Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

 Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnakların evde bakımı zordur. Daha çok ev hanımları için bu zorluk bir üst seviyeye çıkabilir. Sürekli su ile haşır neşir olan bayanlar, sık sık tırnak kırılmaları yaşayabilir. Bazen de tırnak kırılması vücudumuzda oluşan bir eksikliğin nedeni olabilir.

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Bayanlar, renk renk ojeler ile süslediğimiz tırnaklar bizler için adeta bir tutku öyle değil mi? Tırnaklarımıza manikür ve tırnak bakımı yaparak her zaman ilgi çekici ve göz alıcı olmalarını isteriz. Fakat büyük bir özen ile uzattığımız ve bakımını yaptığımız tırnaklar ne yazık ki saniyeler içinde kırılabilir. Tırnak kırılması birçok kadın için bir felakettir. Tek bir tırnağın kırılması diğer bütün tırnakları da kaybetmek demektir. Bunun önüne geçmek için ilk yapmamız gereken ise tırnak kırılmasının nedenini bulmaktır. Tırnaklar kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Bazı vitamin ve minerallerin yeterince alınamaması ile tırnak yapısı zamanla zayıflar. Vitamin eksikliği ciddi bir sorundur ve vücudun her bölgesinde bazı rahatsızlıklara yol açtığı gibi, tırnaklarda da kırılmalara yol açar. Tırnak kırılmasının önüne geçmek için bol bol vitamin almalısınız. Beslenmeniz yeteri kadar iyi değilse bu da tırnakta kırılmalara yol açar. Ayrıca sürekli eldiven giymenizi gerektiren bir işte çalışıyorsanız bu da kısa bir süre tırnak kırılmasına sebep olabilir.

tırnak kirilmasi

Sağlıklı tırnaklar için, ellerin hava alması ilk şarttır. Düzenli beslenme kadar gerekli miktarda su içmekte tırnaklar üzerinde oldukça etkilidir. Vücut susuz kaldığı zamanlar da tırnaklarda buna bağlı olarak zayıflar. Bu da tırnak kırılmasına neden olur. Bol bol su içmek sağlıklı bir vücut için ilk şarttır. Su eksikliği gibi vücutta yağ oranının eksikliği de önemli bir sebeptir. Vücudun yeterli yağ oranına sahip olamaması da tırnak kırılmasına neden olabilir.

Tırnakların Kırılması Neden Olur?

tırnak kirilmasi

Genel Olarak Tırnak Kırılmasının Sebepleri Arasında;

Tırnağın Kötü Kullanılması

Tırnak için Kullanılan Kötü Kimyasallar(oje ve aseton gibi)

Bazı Hastalıklar(mantar, sedef, romatizma)

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Demir Eksikliği Anemisi

Ellerin Çok Uzun Süre Sabunlu Suda Bulunması

Sık Sık Yapılan Manikür tırnakların kırılmasına neden olabilir.

Tırnak Kırılmasının Önlenmesi ve Tedavisi 

Bazen tırnakların kırılması ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Tırnak kırılmasına neden olan sebebi tespit ederek, eğer bir hastalık ise, bunun tedavi edilmesi gerekir.

Beslenme bozukluğundan kaynaklı tırnak kırılması da olabilir. Eğer sizinde beslenme bozukluğuna dayalı bir tırnak kırılma sorununuz var ise, buna dikkat ederek kırılmayı önleyebilirsiniz.

Bunların dışında tırnak kırılmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bunlar;

Ellerinizi çok fazla suda bekletmeyin.

Ev temizlerken kullandığınız deterjanlar, ellerinize ve tırnaklarınıza zarar verebilir. İçi pamuklu eldiven kullanarak bu sorunu ortadan kaldırın.

Jojoba yağı ve zeytinyağı tırnaklara ve ellere iyi bir bakım sağlar. Çuha çiçeği ilave ederek hazırlayacağınız karışım ile ellerinize masaj yapabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!