Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

 Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk çatlağı, topuk ve ayağın yan tarafında oluşan derin, nasırımsı tabakadır. Topuğun dış tabakasında görülen bu sert ve kabuğumsu tabakadaki yarıklar, derinin derinliklerine kadar uzanabilirler. Sağlıklı bir ayak derisi çatlaklar olmayan ve yüke karşı dirençli bir yapıya sahipken; topuk çatlaklarının olduğu bir ayak derisi kuru, sert ve gergin bir yapıdadır. Topuk çatlakları tedavi edilmediklerinde günlük hayatı son derece olumsuz etkileyebilen, kişiye büyük ağrılar vererek yürüme ve ayakta durma eylemini zora sokan bir sağlık sorundur.

Peki, topuk çatlağı neden olur? Ve nasıl tedavi edilir?

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Topuk çatlağına neden olan ana unsur, ayak derisinde normalde olması gereken elastikiyetin azalmasından dolayı, ayak derisinin fazla gerilmesidir. Bu durumun ortaya çıkmasında da aşağıdaki unsurlar etkili olmaktadır:

  • Sıvı tüketimi yetersizliğine bağlı olarak görülen cilt kuruluğu
  • Yıkanma veya abdest aldıktan sonra ayakların iyi kurulanmayarak ıslak halde bırakılması
  • Demir eksiliği
  • Aşırı şekilde ayakta durularak yapılan işlerden dolayı ayak tabanında oluşan basınç
  • Fazla kilodan dolayı ayak tabanında oluşan basınç
  • Ayaklarda egzama ve mantar gibi hastalıkların olması
  • Özellikle yazın terlik giyilmesinden dolayı, ayak derisinin yerdeki tozlu zemine yakın olması hatta temas etmesi
  • Şeker hastalığı ya da böbrek hastalığının yanı sıra metabolizmayla ilgili hastalıkların olması
Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Çatlağı  Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk çatlağı tedavisine başlarken, yukarıdaki rahatsızlıklardan herhangi birinin olup olmadığı çok önemlidir. Topuk çatlağında öncelikle, topukta oluşan ağrının azaltılması gerekir. Bunun için her akşam ayaklar ılık bir suda bekletilerek yumuşatılmalı ve sonrasında da ayakta oluşmuş sert ve kalın keratin tabaka temizlenmelidir. Bu temizlik işleminin ardından uzman bir hekim tarafından verilen üreli-antibiyotikli bir merhem topuğa sürülmeli ve sonrasında ayağın kan akışını bozmayacak sıkılıkta bandajlanmalıdır. Bu işlemlerin yapıldığı süre zarfında ayağın aşırı basınca maruz kalmaması da çok önemlidir.

 

 

Topuk Çatlakları Oluşmadan Önlenebilir mi?

Evet, topuk çatlakları oluşmadan önlenebilir. Bunun için öncelikle, ayaklar haftada birkaç kez ponza taşıyla temizlenmelidir. Bu işlem sırasında topuktaki çatlaklarla aynı doğrultuda temizleme işlemi yapılmalıdır. Çünkü çatlakların dikine doğru temizleme işlemi topuktaki yarıkların büyümesine neden olabilir. Temizlik işleminden sonra topuklara ve ayak tabanına vazelin veya uygun bir krem sürülerek ovalanmalıdır. Bu işlemlerin düzenli olarak yapılması topuk çatlaklarının oluşmasını önleyecektir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

rabia 6 sene önce

Benimher yaz oluyo derin catlkliklar geciremedim hangi ilaci kulanmam lazim