Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?

 Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?

Kadınların birçoğunun yaşadığı selülit problemi, aslında bir görüntü bozukluğu olmasının ötesinde sağlık problemi. Kilo, yaş ve yaşam tarzı fark etmeden her kadında bulunabilen selülitler, genlerle alakalı bir durum. Kadınların kabusu olan selülitlerin oluşumunu azaltmak için alınabilecek önlemler bulunuyor.

Bağ dokuları arasında biriken yağ dokularının oluşturduğu bir görüntü olarak açıklanabilen selülitin en büyük kaynağı, östrojen hormonudur. Selülitlerin erkekler yerine kadınlarda görünmesinin sebebi de östrojen hormonu ile ilgilidir.

Kadınların hamilelik başta olmak üzere hormonlarının yoğun çalıştığı dönemlerde selülitlerin oluşumu artmaktadır. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme de selülit oluşumunu tetikleyen nedenler arasındadır. Tamamen engel olunmasa da selülitleri azaltmak için başvurulabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri yazının alt kısmından okuyabilirsiniz.

1- Bol su tüketmek

Su içmenin birçok sağlık problemine karşı faydası olduğu gibi, selülitlerin engellemesi konusunda da faydaları bulunmaktadır. Su içerek kan dolaşımını hızlandırabilir ve bunun sonucu olarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

2- Spor yapmak

Sadece selülit problemi için değil, sağlık bir yaşam için her daim hareket halinde kalmalıyız. Hareket etmek ve spor yapmak, yağ yakma konusunda doğrudan çözümdür.

3- Yağlı besin tüketimini azaltmak

Hem sağlıklı beslenmek hem de selülit oluşumuna karşı önlem almak istiyorsanız, yağlı besin tüketimini azaltmanız çok önemli. Sebze ağırlıklı ve lifli gıdaların tüketilmesi, selülitlere karşı savaşınızda güçlü bir silahtır.

4- Sigara ve alkol tüketmemek

Vücuttaki oksijen dolaşımını azaltan sigara ve içerdiği kaloriyle sıvı kaybını arttıran alkol, selülit oluşumuna neden olmaktadır.

5- Kahve tüketimini azaltmak

Kan dolaşımını olumsuz etkileyen aşırı kahve tüketimi, selülit oluşumunu tetikleyen nedenlerden biridir.

6- Masaj yapmak

Selülitli bölgelere uygulanacak olan masaj, bölgenin kan dolaşımını hızlandırarak yağ birikimini azaltacaktır.

7- Sıcak/soğuk uygulaması

Kan dolaşımını hızlandıracak yöntemlerden biri de sıcak-soğuk uygulamasıdır. Selülitli bölgeye sıcak su tuttuktan sonra soğuk su uygularsanız, bölgedeki hüclenleri canlandırır ve kan dolaşımını hızlandırırsınız.

8- Keseleme yapmak

Banyoda sıcak-soğuk uygulamasıyla beraber yapabileceğiniz bir başka şey, keselemedir. Selülitli bölgeye keseleme yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

9- Dar giysi ve topuklu ayakkabı kullanımını azaltmak

Vücuttaki kan dolaşımını yavaşlatan şeylerden biri, dar giysiler ve topuklu ayakkabılardır. Kan dolaşımını yavaşlatmamak için dar giysi ve topuklu tercihini azaltmalınız.

10- Sağlıklı beslenme

Lifli gıda ve sebze ağırlıklı tüketim yaparak sağlıksız beslenmenin önüne kadar selülitleri azaltabilirsiniz. Bu arada tuz kullanımı da su kaybına neden olduğu için azaltılmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!