Tavuk Karası Nedir | Hasta Saglik Sitesi

Tavuk Karası Nedir

Göz Sağlığı Ekinezya 493

Araba kullanan bir kişiden ya da arkadaşınızdan “bende tavuk karası hastalığı var” şeklinde bir yakınma duydunuz mu..Eğer bu hastalık hakkında bir şey bilmiyorsanız , bu soru karşısında söyleyecek pek de fazla sözünüz olmaz.Fakat cevabınız evet ise ve tavuk karası rahatsızlığının ne olduğunu biliyorsanız aklınıza gelecek ilk şey karşınızdaki kişinin nasıl oluyor da bu şekilde araba kullanabiliyor olmasıdır.Ülkemizde her 3000 kişiden birisinde bu hastalık mevcuttur ve bu tür rahatsızlığı olanlar arasında faal araç kullananlar da bulunmaktadır.

Tavuk Karası Hastalığına Nasıl Yakalanılır

Retinada görülen tavuk karası, anne ve babadan gelen;yani genetik olarak ortaya çıkabilen bir göz rahatsızlığıdır.Eğer anne ya da babadan birinde dahi olması durumunda mutlaka çocuğa aktarılacak olan dominant bir genetik sıkıntıdır.Erkeklerde işitme sorununun ortaya çıkma riskini de arttırmaktadır.İlk etapta belirtiler genellikle kişinin çocukluğunda görünmektedir. Zamanla görme alanında daralma ortaya çıkar.Retinanın zaman içerisinde bozulması ile gözde kör olma noktasına kadar ilerleyebilir.

Günümüzde kök hücre araştırmaları ile hastalığı tedavi etmeye dönük çalışmalar devam etmektedir.Fakat kesin bir çözümü henüz bulunmamaktadır.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle