Uyku Bozukluğu (İnsomnia)

 Uyku Bozukluğu (İnsomnia)

Uyku Bozukluğu (İnsomnia)

Uykuya dalmakta zorlanma ve uykuyu gece boyunca sürdürememe durumudur. Normal uyku saatinden önce uyanma o gün boyunca uykusuzluğa bağlı olarak yorgunluk çekme ile devam eden insomnia genel olarak farklı sorunlardan etkilenme nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Gün boyu yorulmuş ve bitkin düşen vücudun kendini onardığı, gün içinde öğrenilen bilgilerin beyin kısmında depolandığı süreç olan uyku hali, bilimsel açıdan halen tamamı ile açıklanamamış bir eylemdir. Sağlık açısından beslenmek kadar önemli bir durum olması sebebiyle insomnia ciddi bir rahatsızlıktır. Gün içinde yaşanılan yorgunluğu, stresi, bilgi depolamasını ve sistemin çalışarak vücudu yeni güne hazır hale getirmesini sağlayan bu evrede, sağlıklı uyumak insanın günlük yaşamını oldukça olumlu etkileyeceği gibi, yeterli uyku düzeni sağlayamamak da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Uyku Bozukluğu İle İlgili Bazı Şikayetler
Oturduğu yerde uyuya kalma
Normalden çok daha fazla uyuma
Yeterli uyuduğu halde dinlenememe
Sabahları yorgun uyanma
Eşin horlamasından dolayı uykusuz kalma
Gece sürekli uyanma
Rüya ve kabuslardan dolayı uyanma

Uyku bozukluğu için Doktoruna Başvurmanız Gereken Durumlar

-Uyumak için duş aldığınız da yeterli derece rahatlama hissetmemek
-Uyumak için kafein tüketimini durdurmak, spor ve egzersize rağmen yeterli şekilde uyuyamamak.
-Uyku probleminizin ardında farklı sağlık sorunları (depresyon, kalp hastalığı) olduğu düşünülen durumlarda
-Uyku esnasında aşırı horlama ve nefessiz kalma.
-Sabah uyanıldığında yorgun ve uykusuz hissetmek
-Uyku ilaçları ya da farklı ilaçların uykunuza zarar verdiğini düşünmek.

Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi biri mevcut ise ve ciddi şüpheleriniz varsa doktoruna başvurmanız ve bu konuda tedavi olmanız gerekmektedir.

Güzel Bir Uyku İçin

Öncelikle düzenli bir uyku için kendinizi buna hazırlamanız gerekmektedir. Olumsuz düşünmek ve kendinizi o karamsar tavırda tutmak sizin için zararlı olabilir. Uykunuza neredeyse doğrudan etki eden bu stresli durumları aşabilmek ve günlük yaşamınızı sağlıklı uyku sayesinde daha olumlu bir hale getirmek için düzenli bir uyku süresi şarttır.

Hafta sonları ve tatil günlerinde yapılabilecek kaçamaklardan mümkün oldukça uzak durun. Çünkü vücudun düzenini sağladığınız uyku, kaçamak yapılan günlerde bozulursa yeniden eski haline dönmeyebilir. Sağlam ve güçlü bir iradeye sahipseniz uyguladığınız düzenli saatin birkaç saat dışına çıkabilirsiniz.

Gün içerisinde kısa uykular, gece sağlıklı uyumanızı olumsuz etkileyecektir. Gündüz uyuya kalarak ya da bilinç olarak biraz kestirmek o anda güzel gelse dahi tavsiye edilmeyen bir durumdur. Gündüz uyumanız vücudun sürekli yorgun halde kalmasına, gece uykusunun sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir.

En büyük uyku düşmanlarından biri stres ve tembelliktir. Yatmaya yakın spor yapmanız sizi yorabilir ve iyi uyurum diye düşünürsünüz fakat tamamen yanlış bir seçimdir. Düzenli olarak sabahları yapılacak kısa ve kolay egzersiz hareketleri gününüzü daha enerjik geçirmenizi ve akşam yatağınızda daha sağlıklı uyumanızı sağlayacaktır. Aşırı stres ve yorgunluktan spor yaparak kurtulmayı denebilir, olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yatmadan önce yapılacak ağır sporlar ve vücudu yoran hareketler yerine meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri sizi daha rahat uykuya yönlendirecektir. Bu egzersizler sayesinde nefes alış verişimizin rahatladığını ve uyku sırasında rahatladığınızı fark edebilirsiniz.

Çoğu insan ışıkta uyuyamaz ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir yol karanlık bir odadır. Yatak odanızın sağlıklı koşullarda olmasına ve minimum ışık olmasına dikkat edin. Aynı zamanda sessiz bir odada uykuya dalmak bilindiği üzere daha kolay bir yoldur. Ancak şartlar bunlara müsait değilse göz bandı ve kulak tıkacı kullanmanız tavsiye edilir.

Kısa sürede uykuya dalamıyor, konsantre olmakta zorlanıyorsanız inatla uyumak için direnmeyin. Evin diğer odalarını dolaşın, gevşemeyi deneyin ve kısa süreli farklı şeyler yapmayı veya kitap okumayı deneyin.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!