissetme şeklidir. Bir hastalık değildir. Bir şikâyettir. Baş ağrısı olan hastalar müracaatından sonra çeşitli tetkik ve teşhisleri yapılır ve tedavi edilebilirler. Vertigo her yaş grubunda görülebilir. %5-%10 civarın da görüldüğü söylenebilir. Yaş ilerledikçe özellikle 40 yaşından sonra görülme sıklığı biraz daha artar bazen %40’lara bile insan hayatında çıkabiliyor. Her kişide görülebilme ihtimali var.

Vertigo Nedir

Vertigo Nedir

Baş dönmesi gerçekten kişinin yaşam konforunu kalitesini bozan bir olay hayatından bir kez baş dönmesi geçiren kişi hep bir daha olacakmış kaygısını taşıdığı için bir korkusu var çünkü gerçekten kötü bir his kişi sanki yere düşecekmiş gibi sallanıyormuş gibi çok huzursuz oluyor örneğin hepimiz çocukluğumuzda atlı karıncalara binebilmişizdir. Onlarda çok hızlı dönüp sonra indiğimizde bir sallanma hissi sanki yer altımızdan kayıyor gibi his duyarız işte vertigo bunun şiddetli şeklidir. Hep dairesel hareket var çark gibi dönüyor dengesizlikte sallanma, itilme kişi dengesizlikte eşlik eden başka bulguları da yaşar baş dönmesinde de ek başka bulgular vardır. Bulantı olabilir, kusma olabilir, bazen işitme azlığı olabilir, kulak uğultusu olabilir, çınlama olabilir. Dengesizlikte daha çok nörolojil semptomlar eklenir. Bunlarda görme bozukluğu olabilir. Bazılarında ataklar halinde özellikle iç kulak ortaya çıkan baş dönmelerinde tekrarlayan baş dönmesi ataklarını görebiliriz.

Detaylı bilgi için Vertigo Nedir? başlıklı diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!