Süper Anne Sendromu

 Süper Anne Sendromu

Süper Anne Sendromu

Anne olmak için uzunca bir bekleyişin ardından hamilelik ve doğum. Güzel bir hamilelik mutlu bir bebek, mutlu anne ve mutlu bir aile demektir. Kuşkusuz bebeğinizi mutlu bir ortamda büyütmek istersiniz. Ama siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bazen istediğiniz gibi olmuyor her şey.

Son yıllar da kadınlar, iş ve sosyal hayatta eskisinden daha fazla yer almasından dolayı, annelik vasfından biraz uzak kaldılar. Hem iş, hem aile, hem de sosyal çevrede olan sorumluluklar ağır gelip, bizden ilgi bekleyen çocuklarımızı ihmal etme noktasına geldik. Sürekli bir koşuşturma içerisindeyiz. Anne, çocuk, baba olarak tüm bireyler iş, okul, hayat koşuşturması içindedir. Bu sebepten birbirlerine pek vakit ayırdığı söylenemez.
Modern dünya dediğimiz kavram, kadınlarımızı iş ortamında daha çok aktif hale getirdi. Aynı zamanda aile, ev sorumluluğu derken süper anne sendromu baş gösteriyor. Mükemmeliyetçi, bir kadın, hırslı bir anne ve her şeyin en iyisini ben yaparım tutumu. Süper anne sendromunda en iyi anne, en iyi eş, evde arkadaşlarını en iyi ağırlayan ev sahibi, her daima fit ve güzel kalabilmek için kendisini paralayan bir kadın profili ortaya çıkıyor. Oysa ki bu durum içten içe kadını yıpratıyor. Farkında olmadan hayat daha da zorlaşıyor.

Süper Anne Sendromu Belirtileri

Aniden öfke patlamaları, tahammül edememe durumları

Evde eş ve çocukların kendisine değer vermediği düşünme

Her konuda isteksizlik, iş yapmama, halsizlik

Sık sık unutkanlık yaşamak

Hep bir endişe hali, panik ataklar

Bu durum kendisini Süper Anne diye adlandıran annenin mutsuz olmasına sebep olur. Kendisinin her şeye yetmeye çalışmasına kocası bir anlam veremez, kendi sorumluluklarını da süper anneye yükler. Böylece süper annenin sorumlulukları daha da artar. Çocuklarla sürekli bir çatışma halinde olurlar. Çocuk anneyi dinlememeye başlar ve anne yetemediğini düşünür. Çevresi tarafından mükemmeliyetçi tutumu, süper annenin arkadaşlarıyla olan samimiyeti azaltır, arasını açar.

Süper Anne Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Bu kadar koşuşturma ve sorumlulukların tümünü kendi üzerine alma çabası sadece Süper Anneyi yorar. Bundan kurtulma yolları ise,

Mesela iş bölümleri yapın. Siz bulaşıkları toplayıp, makineye yerleştirdiğiniz sırada, eşinize de boşaltma işlemini verin. Böylelikle sizde eşinizle iş bölümü yapmış olacaksınız.

Kafanızda yaptığınız kıyaslardan uzak durun. Bunlar eşinizin işi, fala kilolarınız, çocuğunuzun başarısı olabilir. Kıyaslar sizi yıpratır, yorar.

Gün içerisinde yapmak istediklerinizi bir listeye koyun. Önemli olanlara öncelik verin, çok acil olmayanları daha geri plana atın.

Sık sık ailenizle, eşiniz ve çocuğunuz ile güzel, kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Ev ortamında ya da dışarıda keyif alacağınız şeyler yapın.

Haftanın en az bir gününü mutlaka kendinize ayırın. Bu zaman zarfında size iyi gelecek, sizi mutlu edecek şeyler yapın. Mesela uzun yürüyüşler, sevdiğiniz arkadaşlarınızla güzel bir gün size iyi gelebilir.

Şunu unutmayın ki sizden bir tane ve başka yok. Kendi ruh sağlığınız her şeyden önemli. Ailenize çok sevdiğiniz çocuklarınızı mutlu etmek istiyorsanız, önce kendiniz mutlu olun.

Aileniz, eşiniz, çocuklarınızın yaptıkları ile gurur duyun.

Yetişemediğinizi düşündüğünüz durumlardan sıyrılıp, kendinizi üzmek yerine, kendinizle dalga geçin.

Hayatı biraz daha esnek yaşayın. Hayatta sevdiklerinize iyi bir yaşam sunmak istiyorsanız, önce kendinizi mutlu edin.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!