Siğil

 Siğil

Siğil , derinin küçük sert bölümlerine görülebilen yaygın bir viral enfeksiyondur. HPV virüsü olarak da tanımlanabilir.

Siğil Türleri

Olağan Siğiller : Çoğu kendiğiliğinden düzelen ve ortalama 2 yıllık süre zarfını kapsayan siğil türüdür.
Yassı Siğiller : Bir tür gençlik siğili olarak da adlandırılabilir.Genelikle çizik ve kesiğe benzerler.
Genital Siğiller : Bu siğil türü daha çok kadın ve erkeklerin genital bölgelerinde belirmektedir. Eğer partnerlerden birinin genital bölgesinde siğil var ise cinsel birleşme esnasında bulaşıp genital bölgede çıkmaya başlaması muhtemeldir.Eğer erken tedavi edilmezse genital bölgede aşırı büyümeye başlar.Kadınlarda ise rahim kanserine neden olabilmektedir.

Siğilin Nedenleri

HPV virüsü tüm insanlarda vardır ve vücutta vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak zayıf düşmeler baş gösterdiğinde siğil oluşmasına neden olmaktadır.

Siğil Şu Şekilde Bulaşabilir

-Fiziksel temas
-Siğil rahatsızlığı olan kimsenin havlusunu kullanmak
-Manikür ve pedikür esnasında kullanılan araç-gereçlerin dezenfeksiyon yapılmadan bir başkası üzerinde kullanılması
-Hamamda,havuzda ve saunada terliksiz yürümek
-Cinsel ilişki esnasında
-Küçük gelen ayakkabıyı kullanmak neticesinde ayakların sıkışması
-Uyku bozukluğu,bağışıklık sisteminin zayıflaması,yanlış beslenme

Siğilden Korunma

Siğilden korunmanın en önemli yolu bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır.Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin doğal besinlerden alınması siğilden korunabilmenin etkili araçlarından biridir.
Hijyenik olmak,dışarıdan eve gelindiğinde ellerin bol sabunlu suyla yıkanması ki özellikle toplu taşıma araçlarında seyahat esnasında denge sağlayıp düşmemek için kullanılan demirlere gün içerisinde binlerce farklı insan dokunduğundan eller yıkanmalı,ortak araç-gereçler kullanılmamalı,stresten uzak durulmalı,sentetik ayakkabı giyinmekten kaçınılmalı, temizlik maddeleri kullanılırken plastik eldiven giyilmeli,cinsel ilişkiye farklı partnerlerle girilmemeli,hususi havuzlara girilmemeli,sauna ve hamam gibi yerlerde terliksiz yürünmemeli.

Siğilden Kurtulma

Siğilin geçici ya da kalıcı olarak çözülmesi yukarıda bahsedilen hijyenik kurallara uyulması ile yakından ilintilidir.Siğil , tedavi edilmesinin ardından çıkmış olduğu bölgede kalıcı izler bırakabilir ve tekrar aynı ya da farklı bölgelerde belirebilir .Siğil kendiliğinden çözülebildiği gibi , bazen hiç bir tedavi yöntemine cevap vermeyebilir de.Çocuklarda ortaya çıkan siğiller genellikle kendiliğinden yok olmaktadır.Bu sorunla karşılaşan herkesin mutlaka bir Dermotolog’dan yardım alması gerekmektedir.

Bitkisel Çözümler

-Günde 2-3 defa sarmısağı, suyu gelecek şekilde siğile sürün.Siğil sorunu çözülene kadar bu şekilde devam edin.
-Kırlangıçotu ve karahindiba otunu karıştırıp siğile sürün.
-Taze soğanı , sirke ile karıştırıp siğile sürün.
-Her gün iki kere limon suyunu siğile sürün.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!