Sperm, Vücutta Ne Kadar Süre Canlı Kalabilir?

 Sperm, Vücutta Ne Kadar Süre Canlı Kalabilir?

Bir kadının cinsel ilişkiye girmesinden birkaç gün sonra hamile kalması mümkün müdür?Hamilelik için üç şart vardır: canlı bir yumurta, sağlıklı ve hareketli sperm ve gebeliği sağlamaya yönelik bir ortamdır. Soru şudur: Sperm kadının vücudunda ne kadar süre canlı ve sağlıklı kalabilir?

Sperm Ne Kadar Süre Vücutta Yaşar?

Vücudun İçinde

Sperm kadının vajinasına yatırıldığında, sperm kadının vajinasına ve rahim yolundaki serviksten yola çıkmaya başlar. Sperm kadının vücudu tarafından üretilen mukus (vücutta yer alan zarları saran yapışkan bir salgı) yüzmektedir. Sıcak ve nemli üreme alanı sperm için mükemmel bir ortamdır. Bu mükemmel ortamda, spermlerin en kalabalığı beş gün gibi uzun süre yaşayabilir ve sperm canlı olduğu sürece gebelik mümkündür. Çoğu sperm, kadının vücudunun mükemmel bir ortamında bile ilk gün ölebilir.

Başka Şartlar Altında

Kadının üst üreme bölgesinde bulaşan sperm genellikle birkaç saat içinde vajinada ölür. İnsan vücudunun dışındaki gibi daha düşmanca ortamlarda, sperm genellikle birkaç dakika içinde ölür.

Kuru ve serin bir ortamdaki sperm uzun süre yaşayamaz çünkü yaşamak için sıcaklık ve neme ihtiyaç duyulur. Semen kurur kurmaz enjektördeki sperm ölmektedir. Sperm sıcak banyo suyunda uzun süre hayatta kalabilir ancak bu durumda gebe kalma riski düşüktür çünkü sperma seyreltilir ve bir spermin kadının vajina yolunu bulması pek olası değildir. Suyun içinde kabarcıklar veya başka maddeler varsa, spermlerin bu maddeler tarafından öldürüleceği muhtemeldir.

Bir Yumurta Ne Kadar Süre Yaşayabilir?

Bir kadının yumurtası yumurtalıktan çıkar ve Fallop tüpü boyunca yolculuk eder. Bir sperm tarafından döllenmezse, yumurta yaklaşık 12 ila 24 saat içinde ölür. Bu süre zarfında canlı bir sperm yumurta girerse, döllenme gerçekleşebilir.

Hamilelik Şansı

Bir spermin bayan vücudunda yaşayabileceği gün miktarına dayanarak, ovulasyondan beş gün önce bile cinselliği hamile götürebileceğini kolayca tahmin edebiliriz. Bir sperm hayatta kaldığı sürece, hamilelik şansı bulunmaktadır. Yumurtlamadan yaklaşık 24 saat sonra, kadının yumurtası ölünce gebelik riski kaybolur.

Kaç Tane Sperm ile Hamile Kalmanız Gerekiyor?

Uzmanlar, sağlıklı bir erkeğin semeninin her boşalmada yaklaşık 100 milyon sperm içerdiğini belirtmektedir. Bu spermlerin çoğu, yumurta ile buluşmak için Fallop tüplerine giden yolculuğu asla tamamlamaz. Yolculuk yapacak olan spermler için bile yumurtalar iyi korunmuş ve yalnızca en kalabalık sperm sert yumurta zarına nüfuz edebilecektir. Bununla birlikte, bir kadını hamile bırakmanın yalnızca bir sperm aldığını bilmelisiniz.

Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir?

Siz ve eşiniz hamile kalmak istiyorsanız, bir erkeğin daha sağlıklı bir sperm elde etmek için atabileceği çeşitli adımlar vardır.

