Sigara Bırakma Yolları Nelerdir?

 Sigara Bırakma Yolları Nelerdir?

İnsan hayatına hem maddi hem de manevi zarar verebilecek ender maddelerden biri olan sigara, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve 2018 yılını göz önünde bulundurduğumuzda, sigara içme yaşı ülkemizde çok düşük seviyelere doğru iniş göstermektedir.

Manevi zararları arasında hem vücuda hem de insan psikolojisine ciddi zarar veren sigarayı bırakmak, çoğu insan için oldukça zor bir konudur. Sigarayı bırakmanın yollarını ele alacağımız bu konuda, sigarayı nasıl bırakabilirsiniz veya sigarayı bırakmak için hangi adımlarını atılacağını anlatacağız.

Kararlı Olun

Sigarayı bırakmak için öncelikle atılacak adımların başında, ”kararlılık” gelmektedir. Sigarayı bırakmak için ne kadar kararlı olursanız, sigarayı bırakma sürecinde o kadar rahat olur ve daha kolay bir şekilde sigaradan vazgeçebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak isteyenler, Abrahamson Metodu konusunda bilgi sahibi ise bu metod sayesinde sigarayı bırakma aşaması çok daha kolay bir hale gelecektir. Bu nedenle, sigarayı bırakmak için ilk adımınızı kararlılıkla atın ve motivasyonunuzu maksimum seviyede tutmaya çalışın.

Kendinizi Şartlandırın

Kararlılıkla beraber insanın kendini bazı konularda şartlandırması, her şeyin daha kolay olacağı anlamına gelmektedir. Bu durum, sigarayı bırakma konusunda da sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır. Sigarayı bırakma kararını verdikten sonra, her zaman kendinizi ”ben sigarayı bırakıyorum” sözleriyle şartlandırın ve sigarayı bırakmak için yeterli iradeye, güce ve imkanlara sahip olduğunuzun farkına varın. Böyle durumlarda, sigaranın mı sizi yeneceğini yoksa sizin mi sigarayı yeneceğinize dair düşünceler içerisinde olun ve insan gücünün, sigaraya karşı ne denli güçlü olduğunun etkisini gösterin.

Kendinizi şartlardırmak için;

• Motivasyonunuzu yüksek tutun
• Sigaranın zararlarını düşünün
• Sigaranın maddi zararlarını hesaplayın
• Pasif içici olarak ailenize verebileceğiniz zararları göz önünde bulundurun
• Sigaraya harcadığınız parayla neler yapabileceğinizi düşünün

Sigarayı Bir Anda Bırakın

Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaptığı en büyük hataların başında, sigarayı azalta azalta bırakılmak istenmesidir. Unutmayın ki hiç bir zaman, sigarayı azaltarak bırakamazsınız. Sigarayı azaltarak bırakacağım diyen insanların tamamı, kendilerini kandırmaktan başka bir şey yapmazlar. Bu durum sadece, zaman kazanmak ve insanın kendinizi oyalamasından başka bir şey değildir. Bu nedenle, sigarayı azaltarak bırakmanın yollarını aramak yerine, sigarayı bir anda bırakmalısınız. Unutmayın ki, sigarayı azaltarak bırakma aşamasında nikotinin vücutta her daim kalmasını sağlarsınız. Ama az ama çok, o nikotin vücutta kaldığı sürece sizler, sigarayı bırakmak için boşa zaman harcamış olursunuz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ortaya Çıkacak Maddi ve Manevi Kazançlar

Sigarayı bırakma aşamalarında kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, sigaranın zararlarını tam olarak idrak etmektir. Sigara, hem ekonomik yönden hem de insan sağlığı yönünden büyük zararlara yol açmaktadır. Günlük olarak harcadığınız sigara parasını aylığı hatta yıllığa vurduğunuzda, cebinizde ne kadar para kalacağınızı hesap etmeniz son derece kolaydır. Sigaraya vereceğiniz parayı çok farklı alanlarda harcayabilir, hem sağlığınıza zarar vermemiş hem de daha eğlenceli bir hayatın ortasında kendinizi bulabilirsiniz. İlerleyen yaşlarda, sigara yüzünden hastane köşelerinde bekleyeceğinize, sigarayı bırakarak tatil köylerinde keyif yapmak sizce daha cazip değil mi?

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!