Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Kimlere Yapılır?

 Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Kimlere Yapılır?

Günümüzde bebek sahibi olmak için alternatif bir yöntem olan tüp bebek tedavisi sürekli gelişmektedir. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan ve uzun yıllar denemelerine rağmen başarısız olan çiftlerin sağlık durumlarına göre başvurması gereken bir tedavi yöntemidir. Anne veya baba adayının üreme hücrelerinde var olan sorunlar nedeni ile bu tedaviye başvurulabilir. Tedaviye başlamadan önce çiftlerin bu konuda detaylı araştırma yapması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi ile günümüzde sayısı çok fazla çift çocuk sahibi olmuştur.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Yumurta ve sperm hücreleri farklı sorunlar nedeni ile anne karnında birleşemez. İlk olarak anne adayına ilaç tedavisi yapılır. Bu ilaç tedavisinde ki amaç hormonları dengeli tutmak, yumurtaların olgunlaşmasını sağlamak ve rahmi gebeliğe hazırlamak içindir. Yaklaşık iki hafta süren ilaç tedavisi sonrası yumurtalar istenilen olgunluğa gelir ise çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi sonrası yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar baba adayından alınan spermler ile birleştirilmeye bırakılır. Anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler özel bir sıvı ile dolu kap içerisinde laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılır. Döllenme meydana gelir ise embriyo anne adayına transfer edilir. Bundan sonraki süreç ise normal hamilelik ile aynı olarak devam etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır?

Her kişide üreme hücresi farklı kalite ve değerlerde değişkenlik göstermektedir. Üreme hücrelerini etkileyen bir takım nedenler vardır. Kadınlarda yaş ilerledikçe hamile kalma oranı da düşmektedir. Eğer kadınlarda yumurta rezervi düşük ise doğal yollardan çocuk sahibi olma şansı da düşüktür. Kadınlar çocuk sahibi olmak istiyor ve olamıyorsa ilk olarak AMH testi yaptırmalıdır. AMH testi sonucu yumurtalıklarının durumunu öğrenip ona göre bir tedavi yöntemi seçmelidir. Tüp bebek tedavisi yumurta rezervi düşük kadınlara, sperm sayısı az, hareketsiz ve kalitesiz erkeklere yapılan bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda ürüme hücrelerinde veya hormonlarda herhangi bir sorun yokken bile çiftler çocuk sahibi olamıyor. Bunun sebebi ise sperm ve yumurtanın içerde birleşememesidir. Buda genelde sperm hareketsizliği nedeni ile meydana gelir. Tüm bu sorunlara sahip olan kişiler çocuk sahibi olmak için tedaviye başvurabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!