Varis Nedir?

 Varis Nedir?

Varis günümüzde çok fazla görülen toplardamar rahatsızlıklarından bir tanesi. Varis, vücudumuzdaki toplardamarların genişlemesi ve büyümesi sonucu ortaya çıkan bir toplardamar rahatsızlığıdır. Toplardamar içerisindeki kanın taşınmasına yardımcı olan kapakçıkların görevlerini iyi yapamamasıyla ortaya çıkar. Bu kapakçıkların temel görevi, kanın aşağıdan yukarıya doğru taşınmasıdır. Bu işlevini yerine getiremeyen kapakçıklar, kanı tam olarak yukarıya taşıyamaz ve yukarıya taşınamayan kan damarların genişlemesine sebep olur. Başlangıç seviyesinde tedavisi daha kolay olmakla birlikte, ilerleyen seviyelerde tedavisi biraz daha zor olabilmektedir.

Tedavi edilmezse ilerleyen süreçte dolaşım bozukluklarına sebep olabilir. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda varis ülseri adlı rahatsızlık ortaya çıkar. Varis ülseri adlı hastalık damar çatlaması olarak bilinir. Tedavisi uzunca bir süreç isteyen, sabırlı olmayı gerektiren bir rahatsızlıktır. Tedavisi eskiden sadece oksijen tedavisi denen yöntemle yapılıyordu. Günümüzde birçok klinikte, yeni ve gelişen teknolojiye uygun araçlarla tedavi edilebilmektedir.

Varislerin Ortaya Çıkma Sebepleri Nelerdir?

Varis hastalığı genellikle genetik yapıya bağlı olarak ortaya çıkar. Ailesinde varis rahatsızlığı yaşayan bireylerde varis ortaya çıkma olasılığı çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra çalıştığınız iş çok fazla ayakta durmanızı gerektiriyorsa bu da varis oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayrıca fazla doğum yapmak da bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlayan temel nedenler bir tanesidir.

Varis Dereceleri Nelerdir?

Sadece cildin üzerinde ortaya çıkan kırmızı çizgisel haldeki varislere telenjiektazi nedir. Bu tür varisler başlangıç seviyesindeki varislerdir. Bunların yanı sıra bacağın çeşitli bölgelerinde dışarıya doğru damar çıkıntısı şeklinde de kendini gösterebilir. Bu seviyedeki varisler bir ileri seviyedeki varislerdir. En ileri seviyedeki varisler ise damarsal görünümde, yeşil renkte ortaya çıkarlar ve mutlaka bir hekim kontrolünde tedavi edilmelidirler.

Varis Tedavisi

Varis, dolaşım bozukluklarına yol açıp vücudumuzda ekstra rahatsızlıklar ortaya çıkarabileceğinden tanı ve tedavisi oldukça önemlidir. Uzman bir hekime başvurarak varislerinizin hangi seviyede olduğunu teşhis ettirmelisiniz. Teşhisin ardından hekiminizin belirleyeceği seviyede ve sürede varis çorabı kullanmanız tedavi açısından mutlaka gerekli. Tedavide dikkat edilmesi gereken temel nokta tedavi büyük varislerden küçük varislere doğru gerçekleştirilmelidir. Bu durum varis tedavisinden olumlu sonuç alınma ihtimalini arttıran, kesinlikle atlanmaması gereken bir noktadır. Öncelikle en büyük damardaki problemin çözüme kavuşturulması, nükslerin engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Varis Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da önceliğimiz hastalığın ortaya çıkmasını önlemek olmalıdır. Varis rahatsızlığını engellemek için bol bol hareket etmek oldukça önemli. Bir saatten fazla bir süre oturmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız kısa aralıklarla ayağa kalkarak birkaç tur atın ve işinize tekrar dönün. Bunun yanı sıra hareketsiz şekilde ayakta durmayı gerektiren otobüs, metrobüs vs. kullanımlarında ayaklarınızın yerini sık sık değiştirin. Sabit şekilde ayakta durup ayaklarınıza fazla yük bindirmek, varis hastalığının oluşmasına zemin hazırlar.

Bunun yanı sıra duş aldıktan sonra ayaklarınıza ve bacaklarınıza soğuk su tutun. Bu ayaklarınızdaki kan dolaşımını arttıracağından hem rahatlamanızı sağlar, hem de varis oluşumuna karşı oldukça etkili bir korunma yöntemidir.

Topuklu ayakkabı kullanımı da varis oluşumunu tetikleyen faktörlerden bir tanesi. Eğer işiniz sürekli olarak topuklu ayakkabı giymenizi gerektiriyorsa sivil yaşantınızda kesinlikle topuklu ayakkabı kullanmayın, ayağınızı rahat ettirecek spor ayakkabılar tercih edin. Topuklu ayakkabılar yapısı sebebiyle ayağınıza fazla baskı uygulanmasına sebep olur ve varis oluşumuna sebep olur.

Beslenme de varis oluşumunu engellemek için oldukça önemli. Mutlaka doğal ve dengeli beslenin, günde en az 2,5 litre su tüketin. Sigara kullanıyorsanız bırakın veya azaltın.

Bahsettiğimiz bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde varis rahatsızlıklarına yakalanma olasılığınız oldukça düşüktür. Zaten bu hususlar sadece varis rahatsızlıkları yaşamamak için değil, sağlıklı ve iyi bir yaşam için uygulanması gereken şeyler olduğundan bu önlemleri ve tavsiyeleri hayatınızın bir parçası haline getirerek varis dışında birçok hastalıktan da korunmuş olursunuz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!