Suçiçeği nedir?

 Suçiçeği nedir?

Suçiçeğine kısaltması VZV olan varicella zoster isimli virüs neden olmaktadır. Bu virüsün neden olduğu hastalık genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar. Fakat bazen kişiler çocukluk çağında bu hastalığı geçirmezler. Çocukluk çağında suçiçeği olmayan kişiler hayatının ilerleyen çağlarında suçiçeği geçirmektedirler. Suçiçeği yorgunluk ve ateş ile vücutta kırmızı kaşıntılı döküntülerin oluşmasına neden olan bulaşıcı olan bir tür hastalıktır. Bu hastalığın kuluçka süresi 10 ila 20 gün arasında değişmektedir. Vücutta kaşıntı yapan bu döküntüler kırmızı renkli olmakla beraber içleri su doludur. Bu kaşıntı yaratan kabarcıkların içerisindeki sular 12 ila 24 saat içerisinde kabuk bağlar ve devam eden süre içerisinde yenileri çıkmaya devam eder. Bu kabarcıklar genellikle gövdede oluşmakla beraber saç araları, bacaklar ve yüzde de ortaya çıkar. Kaşıntı hissi uyandıran bu kabarcıklar kaşınma sonucu patlarsa vücutta kalıcı izler bırakabilir. Suçiçeğini çocukluk çağında geçirmeyen kişiler ilerleyen dönemlerde bu hastalığı daha ağır bir şekilde geçirmektedir. Suçiçeği geçiren kişiler temas ya da hava yolu ile diğer insanlara da bulaştırabilirler.

Suçiçeği nedir?

Suçiçeği geçirenler nelere dikkat etmelidirler?

Suçiçeği hastalığını geçiren insanlar birtakım durumlar karşısında oldukça dikkat etmelidirler. Suçiçeği yaşayan insanlar sıcak ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelidir. Sıcak ortam kişilerde terlemeyi artıran bir durumdur. Suçiçeği yaşayan kişilerin terlemesi sonucu kaşıntı durumu ortaya çıkar. Kaşıntı durumunun oluşması da suçiçeği olan kişilerin oldukça zorlanmasına neden olur. Bu durumda olan insanlar sürekli kaşınma isteği içerisinde bulunabilirler. Bunun nedeni ise suçiçeği sonucu oluşan döküntülerin kaşınma isteğini uyandırmasıdır. Kaşınma durumu ise suçiçeği sonucu oluşan döküntülerin patlamasına neden olur. Aşırı kaşınma durumlarından rahatsızlık duymanız sonucunda doktorunuzun önereceği ilaçları ya da yine doktor tavsiyesi sonucu alacağınız kaşıntı önleyici losyonları kullanarak kaşınmanızı engelleyebilirisiniz. Suçiçeğini geçiren kişilerin ferah hissetmesi oldukça önemlidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi suçiçeği sonucu ortaya çıkan döküntülerin olabildiğince kaşınmaması gerekmektedir. Kaşındığı takdirde döküntüler patlayabilir. Kaşıntının engellenmesi için kişi oldukça ferah olmalıdır. Bunun için suçiçeği geçiren hastalar hafif duşlar almalıdır. Böylelikle hem ferah hissedecek hem de hastanın hijyeni sağlanmış olacaktır. Aspirin kullanımı reye sendromunu ortaya çıkmasını sağlar. Reye sendromu ise karaciğer yağlanması yaratarak ciddi boyutlarda fonksiyon kaybı ortaya çıkarabilir. Bu ciddi boyuttaki fonksiyon kaybı ise karaciğer ve beyinde büyük sorunların oluşmasına neden olur. Bu nedenlerden dolayı suçiçeği yaşayan kişiler kesinlikle aspirin kullanmamalıdır. Hastalık döneminde ateş ve ağrıların giderilmesi için mutlaka doktora başvurulmalı ve doktorun uygun gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır.

Suçiçeği aşısını kimlerin yaptırması gerekmektedir?

Suçiçeği aşısı olmayan ve bu hastalığa yakalanmayan çocuklar ile 12 ila 18 aylık olan tüm bebekler bu aşıyı olmalıdır. Bunun yanı sıra hastalığı çocukluk döneminde geçirmeyen ve bulaşma riski yüksek olan yetişkinler de kesinlikle bu aşıyı olmalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!