Selülit Nasıl Giderilir

 Selülit Nasıl Giderilir

Selülit Nasıl Giderilir

Selülitin asıl olma sebebi, çok fazla hareketsiz kalmak ve yanlış beslenme sonucunda olur. Bacaklarda oluşan ve görüntü olarak çok rahatsız edici olan selülitler, yağ birikmesi sonucunda oluşur. Günümüzde farklı tedavi yöntemleri ile bu sorun ortadan kalkıyor. Toplumumuzda bir çok kadının sorunu olan selülitlerden nasıl kurtulabiliriz?

Selülit Nasıl Geçer?

Ülkemizde bir çok kadının sorunu haline gelen selülitlerin oluşma sebeplerinin başında yanlış beslenme ve çok fazla hareketsiz kalmak geliyor.

Selülitleri yok etmek için evde deneyebileceğiniz doğal yöntemler vardır. Böylelikle kötü görünen selülitlerden biran önce kurtulabilirsiniz. Selülitin oluşmasındaki faktörler arasında genetik bozukluk, kan dolaşımı bozuklukları ve hormonel bozukluklar yer alıyor.

Bitkisel Selülit Tedavisi Yağı

Ardıç Yağı
Lavanta Yağı
Kayısı Yağı
Portakal Yağı
Biberiye Yağı
Limon Yağı
zeytinyağı

Tüm bu malzemelerin hepsini bir kabın içerisine, eşit miktar da koyalım. Daha sonra selülitli bölgeye masaj yaparak yedirelim. Bu karışımı uyguladıktan sonra, streç filmle o bölgeyi saralım. Yaklaşık yirmi dakika bekleyelim ve temizleyelim. Bu karışımı hafta da 1 kez uygulayalım.

Selülit Neden Olur?

Eğer hareketsiz ve sporsuz bir yaşam tarzınız varsa, selülit de kaçınılmaz olur. Spor hayatımızın her anında olmalı. Hem sağlığımız hem de güzelliğimiz açısından, spor şart. Spor yaparak, vücudumuzdaki yağları yakabiliriz, böylelikle selülitlerden kurtulabiliriz.

Şekerli yiyeceklerden, içeceklerden uzak durarak, selülit riskini azaltabiliriz.

Hayatımızdan çıkarmamız gereken şeylerden birisi de asitli içecekler ve fazla tüketilen kahve oranı. Kahve ve asitli içecekler selüliti çoğaltır. Sağlıklı beslenmeli ve bu içecekleri fazla tüketmemelisiniz.

Yumurtalık düzensizlikleri, hormonel bozukluklar ve birden alınan aşırı kilolar çatlak ve selülit yapar.

Hangi Bölgelerde Selülit Görülür?

Selülitlerin genellikle görüldüğü bölgeler, bilekler ve diz üstü gibi bölgelerde görülür. Ama en çok selülitin görüldüğü yerler kalça, basen, baldır olarak bilinir. Bu bölgelerde ki kusurları saklamak için korse ve buna benzeyen şeyleri kullanmak çözüm olmaz. Hatta bu tür şeyleri kullanmak, saklamak yerine selülitleri daha çok arttırabilir. Bununla birlikte şişmanlık gibi durumları da yanında getirir. Bu gibi durumlarda, doktor kontrollerinden geçerek, doktor tavsiyelerine uyarak kilo problemlerinden kurtulabilirsiniz. Selülitin görülme yaşı, 25 den sonradır.

Doğal Selülit Maskesi Tarifi

1 paket kil
6 damla limon suyu
2 damla portakal yağı
2 yemek kaşığı tarçın

Tüm bu malzemeleri bir kenara alalım. İlk olarak kil ve suyu karıştıralım. Sonrasında limon ve portakal yağını kile ekleyelim. Bu karışıma son olarak tarçını ekleyelim. İyice karıştırdıktan sonra, selülitli bölgeye sürelim. 3o dakika bekledikten sonra, selülit maskesini temizleyin. Selülit giderici bu maskeyi haftada bir kez olarak uygulayabilirsiniz.

Selülitten Kurtulmak için Küçük Tüyolar

Sabah uyandığınızda, ılık bir su bardağı suyun içerisine, yarım limonu sıkın ve için. Limonlu suyu içtikten sonra yarım saat kadar bir şey yiyip içmeyin. Bu arada günlük egzersizlerinizi yapacak zamanınız olacaktır.

Televizyon izlerken ya da kitap okurken bir şeyler atıştırma huyunuz var ise bundan vazgeçin.

Vücudunuzun yararı için şok diyetlerden uzak durmalısınız. Bu diyetler selülitlerinizi tetikleyebilir.

Sabah kahvaltılarınızı çok iyi yapın. Ancak akşam fazla bir şey yiyip, içmeyin.

Öğün öncesinde alışkanlık edinin ve bir su bardağı su için. Böylelikle çok fazla yemek yiyemezsiniz. Alkol ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!