Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz?

 Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz?

Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz?

Çoğu insanın, ergenlik döneminden itibaren karşı karşıya kaldığı sorunlardan birisi sivilceler. Bir başka adı da akne vulgaristir. Akne vulgaris hemen hemen herkeste olur. Tedavi edilmediği takdirde, ciltte bazı lekelere yol açar.

Birçok kişinin ortak sorunu olan sivilceler, bir tür cilt hastalığı olarak kabul edilir. Sivilce diye adlandırılan cilt rahatsızlığı genellikle ergenlik döneminde karşılaştığımız ve hiç hoşumuza gitmeyen görüntülere sebep olan bir sorundur. Eğer tedavi edilmez ise, ciltte bazı lekelere sebep olmaktadır. Ciltte oluşan sivilceler, cilt yüzeyinde yağ oranı fazla olan bölgelerde, deri üzerinde kırmızılık ya da siyah noktalar şeklinde oluşur. Sivilceler hem erkek hem de kadınlarda görülür. Toplumda sivilce sorunu yaşayanlar %80 civarıdır. Bu durum sosyal yaşantıyı da olumsuz yönde etkiler. Ama evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde, sivilce lekeleriniz den kurtulabilirsiniz.

sivilce lekeleri

sivilce lekeleri

Sivilce İzi için Neler Yapabiliriz?

Kimse böyle bir cilt rahatsızlığı ile karşı karşıya gelmek istemez. Ama ergenlik döneminde hemen hemen herkes bu sorunla karşılaşır. Sonrasında bıraktığı lekeler ise moral bozucudur. Lekelerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz bazı pratik önerileri sizlerle paylaşacağız.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Limon suyu sivilceler için harika bir çözüm olabilir. Aynı zamanda limonun cilt beyazlatma etkisi de vardır. Limon suyu sivilce lekelerinize iyi gelecektir.

Yarım limonu bir çay bardağına sıkalım, bir pamuk yardımı ile ya da pamuklu kulak çöpünü limon suyuna batırarak, sivilce lekelerine sürelim. Bu şekilde sivilce lekerin den kurtulmanız mümkün olacaktır. Limon suyunu yüzünüze sürdükten sonra, on dakika bekleyiniz ve yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, bekletme işlemini daha kısa tutabilirsiniz. Limon suyu cildinizi gerebilir. Bu sebepten çok fazla cildiniz de bekletmeyin.

Sivilcelerden kurtulmanın bir başka yolu da; 1 tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştıralım. Hamur kıvamına gelmesini sağlayalım. Hamur kıvamına geldikten sonra ciltte oluşan lekelerin üzerine sürelim. Böylelikle lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu maskede limon suyu gibi, lekenin üzerine direkt olarak uygulanır. Maskeyi uygularken hafif hafif masaj yapabilirsiniz.

Kuru bir cilde sahipseniz ve sivilce lekeleriniz var ise bu moral bozucu olabilir. Yukarıda verilen tarifler kuru ciltler için pek uygun değil. Ama kuru ciltler için de doğal bir sivilce leke giderici maske önerebiliriz. Biraz balı süzelim, cildinizi öncesinde ılık su ile yıkayın ve süzdüğünüz balı masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık olarak beş dakika kadar bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile temizleyiniz. Bal maskesi aynı zamanda kırmızı lekelerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Cildinizi daima temiz tutmalısınız. Bu nedenle cildinizin sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Üzüm sirkesi ve elma sirkesi ile suyu karıştırıp cildinizi temizleyiniz.

Kekik suyunun ve lavantanın sivilceler üzerinde etkisi büyüktür. Pamuk yardımı ile sivilceler üzerine uygulayarak, sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Balın ve limon suyunun da sivilceler üzerinde etkisi büyüktür. Yukarıda belirttiğimiz maskeleri uygulayarak sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Papatya çayının da iltihap kurutma özelliği bulunur. Cildinize sürerek sivilcelerden kurtulun.

Çinko eksikliği, sivilce oranını fazlalaştırır. Çinko almak için sebze ve kuruyemiş tüketin.

C vitaminin de vücut için önemi büyüktür. Aynı zaman da sivilcelerin hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Cildinize uygulayacağınız kil maskesi ile ciltteki gözenekleri açarak, nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Sivilceler Için Doğal Çözüm konumuza da göz atabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Ahmet 8 sene önce

Kesinlikle sivilceler için kükürtlü sabun kullanmanızı öneririm heryerde bulunuyor büyük marketlerde var çokta ucuz