Serotonin Hormonu Nedir?

 Serotonin Hormonu Nedir?

Serotonin pineal bez, merkezi sinir sistemi, sindirim sistemi ve trombositte bulunan bir hormondur. 5-Hidroksitriptamin olarak da bilinen Serotonin hormonunun formülü 10 H 12 N 2 O’dur ve bu hormonun varlığı ilk olarak İtalyan bir kişi olan VittorioErspamer tarafından 1935 senesinde bulunmuştur. Serotonin hormonunun bir nörotransmiter olduğu bilinmektedir. Beyinin değişik parçalarının birbirleri ile iletişim kurmasında önemli bir görev alan Serotonin seviyesindeki azlık veyahut çokluk anksiyete, depresyon, saldırgan davranış ve ağrılara karşı çoğalan aşırı duyarlılık ile doğrudan bağlantılıdır. Serotonin hormonu özellikle orta beyin ve beyin kökünde bulunur. Serotonin seviyesinin aşırı yüksek olması da kişide olumlu anlamda garip davranışlar sergilemesine neden olmaktadır.

Mutluluk Hormonu

Serotonin hormonu aynı zamanda mutluluk hormonu Serotonin olarak da bilinmektedir. Serotonin hormonunun azlığı yeme bozukluklarına ve hatta uykusuzluğa bile neden olabilmektedir. Vücudumuza yararlı olan bu Serotonin mutluluk hormonu dışarıdan aldığımız gıdalarda bulamayız. Serotonin hormonunu sadece vücudumuz üretir. Lakin Serotonin hormonunun üretimini destekleyen bazı besinlerden tüketebilir ve vücudun bu hormonu üretmesine katkı sağlayabilirsiniz. Serotonin hormonu ile insan vücudundaki enerjinin arasındaki ilişki, tavuk ile yumurta arasındakine benzemektedir. Yani ruhsal yönden iyiyseniz iştahınız yükselebilir ya da azalabilir. Ruhsal yönden kötüyseniz de yine iştahınız artabilir veya azalabilir. İşte bu durum sonucunda insan vücudu mutlaka olumsuz olarak etkilenir. Bundan dolayı Serotonin hormonunun salgılanmasını destekleyen besinlerden destek almalı ve aynı zamanda mutlu olmalısınız.

Serotonin Hormonunun Salgılanmasını Destekleyen Besinler

Genellikle Serotonin hormonu nerede ya da nelerde bulunur gibi sorular sık sorulanlar arasındadır. Öncelikle söylemeliyiz ki Serotonin hormonu yiyeceklerde yani besinlerde bulunmaz. Serotonin hormonunun salgılanmasını arttıran bazı besinler vardır. Serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinen bir hormondur. Genellikle çikolatanın bu hormonun salgılanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da çikolatanın özellikle kadınları mutlu ettiği bilinmektedir. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının Serotonin seviyesini arttırmaya etkisi bulunur. Ayrıca somon, sardalye ve ton balığı gibi yiyecekler de Serotoninin üretimini desteklemektedir. Tahıl içeren yiyecekler, yemiş ve tohumlu yiyecekler, kaliteli yağlar, süt ürünleri ve onlardan elde edilen yiyecekler de vücudun Serotonin salgılamasına destekte bulunur. Bu besinleri tüketerek vücudunuzdaki Serotonin hormonunu işe yarar bir şekilde çoğaltabilirsiniz.

Serotonin Salgınızı Arttıran Yiyecekler Hangilerdir?

Yukarıda saydığımız yiyeceklerden hangilerini tüketmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Yağlar arasında hangilerinde Serotonin hormonunu destekleyenler kullanılmalıdır diye düşünüyorsanız hemen cevap verelim. Balık yağı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı, ayçiçeği yağı, ceviz yağı, kanola ve buğday tohumu yağı gibi kaliteli yağlar bu salgılın üretilmesine destek vermektedir. Genellikle bitkilerden elde edilen bu yağlar en az çikolatanın yarattığı etki gibi bir etki sağlayacaktır. Yediğiniz besinlerde bu yağları kullanırsanız vücudunuzda Serotonin hormonu üretilir. Tohumlar ve yemişler gibi besinlerden de ceviz, keten tohumu, ay çekirdeği, susam, kabak çekirdeği, badem, kaju fıstığı ve yer fıstığını tüketebilirsiniz.

Serotonin Hormonu Başka Hangi Besinlerden Sağlanır?

Serotonin hormonu nedir ya da nasıl elde edilir sorularına yanıt verdik. Şimdi ise hangi besinlerin mutluluk hormonu Serotoninin salgılanmasına destek verdiğini anlatıyoruz. Özellikle sebzeler içerisinde bulunan bazı maddeler sebebi ile Serotonin hormonuna yararı olan besinler arasındadır. Mısır, karnabahar, ıspanak ve brokoli gibi yeşil yapraklar içeren sebzelerde var olan Serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra soya sütünün de dahil olduğu soya ürünleri, soya fasulyesi ve tofu da var olan Serotonin düzeyinin sabit kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu gıdaları nasıl pişireceğiniz konusunda da internetten yardım alabilirsiniz. Şimdiye kadar saydığımız besinler arasından sevdikleriniz ya da sevmedikleriniz besinler arasında olan elbette ki vardır. Özellikle sadece Serotonin içeren besinler tüketmenizin de bir yerden sonra sorunlar yaratabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Tükettiğiniz bitkiler ve meyvelerin pek çoğu Serotoninin salgılanmasına destek veren maddeler içeren besinlerdir.

Serotonin Seviyesini Azaltan Etkenler

Vücudumuzda aslında normal şartlarda var olan bir Serotonin hormonu vardır. bu hormonun vücudunuzda yeterli olup olmadığını ise size yapılan bir hormon testi ile uzman hekiminiz anlayabilir. Serotonin seviyenizin yükselmesini ya da alçalmasını sağlayan bitkileri devamlı tüketmek de var olan Serotonin düzeyinizi etkiler. Yetersiz güneş, yetersiz uyku, insülin direnci, triptofan eksikliği gibi nedenler de Serotonin seviyesinin düşmesini sağlayan etkenlerdendir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!