Topuklu Ayakkabı ve Kanser Riski

 Topuklu Ayakkabı ve Kanser Riski

Kadınların çok sevdiği ve hemen her gün giydiği topuklu ayakkabılar güzel bir görüntüye sahip olsa da aslında vücudunuza tahmin ettiğinizden çok daha fazla zarar veriyor. Son olarak yapılan araştırmalara göre topuklu ayakkabıların duruş bozukluklarının yanı sıra kansere dahi sebep olduğu ortaya çıktı.

Topuklu Ayakkabı Zarar Veriyor

Uzun yıllardır yapılan araştırmalarda topuklu ayakkabıların insan vücuduna ciddi manada zarar verdiği ortaya konulmuştu. Topuklu ayakkabılar normal şartlarda ayak bileğindeki kasları güçlendiriyor olsa da uzun süreli kullanımlarda bu kaslar zayıflamaya başlıyor.

Bunun yanı sıra ayakkabıların tasarımı sebebiyle ayak parmaklarında şekilde bozuklukları oluşabiliyor. Topuklu ayakkabıların tek zararı bunlarda değil üstelik. Kas yorgunluklarına sebep olan topuklular, eklem ve kasların zamanla yıpranmasına da sebep olabiliyor.

Topuklu Ayakkabılar Bağışıklık Sistemini Etkiliyor

Topuklu ayakkabıların kanser yaptığını söylediğimizde bir çok kişi “ne alaka?” şeklinde cevap verecektir fakat topuklular gerçekten de tahmin ettiğinizden çok daha fazla zarar veriyor. Duruş bozukluğuna sebep olan ayakkabılar zamanlar eklemlerde ve kaslarda yıpranmaya sebep oluyor.

Bu durumda enfeksiyonları tetikleyip bağışıklık sisteminizi zayıf düşüyor. Güney Kaliforniya Üniversitesinden Onkoloji Uzmanı Dr. David Agus tarafından yapılan açıklamada söz konusu enfeksiyonlar topuklu ayakkabı sebebiyle sürekli olarak tekrarladığı için bağışıklık sistemine ciddi oranda problem yaratıyor ve sistem zayıf düşüyor.

Kanser Riski Artıyor

Açıklamalarına devam eden Agus, insan vücudundan kanserin DNA’nın mutasyona uğraması sonucu ortaya çıktığını fakat DNA’nın normal işleyişini etkileyecek etmenlerinde kansere sebep olduğunu belirtiyor. Böylesi bir durumda normal şartlarda bağışıklık sisteminiz kanserli hücrelerle savaşarak onları etkisiz hale getiriyor.

Fakat sizin vücudunuzda topuklu ayakkabı sebebiyle sürekli bir enfeksiyon durumu olduğu ve devamında da bağışıklık sisteminiz zayıf düştüğü için bu kanserli hücreler etkisiz hale getirilemiyor.

Devamında ise tahmin edilebileceği üzere kanserle yüz yüze kalınıyor. Ayrıca uzmanlar genel itibariyle düz tabanlı ayakkabılar öneriyor olsa da topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız topuk boyu 8 santimetreyi geçmediğinden emin olmanızı öneriyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!