Unutkanlığı Önleyen Bitkiler

 Unutkanlığı Önleyen Bitkiler

Unutkanlık aslında zaman zaman hepimizin günlük hayatında karşılaştığı bir durumdur. özellikle kafamızın çok yoğun olduğu zamanlarda, bedenen çok yorgun hissettiğimiz zamanlarda, aşırı baskı altında veya stresin yoğun olduğu zamanlarda unutkanlık hepimizin başına gelmiştir. Genellikle dönemsel bir durum olan ve biraz dinlenmeyle ve kafanın boşaltılmasıyla geçebilen bir durumdur ancak kolaylıkla geçmediği durumlar ve artık çok fazla yaşanılan durumlar ile karşılaşıldığında sebebini düşünmeye ve bir çözüm yolu üretmeye başlamalıyız.

Unutkanlık yaşadığımın zamanlarda unuttuğumuz şeyi beynimizi ne kadar zorlasak da hatırlayamayabiliriz. Hatta öyle ki beynimiz durur ve sanki hiçbir düşünce yokmuş gibi beyaz bir sayfa haline gelir. işte böyle durunlar genellikle iş temposunun sürekli olarak çok yoğun olduğu ve stresin sürekli olarak çok yüksek olduğu durumlarda başımıza gelir. Genç yaşta bile oldukça karşılaşılır ve can sıkıcı bir hal almaya başlar. Önemli olan konular dışında günlük hayatımıza taşınız ve gözlük, telefon, cüzdan gibi eşyalarımızı da unutmaya başlarız. Bunun sebebi beynin sürekli olarak farklı tip uyarılara maruz kalmasından ötürü olduğunu ve beynimizin sürekli olarak farklı tip konularla fazla meşgul olmasından olduğunu bilmeliyiz.

Eğer böyle durumlar ile karşılaşıyorsanız o zaman çok fazla endişeleneceğiniz bir durum değildir. Öncelikle bol su içmeli ve kafamızı boşaltacak aktivitelerde bulunmalıyız. Acık havada tek başınıza yürümeli, pikniğe gitmeli, boş alanlarda sakin bir şekilde vakit geçirmelisiniz. Bunun yanı sıra birkaç gün tatil yapıp bolca uyumak ve bitkilerden de yararlanmakta fayda var.

İşte bu bitkiler biberiye; hafızayı güçlendirmek için, ginkgo biloba; hafızayı güçlendirmenin yanı sıra beyni ve sinir hücrelerini stabilize etmek için, gotu kola; belleği geliştirmek ve beyni uyarmak için, şevketi bostan; kan dolaşımını hızlandırma, kanı temizleme ve unutkanlığa iyi gelmesi için, Melis otu; hafızayı güçlendirme, muhakeme ve işlem çözme kabiliyetini artırmak için hem kokusundan kem kendisinden yararlanılabilecek bitkiler arasındandır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!