Siroz Hastalığı Nedir ? Belirtileri, Tedavisi

 Siroz Hastalığı Nedir ? Belirtileri, Tedavisi

Siroz Nedir ?

Vücudumuz içerisindeki birçok işlevleri gerçekleştiren organ Karaciğerdir. Kanı temizler, yağların sindirilmesini ve atıkların vücuttan atılmasını sağlar, enfeksiyona karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Hayati birçok işlev karaciğer tarafından yerine getirilir. Bu yüzden karaciğer çok önemlidir ve hayati derecede önem taşır. Karaciğerin yapısının bozulması ve küçülmesiyle ortaya çıkan hastalık Siroz’dur.  Karaciğer kendini yenileme özelliğine sahiptir ama Siroz bunu engelleyerek hastanın karşı koymasına izin vermemektedir.siroz nedir

Siroz Hastalığının Nedenleri

Sirozun en büyük nedenlerinden biri de alkoldür. Alkol tüketimi fazla olan bölgelerde Siroz  hastalığına daha sık rastlanabilmektedir. Ayrıca kadınlar erkeklere oranla daha kolay hastalıpa yakalanmaktadırlar. Ayrıca Hepatit B, safra kesesindeki rahatsızlıklar ve kalp yetmezliği başlıca nedenler arasındadır. Karaciğerde herhangi  bir bozulma durumunda kendi hücresini bile tanıyamayabilir ve bu durumda onu yok edebilir. Buna verilebilecek en büyük örnek ağrı kesicilerdir. Ağrı kesici gibi kimyasalların fazla kullanımı karaciğer içerisinde beklenmedik tepkilere neden olabilmektedir.

Siroz Hastalığının Belirtileri

Hastalığın ilk evresinde yorgunluk, çabuk yorulma, yemek yeme isteğinde azalma, sarılık, alerji, bulantı, bacaklar da ve karında şişlik, kabızlık ve vücudun bazı bölgelerinde dengesiz büyümeler diyebiliriz. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu bu belitiler birçok hastalığın olabilir. Siroz olarak kesin yargıya varılmaması gerekmektedir.

Hastalığın sonraki evrelerinde hastalık kendini oldukça bariz göstermektedir. Fark edilecek kadar kilo kaybı görülür. Yemek konusunda iştahsızlık başlar ve yemeden kesilir. Kol ve bacaklar zayıflar.  Hastanın özellikle damarların patlamasıyla iç kanama riski vardır. Karaciğer zehirli maddeleri süzer ama siroz olduğu için başarısız olabilir ve bu zehirli maddeler hücrelere zarar verir. Eğer beyine etki eder ise hastada dengesizlik görülür. Cinsel arzular azalır ileride hiç olmayacak seviyeye gelir. Altına kaçırma ve sık sık kusmalar görülebilir.

En ileri evrede ise hasta tanınmayacak kadar değişir. Oldukça fazla kilo kaybından dolayı iyice zayıflar. Vücudundaki saçlar ve tüyler dökülür. Günlük gereksinimlerini karşılayamaz duruma gelir.

Siroz Hastalığı Tedavisi

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi Siroz hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Alkol sonucu Siroz olan kişinin tedavisi oldukça zordur. Hepatit sonucunda Siroz olan kişilerde ise interferon  uygulanarak hastalığın yaygınlaşması önlenmeyi amaçlanır.

Alkol kullanımı var ise kişinin kesinlikle bırakması gerekmektedir. Özellikle Hepatit sonucu hasta olan kişilerin mutlaka tedaviyi düzenli olarak devam ettirmesi gerekir. Beslenmeye dikkat edilmeli ve mutlaka meyve, sebze tüketimi yapılmalıdır.

Siroz Tespiti

Belirtiler üzerine doktor detaylı bir test yapar. Alkol kullanımı ve tüketimi ölçülerek analiz edilir. Eğer kişinin alkol tüketimi fazla ise tedavi oldukça zordur. Vücudun birçok bölgesi incelenir ve dengesiz şişlikler dikkate alınır. Kilo kaybı kontrolü yapılarak hastanın kilo analizi yapılır. Bunun dışında karındaki su birikintisi en önemli belirtiler arasındadır.

Bunun dışında parça alarak veya kan tahlili ile test yapılır. Tahlil testleri verebilecek en net ve kesin sonuçları aktarmaktadır. Ayrıca Karaciğer incelenerek zarar görüp görmediği tespit edilir. Böylelikle hastalığın ne evrede olduğu öğrenilir.

Unutmayın ki diğer hastalıklarda olduğu gibi Siroz da erken teşhis oldukça önemlidir ve tedavisi mümkündür.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!