Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

 Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

Vajina gibi nemli bir bölgede kötü koku olması, birçok kadının karşılaştığı bir durumdur. Vücudun bütün giriş bölgelerinde olduğu gibi vajinada da mikroorganizmalar bulunmaktadır ve bu organizmaların bir dengesi vardır. Flora adı verilen bu mikroorganizmalar dışında vajinadaki hücrelerin bir diğer bağlantısı hormanlardır. Vajina bölgesinde oluşan salgı, koku yaymaktadır.

İnsan ağzının içinde olduğu gibi oluşan salgı, bir miktar koku yapmaktadır. Ağzın içi ne kadar temizlenirse temizlensin, bu koku bir miktar olacaktır. Vajina bölgesindeki koku da bunun bir örneğidir. Yani bu koku son derece normaldir. Vajina bölgesi ne kadar yıkanırsa yıkansın, bu anatomik gerçeklilik değişmeyecektir. Her kadında farklı bir koku oluşturan vajina salgısı; yenilen yiyeceklere, içilen sıvılara, alınan ilaçlara, strese ve giyilen kıyafetlere kadar farklılık oluşmasına neden olmaktadır.

Vajinada Neden Kötü Koku Olur?

Üreme çağında adet gören her kadında vajina akıntısının yaşanması son derece normal bir durumdur. Normal şartlarda renksiz ve kokusuz olan vajina akıntısı, adet dönemine yaklaşırken artarken sonrasında daha da sıvı bir duruma dönüşmektedir. Burada önemli noktalardan bir tanesi, kötü kokulu akıntının fazla olması ve mukus kıvamına benzer bir şekilde olması durumunda çeşitli sağlık sorunlarına işaret etmesidir. Böyle bir durumda uzman hekime başvurmak, yapılacak en doğru eylem olacaktır.

Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Geçirilir?

Vajinada bir miktar koku olması her daim normal bir durumdur. Fakat bu kokunun çok rahatsız edici olmaması için alınabilecek bazı önlemler vardır. Bu önlemlerin başında temizlik gelmektedir. Vajinanın hava alması ve kuru tutulmasının yanı sıra pamuklu iç çamaşırı kullanmak, sentetik çamaşırlar giymek, kötü kokunun giderilmesi için temel önlemlerdendir. Pamuklu iç çamaşırı tercihi, vajina bölgesinin hava almasını sağlayarak kötü kokunun önlenmesini sağlayacaktır.

Vajinadaki kötü kokuyu geçirmek için deodorant gibi kozmetik ürünler kullanmak, son derece yanlıştır ve alerjik sorunlara yol açabilmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasının sağlamak, vajinanın kötü kokmasını geçirebilecek önlemlerdendir. Bunun için bol sıvı tüketilmelidir. Kafein ve şekerli içecekler de kötü kokuya neden olabilmektedir.

Vajinanın Kötü Kokusu Nasıl Geçer?

Vajinadaki kötü kokunun azaltılması için çeşitli önlemler alınabilmektedir. Bu kokunun kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve çeşitli etkenlere bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için alınacak önlemlerin bazıları şunlardır:

  • Vajinanın hava alması için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
  • Mantar, kaşıntı gibi vajina rahatsızlıklarında doktora başvurulmalıdır.
  • Tamponlarınızı sık sık değiştirin.
  • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak enfeksiyon riskini azaltın.
  • İlişkiden sonra tuvaleti kullanın.
  • Fazla şekerli veya kafeinli içecekler kullanmaktan kaçının.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!