Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı kadınlarda cinsel organda cinsel birleşmeyi engelleyen daralma (vajinismus) görülebilir. Bununla beraber bazı kadınlarda da vajinal genişleme cinsel birliktelikte hem erkekleri hem de kadınları olumsuz etkileyebilir. Yeteri kadar cinsel birleşmeden zevk almalarını engelleyebilir. Kadınlarda geç orgazm oluşabilir erkeklerde ise tatminsizlik oluşabilir. Kadınlarda vajina boyutları farklılık gösterebilir. Normalden daha dar olan vajina da cinsel birleşme sırasında büyük zorluklara neden olabilir. Zevk yerine acı veren bu durum kadınlar için cinsel isteksizliğe de yol açabilir.

Vajinalar Çok Dar Veya Çok Küçük Olabilir Mi?

Farklı vajina türleri vardır, hiçbir iki vajina aynı değildir Bununla birlikte, penetrasyonun neredeyse imkansız olduğu, çünkü neredeyse vajinaya erişimi engelleyen bir bariyer varmış gibi bir durum ortaya çıkar. Vajinismus tedavisi var mı? Tabii ki vajinismus için bir tedavi var ve etkinlik oranı çok yüksektir. İlk adım, doğru tanıyı sağlayacak ve uygun bir tedavi öneren doğru bir uzmana gitmektir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajinanın etrafında bulunan kasların istemsiz spazmından oluşan cinsel bir patolojidir. Kilit nokta istemsiz olmasıdır dolayısı ile, kadın bunun farkında olmaz ve bu yüzden bu çok sinir bozucu bir durumdur.

Farklı Vajinismus Türleri Nelerdir?

Toplanmış Vajinismus : Bu durum spazmların bir sonucu olarak, vajinayı kapatır ve cinsel ilişki neredeyse imkansız hale getirir. Ayrıca jinekolojik veya tıbbi araştırmaları engeller. Bu vakalarda nüfuz etmeye çalışıldığında kadın şiddetli bir ağrı hisseder ve vajinada ağrılar oluşabilir.

Seçici Vajinismus : Vajinismus sendromu, tüm vakalarda aynı şekilde ortaya çıkmaz. Bazı kadınlar “seçici vajinismus” dan şikayet ederler ve jinekolojik muayene ve tampon kullanmaları mümkün olsa bile penetrasyon ile ilişki kuramıyorlar.

Primer Vajinismus ve Sekonder Vaginismus

Her zaman acı çektirilen birincil vajinismus ya da cinsel ilişki söz konusu olduğunda yıllarca sorun yaşanmadığı halde belirli bir zamanda aniden ortaya çıkan sekonder vajinismus da vardır . Kadınlar, doğumdan sonra ya da travmatik bir olaydan sonra ya da cinsel istismar gibi durumlarda kadınlarda acı bir cinsel ilişki dönemi olabilir. Vücut penetrasyonu ağrı ve rahatsızlık ile ilişkilendirir, böylece pelvik tabanın kaslarına büzülme sinyalleri göndererek bunu önler.

Dar Vajinalar : Bazı kadınlarda, cinsel ilişki sorunlarıyla bağlantılı olabilen vajinal delikte daha düşük genlik durumu olabilir.

Bazı görüşlere göre çok uzun süre cinsel ilişkiye girmeyen kadınlarda cinsel organda daralma oluşabilir. Bununla birlikte, daha önce anatomik bir anormallik olmadığı sürece, vajinal boyut penetrasyon ile ilişki için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Vajinismus

Vajinismus sendromu, kadın cinsel sorunlarının% 10’unu oluşturan ve kadın nüfusun% 2 ila% 4’ü arasında olan bir patolojidir. Vajinismus olan bir kadın orgazmaya ulaşabilir ve cinsel tatminleri elde eder, ancak eşzamanlı vajinal penetrasyon olmaksızın klitoriyi uyararak bunu başarabilir.

Geçmişte yaşanan bazı travma veya cinsel istismar, hoşnutsuz bir cinsel tecrübe, çift ile ilgili sorunlar, psiko-duygusal faktörler veya ağrıya duyarlılıkla motive edilebilir. Bu patolojiyi tetikleyebilecek çeşitli sebepler olduğundan, tam bir teşhis ve tedavi için orijini belirleyebilen bir uzmana gitmek çok önemlidir. Vajinismusun organik nedenleri arasında, aşındırıcı bir ürünün ve bir alerjik reaksiyonun veya bir enfeksiyonun -cinsel yolla bulaşan hastalık veya kandidiaz nedeniyle- bir tahrişten kaynaklanan bir vajinal enflamasyon bulabiliriz.

Bazı Kadınlar Neden Cinsel Birleşmede Acı Çekiyor?

Vajinanın bu istemsiz daralmasının nedeni açık değildir bu nedenle, bazen hasta kendisine karşı kendisini suçlamaya başlayabilecek partnerle zor durumlar yaşayabilir.Bu durum ilişkiyi olumsuz etkiler. Cinsel ihtiyaçlar karşılanamadığı için ayrılık da olabilir. Prensip olarak, vajinal penetrasyon ile bir tehlike durumu arasında bilinçsiz bir ilişki olduğu görülüyor, böylece vücut içgüdüsel bir savunma mekanizmasını harekete geçiriyor.

Vaginismus Tedavisi

Vajinismus sendromunun tedavisi için metodoloji mümkünse psikolojik ve cinsel terapiye ayrı ayrı ve eş ile birlikte katılmaktır. Hasta işbirliği ve kurallara uyma süreci% 97’nin üzerinde çok yüksek bir başarı oranı getirecektir. Bu cins cinsel problem konusunda uzman olan hekim, vajinanın kaslarını rahatlatmayı öğrenmek, kendi anatomisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve pelvik taban kaslarını kontrol altına almak için yol gösterecektir.Psiko-cinsel terapiye ilaveten, küçük vajinal dilatatörlerin yanı sıra, vücudun farkındalığını artıracak uygulamalar, terapiler sonuç verecektir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!