Taşıyıcı Anne İle Çocuk Sahibi Olmak

 Taşıyıcı Anne İle Çocuk Sahibi Olmak

Genellikle rahim problemi nedeni ile çocuk sahibi olamayan anne adaylarının başvurduğu bir yöntem olan taşıyıcı annelik pahalı bir yöntemdir. Taşıyıcı annelik ile çocuk sahibi olan kişiler genelde bu durumu zor kabullenmektedirler. Eğer bir kadının rahmi sorunlu veya doğuştan rahmi yok ise çocuk sahibi olamaz. Çünkü gebelik için gereken dokuz aylık dönemde bebeği karnında taşıması için sağlıklı bir rahme sahip değildir.

Taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde 2 farklı durum gözlenebilir. Birinci durum da eğer anne adayında yumurtalar sağlıklı fakat rahim problemi var ise anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan yumurtalar dışarıda birleştirilir. Döllenme meydana geldikten sonra embriyo taşıyıcı anneye transfer edilir. İkinci durumda ise anne adayında hem yumurtalıklar hem de rahim yok ya da elverişsiz ise yumurta bağışçısından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler birleştirilir. Daha sonra taşıyıcı anneye transfer edilir.

Taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olması gereken kişiler bu yöntemi son tercih olarak görmektedir. Rahim duvarının gebelik için istenilen kalınlığa gelmesi ise bazı ilaç tedavileri prosedürleri uygulanmaktadır. Fakat eğer bu tedaviler fayda sağlamıyor ise anne adayları hamile kalamaz. Günümüzde bu yöntem genelde günah olarak görüldüğü için çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Ayrıca bu yöntem bilinen en pahalı çocuk sahibi olma yöntemidir. Çünkü çok yüklü paralar karşılığında sağlıklı kadınlar taşıyıcı anne olmayı kabul etmektedir.

Çoğu aile kendi buldukları kişileri taşıyıcı anne olarak gösterebilir. Ama bulunan taşıyıcı annenin herhangi bir sağlık problemi var mı, rahmi gebeliğe uygun mu değil mi diye bir uzman kontrolünden geçmesi şarttı. Aileler kendileri taşıyıcı anne bularak tedavi fiyatını ciddi oranda düşürebilir. Taşıyıcı annelikte izlenen prosedür tüp bebekle aynıdır. Sadece embriyonun transfer edileceği kişi anne adayı değil taşıyıcı anne adayıdır.

Rahim problemi olan ve taşıyıcı anne yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu tedavinin Türkiye’de yasal olmadığını bilmesinde fayda var. Kıbrıs son zamanlarda tüp bebek, donasyon, taşıyıcı annelik gibi konularda Türkiye’de yaşayanlar için gidebilecek en yakın yerler arasındadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!