Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

 Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Genellikle genç erişkinlerde ve ergenlik çağındaki kişilerde daha sık görülür. Tırnak batması, sert tırnağın, yumuşak dokuyu sıkıştırarak, tahriş etmesi sonucunda enfeksiyon oluşur ve bazen de kronik yara olarak kendini gösterir. Tırnak batması çok sık rastlanan ve oldukça acı veren bir rahatsızlık durumudur. Birçok insanın şikayeti olan bu durum genellikle ayakta görülmektedir. Tüm ayak parmaklarında görülebileceği gibi en fazla ayak başparmağında bu duruma rastlanmaktadır. Tırnak büyürken yan tarafta bulunan derinin içerisine doğru batma yapar. Oluşan batma sonucunda şişme kızarıklık ve ağrı meydana gelir. Bu durma tırnak batması denilmektedir.

Tırnak Batması Nedenleri ve TedavisiYanlış ayakkabı seçimi, yanlış tırnak kesimi ve tırnağa alınan darbe gibi durumlarda bu rahatsızlık oluşabilmektedir. Tırnak batması durumunda yürüme konusunda zorlanabilir ve hatta oluşan acı sebebiyle yürüyemeyebilirsiniz. Yürümeyi engelleyen bu rahatsızlık çok sık görülür ve genellikle bir tehlike oluşturmaz. Bu sebepten dolayı evde kendi tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz. Fakat ayağınızda bulunan iltihaplanma kötü bir durumdaysa doktora başvurmanız gerekmektedir. Tedavide geç kalındığı takdirde iltihap kemiğe ilerleyebilmektedir.

Tırnak Batması Nedenleri ve TedavisiEvde yapacağınız tedavi süresince dikkat etmeniz gereken durumlardan ilki doğru ayakkabı seçimi olacaktır. Tırnağın deriye baskı yapmasına sebep olacak dar ayakkabılar yerine daha rahat ayakkabılar tercih etmeniz gerekmektedir. Tırnağa sıkça bakım yapmak ve bölgeyi kuru tutmak da büyük önem taşımaktadır. Tırnak batmasının oluştuğu bölgeyi bir süre sıcak suda beklettikten sonra batmanın oluştuğu kısma pamuk yerleştirebilirsiniz. Bölgeye yerleştireceğiniz bu pamuğu günlük olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Pamuk tırnağınızın deriye batmasını engelleyecektir ve tırnak bu şekilde biraz uzayacaktır. Pamuk yerine son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan tırnak telini de kullanabilirsiniz. Uyguladığınız bu yöntemle eş zamanlı olarak eğer bölgede iltihaplanma varsa bunun için antibiyotik kremler kullanabilirsiniz. Tırnağınız uzayınca tırnağınızı fazla derin olmadan doğru bir biçimde kesmeniz rahatsızlığın tekrarlanmamasını sağlayacaktır.

Tırnak Batması Şikayetleri Nelerdir?

Parmakta kızarıklık, şişlik ve üzerine basamayacak kadar şiddetli ağrılar meydana gelir.

Ayakkabı giymek zorunda olan kişi, ayakkabısını giyemeyebilir.

Bazen çorabı kirleten, kötü kokulu akıntılar olabilir.

Tırnak Batmasına Ne Sebep Olur?

Yanlış tırnak kesmek, törpülemek

Ailevi yatkınlık,

Kilo nedeni ile tırnağın derinde kalması

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak batmasında tedavi yolu iki türlüdür. Birisi henüz işlem gerekmeyen hafif vakalar, diğeri iyileşmeyen, bir kaç hafta süren, kronik vakalardır. Her tırnak batması cerrahi işlem gerektirmez. Hafif batan tırnağın, batan kısmının altına bir pamuk koyulabilir ve bu pamuk günlük değiştirilebilir. Böylece tırnak ile cilt arasında bir tampon alan oluşturup tırnağın ete batmadan büyümesi sağlanır.

Tırnak büyüdüğünde, kavisli değil düz kesilmelidir.

Parmakları sıkıştıran dar ayakkabılar tercih edilmemelidir. Onun yerine geniş, ucu açık ayakkabılar seçilmelidir.

Tırnak batması sırasında, eğer enfeksiyon var ise, merhem şeklinde ya da ağızdan antibiyotik kullanılabilir.

İleri olgularda ise cerrahi işlem yani anormal dokunun alınması ve tırnak kökünün kısmi olarak kazınması uygun bir işlem olacaktır.

İşlem sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!