Siyah Noktalar (Komedon) Nasıl Geçer?

 Siyah Noktalar (Komedon) Nasıl Geçer?

Bilimsel ismi komedon olan ve halk arasında siyah nokta olarak da bilinen sorunlardan sivilceler ile aynı özellikleri taşımaktadır. Pek çok insan komedonların ne olduğunu bile bilmez. Bu sebepten dolayı da buna karşı nasıl bir önlem alınması gerektiği hakkında fikir sahibi olmaz. Bu konuda fikir sahibi olmak ve tedavi yöntemini öğrenmek için komedonun ne demek olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu hastalığın ne demek olduğunu bilmeden pek çok insan tedavi yöntemi aramaktadır. Yalnız bu arayışlar bir sonuç getirmez. Uzun süre boyunca siyah nokta sorunu ile karşılaşan insanlar vardır. Sivilcenin oluşumu da komedon oluşumu da aslında yağ bezelerindeki değişimlerden kaynaklanır.

Siyah nokta oluşumu pek çok farklı durum sonucunda oluşabilmektedir. Bu durumları önceden bilmek ileriye dönük olacak şekilde tedbir almak için iyidir. Komedonların nasıl oluştuğundan bahsedelim. Genel olarak yağ bezlerinin aşırı derecede çalışması ve buna bağlı olarak fazla salgı yapmasından dolayı bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun ana nedeni yağ bezleridir. Yağ bezlerinin çalışmasını hormonsal değişimler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde bu durumla sık sık karşılaşılmaktadır. Fakat bunu çok daha basite indirgeyecek olursak siyah nokta aslında sivilcenin oluşmasındaki ilk aşamadır. Yani komedonlar sivilcenin oluşumunu sağlamaktadır. Fakat her komedonun sivilceye dönüşeceğine ait kesin bir bilgi yoktur. Eğer erken tedavi edilirlerse sivilceye dönüşmeden yok edilebilir.

Komedonlar iki farklı türde olabilmektedir. Eğer komedon derinin alt tabakasında kalmışsa ve yukarıda beyazlıklar mevcutsa bu kapalı komedondur. Fakat eğer deri altındaki komedonun beyaz ucu görünüyorsa da buda açık komedondur.

Siyah nokta içerisinde florp adında bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri zamanlar etkisini göstererek iltihaplara neden olmaktadır. Bu iltihaplarda sivilce oluşumuna katkı sağlamaktadırlar. Bu sebepten kaynaklı oluşan sivilceler genelde kırmızı renkte görülmektedirler. Bu sivilce çeşitleri en çok sivilce izi bırakan sivilcelerdir. Bu sivilceleri hızlı bir şekilde tedavi etmek içinse zaman zaman antibiyotik kullanımına başvurmak gerekmektedir. Fakat en garanti yöntem siyah noktaların sivilceye dönüşmeden yok edilmesidir. Bu sayede bu tarz sorunlarla karşılaşılmaz.

Bayanlarda komedon oluşumunun en çok arttığı zaman ise adet dönemidir. Çünkü adet döneminde hormonsal olarak değişim başlar. Buda yağ bezlerini tetikler. Tetiklenen yağ bezleri çok daha fazla yağ üretimine geçer ve buda sonucunda komedonu oluşturur. Bunun yanında kullanılan makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünlerde komedonun oluşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca çok fazla güneş ışığı altında kalmakta komedon oluşumuna neden olmaktadır.

Komedonların tedavisi aslında oldukça basittir. Bunun için yapılması gereken yağ bezleri ile deri arasında tıkalı olan bölgeyi açmaktır. Bu açıklık sağlandıktan sonra deri rahatlayacaktır. Fakat bu konuda en hızlı ve en sağlıklı çözüm doğru tedavi yöntemini seçmekle sağlanabilmektedir. Doğru tedavi ile çok daha hızlı bir şekilde komedonlar tedavi edilebilmektedir.

Siyah Nokta Tedavisinde Uygulayabileceğiniz Yöntem

Öncelikle bir tavanın içerisine az bir su koyun ve bunu kaynatın. Daha sonra ise kaynamış olan suya yüzünüzü uzatın ve gözlerinizi yakmayacak şekilde en fazla 5 dakika bekleyin. Daha sonra ise kullanılmamış bir enjektör ile komedonları yüzünüzden temizleyin. Yüzünüz yumuşadığından dolayı enjektör ile rahat bir şekilde komedonları alabilirsiniz.

Bir Başka Siyah Nokta Tedavisi

Öncelikle yarım bardak su hazırlayın. Daha sonra bu suyun içerisine elma sirkesi dökün. Daha sonra bu karışımı kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra altını kısın ve buharının üstüne başınızı getirin. 10 ile 20 dakika boyunca yüzünüzü orada bırakın. Daha sonrasında ise bu karışım ile yüzünüzü silin. Sonuç olarak siyah nokta oluşumuna engel olacaksınız. Ayrıca yüzünüzde çok daha parlak olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!