Sivilceler için Doğal Çözüm

 Sivilceler için Doğal Çözüm

Sivilceler için Doğal Çözüm

Cilt yüzeyinde çıkan ve bizleri oldukça rahatsız eden ucu iltihaplı kabuslar. Hemen hemen herkeste olan korkulu rüyalar. Sivilceler… Adı bile rahatsız edici.
Genellikle ergenlik döneminde, daha çok yağlı ciltlerde meydana gelen ve o dönemde gençleri çok fazla rahatsız eden bu durumdan kurtulmanın yolları sık sık aranıyor. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler yüzünden, gençler kendilerine karşı öz güvenlerini kaybedebilir. İçlerine kapanabilir, çok fazla insanlarla diyalog kurmak istemez. Ergenlik, aynı zamanda değişim demektir. Bu değişimle birlikte vücudumuz da sivilceler çıkabilir. Yüz de çıkan sivilcelerin yanı sıra sırtta ve başka yerlerde de sivilceler çıkar.
Ciltte çıkan sivilcelerle çok fazla oynamamalısınız. Bazı sivilceler büyük, iri ve iltihaplı olur. Bu sivilceler ciltte leke olarak kalır. Sivilceler ergenlik dışında sıkıntıdan, depresyondan ve bazı hormonel sebeplerden ötürü de çoğalabilir. Sivilceleri kapatmak için kozmetik malzemeler, fondötenler, pudralar kullanmak doğru değildir. Cildinizin hava almamasını sağlar. Kozmetikler sivilcelere daha da zarar vererek, vücutta iz yaratabilir. Bunun için önünüze gelen kozmetik ürünleri kullanmayınız. Daha bilindik, iyi marka kozmetik ürünlerini seçiniz.
Cildinizde, fazla sivilceler var ise su bazlı kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yağlı kozmetik ürünleri, ciltteki gözenekleri tıkayarak, akne olmasına neden olur. Eğer cildinizde akne var ise su bazlı ürünler kullanabilirsiniz.

Sivilceler günlük yaşantınızı da kötü etkileyeceği için, daha fazla çıkmamasını engellemek için gün içinde bol su tüketin. Eğer kullanıyorsanız alkol ve sigarayı bırakın. Cilde büyük derecede zarar veren alkol ile sigara sivilcelerinizi de fazlalaştıracaktır.
Eğer gün içerisinde sık sık makyaj yapıyorsanız, bir dönem bunu azaltmalısınız. Cildiniz hava almalı ve rahatlamalı. Gece yatmadan makyajınızı silmeyi unutmayınız.
Sivilce yapan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Yağlı yiyecekler tüketmeyin. Kuruyemiş, baharatlı gıdalar, acı şeyler turşu gibi yiyeceklerden uzak durun.

Sivilcelerden Kurtulmak için Neler Yapılır?
Yaz günlerinde saçlarınızı toplu tutun. Sıcakta terlediğinizde ve saçlarınızı serbest bıraktığınız da kaşıntı ile birlikte sivilce yapar.

Nemli kıyafetler giyinmekten kaçının.
Sık sık duş almaya çalışın. Çünkü ter çok çabuk bakteri yapar.
Sivilcelere iyi gelen yiyecekler tüketin. İçerisinde A vitamini olan yiyecekler, patlıcan, elma, kereviz, havuç, armut, patates gibi yiyecekler çokça A vitamini barındırır.
Aynı zaman da spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor yaparken vücudunuz oksijen alır ve böylelikle sivilce oluşumu engellenir.

Cildinize İyi Gelen Besinler

Gül suyu, en iyi temizleyicidir.

Papatya ile yeşil çay iltihap dindirici özelliğe sahiptir.

Sık sık meyve tüketin. Meyve cilde en iyi gelen besinlerden birisidir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildiniz canlanır.

Yulaf ezmesi ile bal cildinizi yeniler.

Yoğurt cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Taze limon suyu sivilceleri kurutucu özelliğe sahiptir.

Gliserin cildinizi yumuşatır.
Sık sık cildinizi temizleyiniz. Sağlıklı besinler tüketmeniz halinde, cildinizde önemli ölçüde değişime tanık olacaksınız. Hem cildiniz hem de vücudunuz için zararlı olan alkol ile sigara tüketimini bitirin. Sağlıklı olmak için spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor yaptığınız takdirde vücudunuzun oksijen alımı fazlalaşacak, sizde sivilce ve aknelere daha çabuk veda edeceksiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!