Unutkanlığa iyi Gelen Bitkiler

 Unutkanlığa iyi Gelen Bitkiler

Unutkanlığa iyi Gelen Bitkiler

Eskiden yaş ile alakalı olan unutkanlık, şimdilerde her yaşta insanın büyük sorunu. Hepimiz yaşıyoruzdur, bir yere koyduğumuz eşyayı çok geçmeden yerini unutup aramak gibi günlük unutkanlıklar. Bu unutkanlıklar zaman zaman bizi çok zor durumlarda bırakabilir. Yaş ile birlikte unutkanlıkta artmaya başlar. Ama genç yaşta olan unutkanlıkların çoğu strese dayalı unutkanlık olarak bilinir. Bunun yanı sıra kaygı, günlük yoğun iş temposu, kullanılan bazı ilaçlar, gerginlik, sürekli bir düşünceye takılı kalıp, ondan kurtulamama hali, unutkanlığın sebeplerinden olabilir. Zaten şuan ki yoğun yaşam şartları insanları fazlası ile unutkanlığa sürüklüyor. Yaşlanmadan daha unutkanlık hepimizin baş belası halinde. Ama bazen unutkanlık kronik olabilir ya da hafıza tembelliğinde unutkanlığı tetikleyebilir.
Unutkanlık aslında bir sinir sitemi hastalığı olarak bilinir. İlerlediği takdirde Alzheimer olma olasılığı yükselir. Günümüzde bir çok insan bu hastalıkla boğuşuyor. İleri derecede olan Alzheimer hastalığı hayatı yaşanmaz hale getirebilir. Bu hastalıklardan korunmak ve unutkanlığımızı giderip, daha sağlıklı bir hafıza ile hayatımızı devam ettirebilmemiz için gün içerisinde tüketmemiz gereken besinler vardır.

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlık için Bitkisel Çözüm Yolları
Unutkanlığa iyi Gelen Bitkiler
Öncelikle unutkanlığa iyi gelen bazı bitkilere göz atalım.

Ceviz beyin ve hafıza güçlendirici olarak bilinir. Hamile iken, anne adaylarının yemesi gereken bir besin olarak tüketilir. Cevizin insan üzerinde çok güçlü etkisi vardır. Günlük üç, dört adet ceviz yemenin faydası vardır. Ceviz, görünüm itibari ile de beyni andırması pek tesadüf değildir.

Badem de tıpkı ceviz gibi günlük yaşantımızda yememiz gereken besinlerden. Zihnimizi rahatlatan ve beynimiz için oldukça faydalı olan bademi de, gün içerisinde tüketmeliyiz.

Bunun yanı sıra adaçayı ve biberiye de oldukça etkili bitkiler arasındadır. Biberiye bitkisi zayıflamak için kullanılsa da, eski çağlarda kaynatılıp, buharının teneffüs edildiğinde iyi geldiği bilinir. Ada çayının da insan vücudunda gevşeme, rahatlık veren bir özelliğe sahip olduğu biliniyor. Düzenli olarak tüketildiğinde, zihni güçlendirir.

Günde bir tane yememiz gereken ve faydalı olan bir diğer besinde elma. Elma da bulunan fosfor ve B vitamini hafızayı güçlendirir. Fosfor içeren diğer besinler üzüm, incir, portakaldır.

Yine her gün tüketmemiz gereken besinler arasında soğan ve sarımsak da var. Soğan ve sarımsağın kan dolaşımını hızlandıracak ve unutkanlığı engelleyecektir.

Balık ve deniz ürünlerinin de unutkanlığı azaltıp, daha sağlıklı bir hayat geçirmenizde yardımcı olacaktır.

Fosforu yüksek besinler, hafızanızın güçlenmesine yardımcı olan besinlerdir. Fosfor içeren besinleri tüketerek unutkanlığınızı en aza indirebilirsiniz. Gün içerisinde yumurta, süt, peynir, yoğurt yemeyi de ihmal etmeyin.
Hafızayı güçlendiren, bazı bitkisel tarifler uygulayabilirsiniz.

unutkanlık

unutkanlık

Unutkanlığa Karşı Evde Hazırlayacağınız Kür Malzemeler
Yarım kilo (500 gram) kadar ceviz içi

Çekirdeksiz yarım kilo üzüm

Yarım kilo kuru kayısı

500 gram bal(isteğe göre arttırabilirsiniz)

2 adet limon

 

 

Unutkanlığa Karşı Evde Hazırlayacağınız Kür Hazırlanışı

Öncelikle tencerenizde limanlarımızı haşlayalım.

Daha sonra kuru kayısı, üzüm ve ceviz içini blenderden geçirelim.

Hepsini bir kapta toplayalım ve içerisine balımızı ekleyelim.

Hazırladığımız kürü günde 2 tatlı kaşığı tüketelim.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!