Varis

 Varis

İnsan yaşamı var oldukça , onunla birlikte yaşayan rahatsızlıklardan biridir.Bundan yüzyıllarca önce İbn-i Sina ve Hipokrat’ın çözmeye çalıştıkları bir rahatsızlıktı varis.Modern dünyamızda ise varisin çözümü için bazı operasyonlarla mümkün olabilmektedir.

Varis Nedir

İş hayatı ,insan yaşamının idame edilmesini sağladığı gibi , bazı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Mağazalarda elektronik eşya satmak için sürekli ayakta kalmak zorunda olan satıcılar gibi fabrikada çalışan ve yine ayakta durarak işi yürütmek mecburiyetindeki işçilerde aynı dertten muzdarip olabilir. Günün büyük bir bölümünde ayakta kalmak suretiyle , bacaklarda beliren yeşil ya da mavi damarların görülme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır varis. Aynı zamanda bu damarlar kişiden kişiye farklılık gösterse de bazı insanlarda dayanılmaz acı hissinin oluşmasına da neden olmaktadır.Bu acı , insan yaşamını çekilmez kılacak durumlara sebep olabilir. İstatistiklere göre her 3 kadında 1 görülürken , erkeklerde ise bu oran 10 erkekte 1 şeklinde bulunmaktadır.Bu araştırmalarda gösteriyor ki kadınlarda varisin görülme sıklığı, erkeklere oranla daha fazladır.
Varis , günümüz dünyasının yaygın rahatsızlıklarından biridir.Bir damar hastalığı anlamına gelir ve damarlardaki kapakçıkların çalışamaması sebebiyle bacak ve ayaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde bacak ve ayaklarda beliren damar rahatsızlıkları ,estetik olarak da kötü bir görüntünün yaşanmasına sebebiyet vermektedir.Kadınlarda sık görünür olması sebebiyle, onları psikolojik etkiye maruz bırakabilir.Çünkü estetik ve güzel görünüm kadınlar için olmazsa olmazdır.

Varis Nerelerde Görülmektedir

Varis , genel olarak bacaklarda görülmektedir.Genel kanının aksine ise sadece bacaklarda görülmemektedir.Midede , ayaklarda , genital bölgelerde de görülebilmektedir.Genital bölgelerde görülme durumu kişiye ve varisin şiddetine göre kısırlığa neden olabilmektedir.

Varisin Görülme Nedenleri

1 -Genetik olarak ailede görülmesi durumunda , bir sonraki nesile de aktarılması riski oldukça yüksektir.
2-Hamilelikte bacaklara kan akışının düzgün bir şekilde yapılamaması
3-Hareketsizlikten dolayı damardaki tansiyonun artması
4-Hormon bozuklukları yaşanması durumunda.Özellikle kadınların , hamile kalmamak için kullanmış olduğu ilaçlardan kaynaklanan bu tarz hormon bozukluklarının sebebiyet verdiği varisler görülebilmektedir.
5-Kabızlıkta , ağır eşyalar kaldırılmasında , hapşırılması esnasında ortaya çıkma riski bulunmaktadır.
6-Yaşlılıkta da ortaya çıkabilmektedir.

Çözüm Nedir

Varis rahasızlığının çözümü için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.Hekim vasıtasıyla varis sorunu ameliyatla çözülebilmektedir.Tedavi edilmediği takdirde rahatsızlığın derecesi artar ve hayati tehlikeye sebep olabilir. Son olarak belirtmek gerekir ki hareketsiz bir yaşam tarzını tercih etmemeliyiz, spor ve egzersiz yapmak da kalp damar sağlığımız için çok önemlidir.Bu da dolaylı olarak varis oluşma riskini engeller.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!