Sigaranın Çocuklara Zararları

 Sigaranın Çocuklara Zararları

Sigaranın Çocuklara Zararları

Sigaranın tüm insanlarda olduğu gibi, çocuklar üzerinde de kötü etkileri vardır. Sigara kullanan insanların kendi yaşam kalitelerini düşürdükleri gibi, etrafında bulunanların da sağlığını bozuyor. Sigara kullanımı çocukları oldukça kötü etkiliyor.

Sigaranın Çocuklar Üzerinde Olumsuz Etkisi

Her yaş grubunda olduğu gibi sigara tüm insanlığı olumsuz etkiliyor. Ama özellikle de çocukların üzerinde etkisi büyük. Bunun yanı sıra yaşlılar, solunum yolları hastalığı olanlar da fazlası ile etkileniyor.

Sigaranin Çocuklara ZararlarıSigara kullanan insanların yaşadığı sağlık sorunları ve hastalıkların yanında, pasif içici diye adlandırdığımız, sigara içmeyen ama içilen ortamda sigara dumanını teneffüs edenlerinde bazı sağlık sorunları yaşadığı biliniyor.

Ülkemizde sigara kullanımı oldukça fazladır. Hem erkek hem kadın ve artık çocuklarında sigara kullandığından ve sigaranın zararlarından bahsedeceğiz. Bir evin içerisinde, tek bir aile bireyinin dahi sigara kullanması, tüm aileyi yakından ilgilendirir. Aile içerisinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Sigara kullanımındaki bilincin oldukça düşük olduğunu düşünürsek, sigaranın çocuklar üzerindeki etkisinden bahsetmemiz gerekecek.

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara KullanımıSadece çocukları değil Sigaranın hamileler üzerinde ki etkisi büyüktür. Bazı düşüklerin nedenlerini sigaraya bağlayabiliriz. Hamilelikte sigara kullanımı erken doğuma, dış gebeliğe, düşüklere neden olur. Sigara kullanan anne adayının, bebeği kucağına almasından sonra, huzursuz bir bebekle karşılaşır. Hatta bazı bebeklerin anne karnında ölmesine neden olur. Tüm bu olumsuzlukları toplarsak;

Gebelikte Sigara Kullanımı Sonucunda Yaşanacak Sorunlar

Gebelik sırasında kanamalar olabilir ve kanamaya bağlı olarak bebeğin kaybedilmesi neden olur.

Bebeğiniz anne karnında daha gelişmeden, az kilolu doğmasına sebep olur.

Gebelik döneminde düşükler meydana gelebilir.

Sigara kullanımında erken doğum riskini arttırır.

Bebeğinizin yeni doğum dönemi dediğimiz zamanda ölme olasılığını arttırır.

Doğumdan sonra çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Gebelik kesesinin erkenden açılmasına sebep olur.

Bebeğin bronşit olma riski artar.

Sigaranın Çocuklar Üzerinde ki Olumsuz Etkisi

Gelişim aşamasında olan çocuklarımızın, vücutları hastalıklara ve darbelere karşı çok dayanıksızdır. Çocukların iç organları da tertemizdir. Ama evde sigara kullanan bireylerin sayesinde, daha gelişme döneminde olan çocuklarımızın gelişimine ilk darbeyi vuruyoruz. Bebek iken sigara içilen ortamda bulunan bireyler, çocuk olma yolunda ilerlerken daha birçok sağlık sorunu ile karşılaşıyorlar.

Bunun dışında sigara kullanan aile de yetişen çocuklar, anne ve babanın sigaraya devamlı ihtiyaç duyduklarını görecek ve onlarda sigaraya ilgi duyacak. İleri ki dönemlerde sigara ile tanışacaklardır. Bu onların en büyük hatalarından birisi olarak kalacak hayatlarında.

Bir aile de sigara kullanımı çocukları ve bebekleri olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalar sonucunda sigaranın her geçen gün yeni bir zararı bulunmaktadır. Çocuklarını düşünen anne ve babanın bu kötü alışkanlıklarından, çocukları için vazgeçmeleri gerekir.

Sigaranın hem sağlık açısından hem de bütçeye verdiği büyük zarar tartışılmaz. Kişinin ailesinin ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak yerine, tamamen keyif için kullandığı sigara, hem kendi sağlığını hem de ailesinin sağlığını tehdit ediyor. Sigara kullanan birey, psikolojik sorunlar, sevgisizlik ve bunun gibi bir çok sağlık sorunu ile karşılaşabilir.

Sigara çocuklarda bağışıklık sistemini de olumsuz etkiliyor. Sigara dumanı ile bakteriler, virüsler, mikroplar karşısında çocuklar savunmasız kalır. Sigara sebebiyle, karşı karşıya kalacakları sağlık sorunları, kalıcı olabilir ve tüm hayatları boyunca peşini bırakmaz. Çocuklarını gerçekten düşünen anne ve babaların sigara kullanımını tamamen ortadan kaldırmaları gerekir. Hiç bir şey çocuklarınızdan önemli değildir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Huseyin 8 sene önce

Sigarasiz bu insanlar nasil bir manzara karsisinda durabiliyorlar.sigara icmeyenler…
Mesela yemekten sonra ne yapiyorlar.
Sigarasiz bir hayat olmaz gibi geliyor.Ne yaptıysam kurtulamadım.