Testis Kanseri

 Testis Kanseri

Erkeklerin testislerindeki farkı anlayamaması ya da anlasa da görmezden gelmesi testis kanserinden dolayı ölenlerin sayısının gün geçtikçe daha da artmasına neden oluyor. Her kanser türünde olduğu gibi hayat kurtaran en önemli etken testis kanserinde de erken teşhistir.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testislerinizi kaybetmek ve hatta testis kanserinin hayatınıza mal olmasını istemiyorsanız belirli periyotlarla testislerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Genç yaşta testis kanseri olur muyum? diye düşünmeyin. Çünkü testis kanserine her yaşta yakalanabilirsiniz. Erken teşhis, kolay tedavinin önünü açıyor ve ne kadar erken teşhis konulursa o kadar kolay şekilde tedavi edilmenizi mümkün kılarsınız.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İki testis birbirinden farklı biçimde olursa. Testislerinize hafifçe dokunarak bunu rahatça anlayabilirsiniz.

Testislerde Şişkinlik veya Yumru

Testisleriniz bir bezelye kadar yumru şeklinde olursa testis kanserinin en yaygın şekilde görülen semptomuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak çoğunlukla bezelyeden büyüktür.

Bir yumru görmeniz durumunda korkmayın. Bu yumruların yalnızca %4’ü kanserli olabilir. Ancak bu dediğimiz %96’lık kısımda olacağınızın da garantisini vermez. Bu yüzden en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekmektedir.

Ağır Testis Torbası

Bir testisin diğerine kıyasla çok az büyük olası ya da diğerinin aşağı sarkması normaldir. Ancak ağırlık ya da boyutunda önemli bir değişiklik mevcutsa önemli bir sıkıntı olabilir. Doktora gitmeniz gerekmektedir.

Testis Torbası ya da Testiste Keskin Ağrı

Çoğunlukla ağrılı veya sancılı bir kanser olmayan testis kanseri testislerdeki ağrıların yoğun olması durumunda problem olabilir. Çünkü bu durum her 5 kişiden birinde gözlemleniyor. Doktora gitmeniz size yarar sağlayacaktır.

Testis Dokusu ya da Şeklinde Farklılık

Testis şekli, rengi veya dokusunda farklılık var mı yok mu bunu anlayabilmeniz için kesinlikle testisinize bakmanız ve dokunmanız şart.

Erkeklerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser lenf bezelerine veya vücudun diğer bölümlerine yayıldıysa:

-Bel ağrısı
-Karnın altında hafif bir ağrı
-Köprücük kemiğinde ya da boyunda yumrular
-Yutma güçlüğü
-Göğüs şişkinliği

Kanser ciğerlerde yaygınlaştıysa:

-Öksürük
-Nefes alma güçlüğü

Kanserin ürettiği hormonlar sebebiyle:

-Hassas veya şiş memeler

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!