Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

 Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Daha sağlıklı olmak ve fit bir görünüme kavuşmak adına tercih edilmek istenen uzun süreli tok tutan yiyecekler diyet yapan ya da Ramazan aylarında oruçlu olan kişiler içinde avantajlı olmaktadır. İş ya da okul nedeni ile gün içerisinde yeterli derecede beslenemeyen ve öğünleri atlayan insanlar, günlük hayatta daha fazla tok olmayı sağlayan besin ya da gıdalardan yararlanmak istemektedir. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygın olarak tavsiye edilen gıdalar ise özelliklerine göre farklı seçenekler ile yarar sağlamaktadır.

Tok Tutan Kilo Aldırmayan Gıdalar

Özellikle ülkemizde kahvaltı sofralarından eksik edilmeyen yumurta, uzun süre tok tutan kilo aldırmayan gıdalar listesinin başında gelmektedir. Sporcular tarafınca da sıkça ihtiyaç duyulan yumurta, protein içermesi sayesinde daha uzun süre tok kalmanızın yanı sıra, daha güçlü olmanızı da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra uzun süre tok olmanızı sağlayan diğer gıdalar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

• Turşu: Uzmanlar tarafınca yapılan testler sonucunda salatalık ve domates turşularının, vücuttaki bağırsak ile beynin bağlantılarını güçlendirdiği kanıtlanmış olmasa da ortaya çıkarılmıştır. Daha çok kış aylarında akşamları sofralardan eksik edilmeyen turşular, iştahın azalmasını ve buna göre kilo almayı önlediği bilinmektedir.

• Avokado: Her ne kadar ülkemizde pek fazla tüketilmiş olmasa da, yaşlanmayı önlemesi sayesinde dünya üzerinde beğenilen avokado meyvesi, yüksek besin değeri sayesinde vücuttaki kilo kontrolünü sağlamaktadır.

• Elma: Diyete başlayan ve kilosunu kontrol altına almak isteyen kişilere de yaygın olarak tavsiye edilen elma meyvesi, özellikle öğünlerden önce tüketilmesi sonucunda karnı tok tutmakta ve iştahın azalmasını sağlamaktadır.

• Badem: Kalp, damar, kemik ve beyin gibi farklı hastalıklar için en yararlı gıdaların başında gelen badem, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisine sahiptir. Günümüzde cilt bakım ürünlerinde de tercih edilen badem, sindirim sitemini hareketlendirmesi sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

• Brokoli: Sağlıklı beslenmenizin yanı sıra, gün içerisinde daha uzun kalmanıza imkân tanıyan brokoli, kızartmadan yenilmesi durumunda daha yararlı besin maddeleri arasında yer alıyor.

Yağ Yakan Kilo Verdiren İçecekler

Orta yaşlardan itibaren giderek sarkan göbekler ve aşırı kilolar, insanları farklı yöntemlere itmekte ve yağ yakan kilo verdiren içecekler son dönemlerde, kişiler arasında giderek yaygın olarak tercih edilmektedir. Kolay hazırlanışı, tüketimi ve bulunabilmesi özelliklerine göre değerlendirilen içecekler ise şöyledir:

• Limonlu Maydanoz Suyu: Kilo verme konusunda önemli bitkiler arasında yer alan maydanoz, limon suyu ile birlikte karıştırılması durumunda, aşırı yağların erimesi konusunda yardımcı olmaktadır.

• Hindistan Cevizi Suyu: Sindirimi geliştirmesi ve vücudu nemlendirmesi gibi pek çok farklı ayrıcalıkları sağlayan Hindistan cevizi, suyunun içilmesi durumunda da uzun süreli besleyici olmaktadır. Buna göre kilo vermenize yardımcı olan içecek, yağ yakmanız konusunda da ayrıcalıklı içeceklerin başında gelmektedir.

• Tarçınlı Elma Suyu: Daha öncede bahsedildiği gibi kahvaltılardan önce 1 adet tüketilmesi durumunda uzun süre tok kalmanızı sağlayan elma, tarçın ile karıştırılarak içilmesi sonucunda da lezzetli içecek arayışınızı sonlandıracak karışımlardandır. Fazla yemek tercih etmeyen ve ara öğünleri geçiştirmek isteyen kişiler için tavsiye edilen karışım, aynı zamanda daha uzun süre dinç olmanızı sağlamaktadır.

• Hindistan Cevizi Yağı Kahvesi: Sporcular arasında son 5 yıl içerisinde olmazsa olmaz içecekler arasında yer alan Hindistan cevizi yağı, filtre kahveler ile karıştırıldığında hem daha sağlam olmanızı, hem de vücuttaki yağların yakılmasını sağlamaktadır. Sabah saatlerinde kahvaltı öncesinde 1 bardak tüketilen bu karışım, öğle saatlerine kadar beslenme ihtiyacınızın olmamasını sağlamaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!