Vajina Daraltma Nedir?

 Vajina Daraltma Nedir?

Bu makalemizde Vajina Daraltma Nedir, Vajina Daraltma Ameliyatı, Vajina Daraltma Fiyatları, Vajina Daraltma operasyonu hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Vajina Daraltma Nedir? Neden Yapılır?

Kadınlar erkeklerden farklı olarak daima çekici güzel ve etkileyici olmak isterler. Ülkeden ülkeye coğrafyadan coğrafyaya değişen tüm kültürlerde kadınlar ve güzellik kavramları birbiri ile bütünleşir. Kadınların cazip çekici görünmesi onun sahip olduğu ve bedenine de yansıyan ruh güzelliğidir. Dolayısı ile kadınlar erkekler tarafından sadece cinsel bir obje olarak görülmez. Ancak cinsel yaşam kalitesi hem kadınlar hem de erkekler için çok önemlidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam olmadan kadınlar ve erkeklerin birbirlerini bütünlemeleri veya tamamlayabilmeleri imkansızdır. Bu nedenle kadın sağlığı baş konularından biri de cinsel sağlık konularıdır.

Bu makalemizde kadınlarda cinsel sağlık alanında en çok merak edilen “Vajina Daraltma Nedir,Vajina Daraltma Ameliyatı,Vajina Daraltma” gibi konulara değiniyoruz. Öncelikle genital estetik konusuna değinmemiz gerekiyor. Genital bölge kadınların cinsel birleşmeyi gerçekleştirebildikleri bölgedir. Bu bölgeyi meydana getiren dış tarafta dış dudaklar ve iç dudaklar yer alır. Vajinanın estetik olması için hem iç hem de dış bölümlerinin sağlıklı ve estetik olması gerekiyor. Bu bölgenin ameliyatları genital ameliyatlar olarak adlandırılıyor. En çok yapılan genital operasyon da labioplasti adı verilen ve iç-dış vajina dudaklarını düzenleyen ameliyatlardır. bir de vajinoplasti adı verilen vajina daraltma operasyonu da yine sık yapılan bir operasyondur.

Genital ameliyatları 18 yaşından 70 yaşına kadar her kadın yapabilir. Bunun için kadının bekar ya da evli olma şartı aranmaz. Şekil güzelliğinin yanı sıra cinsel organın cinsel fonksiyonunu kusursuz olarak yerine getirebilmesi için düzgün yapıda olması gerekiyor. Mesela iç dudaklar sarkık ise cinsel birleşme kadını zorlar. Cinsel birleşme sırasında oluşan sürtünme nedeni ile dudaklar daha kısa sürede sarkar. Atletizm ile uğraşan bayanlarda bu bölgede bu tip sorunlar oluşabilir. Bu bölgenin tam temizliğini yapabilmek için yine gereğinden kalın ve etli olmamasına dikkat edilir. Kalın iç dudak söz konusu ile enfeksiyonların gelişme ortamı da var demektir.

Vajinoplasti Nedir?

Vajina daraltma olarak bilinen Vajinoplasti en sık yapılan ameliyatlar arasındadır. Bu operasyonla kadın vajinasında 6 cm daralma olur. Zaten hem kadın hem erkek vajina dış tarafının dadece üçte biri kadar içerisi aktif ve sağlıklı ise cinsel birleşmeden zevk alabilmektedirler. Operasyon ise 6 cm içeriye kadar daraltma yapabilmektedir. Vajina boyu bu operasyonla kısalmamaktadır. Kadınlarda yaş ilerledikçe cinsel organda genişlemeler olabilir. Çok doğum yapan kadınlarda da aynı sorun oluşabilir. Bu sorun kendi kendine düzelmez. Ancak kolay bir vajina daraltma ameliyatı ile düzeltilebilir. Bir çok kadın bu ameliyatı dile getirmekten çekinir. Bazen sezaryen yapmayan ve normal doğumu seçen kadınlarda bu bölgede oluşan genişlemeler yırtılmalar ileriki zamanlarda cinsel yaşamlarını olumsuz etkiler. Birleşmeden duyulan zevk azalır ve belki de ilişki tehlikeye girebilir.

Vajina Daraltma

Vajina daraltma ameliyatı yapıldıktan sonra Dr. sizlere ilaçlar verecektir, aksatmadan onları almanız; ileride enfeksiyon oluşması riskini azaltır. Daraltma yapıldıktan sonra pansuman gerektirmeyen bu işlem sonrasında (3-4 gün) banyo yapılabilir. Ancak ameliyattan en az 30 gün sonrasına kadar da havuz küvet denize girilmemesi gerekir. Cinsel birleşme için de 40 gün beklenmelidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!