Sağlıklı Beslenme

En önemli adımlardan biri, protein bakımından zengin, sebze ve meyve açısından zengin ve yağ içeriği düşük, sağlıklı bir diyettir. Balık, az yağlı et, yumurta ve bütün tahıl gıdalarını bol bol tüketmelisiniz. Fıstık ve tohumların, sperm sayısını arttırmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Bu nedenle bol fıstık, kaju fıstığı ve ayçiçeği çekirdeği tüketebilirsiniz.

Bazı gıdalardan kaçınmak da önemlidir.vSoya ürünleri, östrojen düzeylerini arttırır; bu da, sperm üretiminde azalmaya neden olur. Yüksek früktoz gıdaları, aynı zamanda azalmış sperm sayısına da neden olabilen insülin direncine yol açabilir. Bazı çalışmalar büyük miktarlarda kafeinli içeceklerin içilmesinin azalmış sperm üretimine neden olduğunu belirtmektedir.

Egzersiz Yapın

Orta dereceli egzersiz, testosteron seviyelerini arttırmaya yardımcı olur ve testosteron, sperm üretimi için kritik öneme sahiptir. Çok fazla egzersiz yapmanın, testosteronda bir düşüşe neden olacak hormon salabilir olduğuna dikkat edin. En iyi testosteron ve sperm üretimine neden olacak egzersiz düzeyini belirlemek için bir eğitmen veya sağlık uzmanınızla birlikte çalışın. Kas yapma eğilimi gösteren anabolik steroidlerden kaçının, bu durum testislerinizin küçülmesine neden olabilir. Steroidlerin diğer olumsuz etkilerine ek olarak, sperm üretiminde azalmaya da neden olabilirler.

Stresin Azaltılması

Uzmanlar, artan stresin sperm üretiminizi azaltabileceğini bildirmektedir. Mümkünse çalışma gününün uzunluğunu azaltmaya çalışın. Mümkün değilse, gevşeme ve stres azaltma tekniklerini gün boyunca denemelisiniz. Stres dönemlerinde salınan hormonlar aslında testosteron ve sperm üretimini düzenleyen hücreleri bloke edebilir. Her gece yeterince uyumalı ve uykunuzu almalısınız. En az sekiz saat uyku, vücudunuzun stres yaratmamasına yardımcı olur ve sperm üretiminize yardımcı olur.

Sigarayı Bırakın

Sigara veya tütün içeren diğer maddeler, sperm üretiminizi azaltabilir. Buna ek olarak, sigara içmek spermin motilitesini (hareket gücü) etkiliyor ve yavaş hareket etmesine neden oluyor. Sigara içmek aynı zamanda etkinliğin azalmasına neden olan sperm bozukluklarına neden olabilir. Bir bebek yapma şansınızı artırmak için mutlaka sigarayı bırakın, aynı zamanda sigara içilen ve yoğun duman olan ortamlardan her daim uzak durun.

Alkol Alımı

Alkol içmek karaciğer problemlerine neden olabilir. Bu karaciğer sorunları, östrojen seviyenizi artırabilir ve testosteron düzeylerinizi düşürebilir. Bu seviyelerin her ikisi de kaç sperm üreteceğinizi belirlerken kritik önem taşır. Ne kadar az alkol içerseniz, daha fazla testosteron ve sperm üreteceksiniz. Mümkünse içmeyi bırakın, tamamen bırakmayı beceremiyorsanız, en azından alkol tüketiminizi en aza indirmeye çalışın.

Toksinlerden Uzak Durun

Son olarak, kimyasallardan ve toksinlerden uzak durun. İşiniz toksinler kullanmanızı gerektiriyorsa, koruyucu giysiler giyerek, maskeleri ve gözlükleri kullanarak kendinizi koruyun. Evde temizlik için doğal ürünler kullanın. Toksinlerin sadece sperm sayısını etkileyebileceğini değil, aynı zamanda spermlerin motilitesini ve etkinliğini etkileyebilecek kusurlara neden olabileceğini de unutmayın.

Yukarıda yazılı tüm tavsiyeleri göz önünde bulundurarak hareket etmeniz, öncelikle sağlığınız açısından önem teşkil etmekte, sonrasında ise sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır. Belirttiğimiz konular haricinde de, doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate alarak hareket etmeniz önerilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!