Sigaranın Zararları

 Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Yılda 4 Milyon İnsan!
Sigaranın zararları, dünya üzerinde en çok can alan ve bilinçli bir şekilde kullanılan zararlı bir maddedir. Dünya genelinde yıl içinde yaklaşık 4 milyon insanın hayatını kaybettiği, önümüzdeki yıllarda bu rakamların artacağı belirtilmektedir. Gün içinde yaklaşık 10 binlerce insanın hayatını kaybetmesi, hatta daha detaylı olarak belirtecek olursak dakikada 10 larca insanın hayatını kaybetmesine yol açan sigara, içerisinde bulundurduğu 4000 e yakın zehir nedeniyle insan vücudunda yavaş yavaş organların fonksiyonlarını kaybetmesine neden olmaktadır.

Sigaranın zararları

Sigaranın zararları

Sigaranın Doğuşu

Sigara, ilk olarak 1942 yılında İngiltere’de ‘Sigara, öz güven artırır’ sloganı ile piyasaya sürülmüştür. Bu sebeple insanların, özellikle öz güven eksikliği yaşadığı hissine kapılarak bu zehri kullanması, bu güne kadar gelmesi ve devam etmesi, sloganın yanlışlığı ile doğru orantılıdır. Sigara üzerinden başlatılan rekabet ile birlikte o dönemde toplumsal ve kişisel sağlık yerine tamamen kendini düşünen üreticiler önlem ve benzeri durumları göz ardı etmişlerdir. Bugün yaşanılan toplumsal sorunlar ve aranan çözümler 1940’lı yıllarda yaşanmış olsa, şuan sigara içen kişi sayısının yarı yarıya daha az olacağı düşünülmektedir.
Sigaranın doğuşundan yaklaşık 20 yıl sonra bilim adamlarının araştırması sonucunda sigaranın, sanıldığından çok daha fazla zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu testler sonucunda özellikle Avrupa Birliği ülkeleri, sigarayı bırakma ve azaltma anlamında çeşitli önlemler almış, bu alanda çalışmalar başlatmışlardır. Örnek verecek olursak Türkiye’de kapalı alanda sigara içilmesinin yasaklanması yaklaşık 6 sene önce (2009) yürürlüğe girmiş, Amerika’da ise yaklaşık 20 yıl önce bu yasak koyulmuştur.

Sigarada Bulunan Zehirli Kimyasallar

Özellikle bağımlılık yapan nikotin, sigara içerisinde bulunan en zararlı maddelerden biridir. Bununla birlikte katran ve farklı zehirli gazlar, insan bedenine son derece zararlı olan maddelerdir. Sadece katranı ele aldığımızda bile içerisinde 4500 civarı zehirli maddenin bulunduğu belirtilmektedir. Sigara içerisinde bulunan yaklaşık 40 maddenin, kanseri doğrudan tetikleyebilecek güce sahip olduğu yıllar önce bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.
Sigaranın dumanında bulunan karbonmonoksit, insan kanında bulunan oksijeni etkilediği ve zarar verdiği gözlemlenmiştir. Bu sayede beyine yeterli oksijenin gitmediği, kalbin daha hızlı çalıştığı ve daha fazla oksijen üretmek adına daha fazla kan pompalama arzusu ile kalp krizi riski çok büyük oranda artmaktadır.

Sigaranın Başlıca Zararları

-Kalp krizi riski, kullanmayan insanlara göre %80 daha fazladır.
-Damar tıkanıklığı, sigara ve dumanın bulunan çeşitli gazlar nedeniyle damardaki oksijene doğrudan etki etmesi, damar tıkanıklığına neden olmaktadır.
-Kangren
-Akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları
-Solunum rahatsızlığa sonucu astım
-Akciğer, ağız içi, gırtlak, pankreas ve daha birçok kanser çeşidi.
-Erkeklerde spermlere verdiği zarar ile birlikte cinsel ilişkide isteksizlik, iktidarsızlık ve kısırlık
-Kadınlarda erken menopoz dönemi ve kısırlık
-Cildin erken yaşlanması ve tahriş olması
-Tat ve koku almada duyarsızlık, özellikle sigarayı bırakan insanlardan duyulan ilk cümlelerden biri ‘yemeklerin tadını almak’ olmuştur. Çünkü sigara, tat ve koku aldığımız dilimiz ve burnumuzda çeşitli zehirler sayesinde duyularımıza zarar vermektedir. Bununla birlikte sigarayı kullanan bir insan yediği ve içtiği besinlerden hiçbir zaman tam olarak tat alamamaktadır.

Cilt Hastalıkları

Sigara içen bir insan cildi, içmeyen bir insana oranla çok daha hızlı kurur. Sigara içen insanlar, içmeyen insanlara göre orta yaşlarda daha yaşlı gösterebilmektedir.

Dişler

Özellikle uzun süre sigara içen bireylerde diş eti hastalıkları riski içmeyenlere göre %70 daha fazladır. Bu bölgede oluşabilecek kistler ağız kanserine sebebiyet vermektedir. Yemeklerin tadının büyük oranda alınamaması, yine sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler yüzündendir.

Kalp Hastalıkları

Sigara, kalbe ulaşan damarları hızlı bir şekilde tıkayabilmektedir. Vücut sisteminin en önemli organı olan kalp, bu damarların tıkanması sonucu oldukça zor bir şekilde görevine devam eder. Bu damarların tıkanması ile kalp daha fazla kan pompalaması gerektiğini arzular ve durum gittikçe kötüleşir. Sonucunda ise kalp krizi ve damar tıkanıklığına bağlı rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Cinsellik ve Üreme

Özellikle sigara içen kadınlarda hamile kalma riski azalır. Düşük yapma riski oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak erken doğumlar da meydana gelmektedir. Rahim kanseri, yumurtalık kısırlığı sigara içen kadınlarda oldukça sık olarak görülen durumlardandır. Sigara kullanan erkeklerde ise sperm sayıları gittikçe azalır. Sağlıklı olmayan spermler nedeniyle de sağlıklı bir hamilelik dönemi gerçekleşmeyebilir.

Türkiye’de son yıllarda sigaraya kararlı duyarlılık ve sosyal sorumluluk artmış durumdadır. Devletin bu konuda yaptığı çalışmalar ve Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan sigara bırakma hattı, özellikle bırakmak isteyen insanlar için oldukça idealdir. Kişinin kendi isteğine bağlı olarak çalışan bu hatlar insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saymakla bitmeyen sigaranın zararları ve içerisindeki zararlı maddeler ani ölümlere ve kalp krizlerine yol açmaktadır. Bu nedenle kısa zamanda sigarayı bırakmanız ve bu konuda yardım almanız gerekmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

selim 8 sene önce

Şu illeti bırakalım artık arkaraşlar sigara berbat birşey 10 senedir bırakmaya çalışıyorum olmuyor.Nikotin bantları denedim ilaçlar denedim bırakamadım.

    Ceylin Akar 7 sene önce

    Biolab sigara bırakma merkezi ile bıraktım.