Salatalığın Faydaları

 Salatalığın Faydaları

Salatalığın Faydaları

Salatalık tam bir su deposu diyebiliriz. Sadece su deposu olarak da kalmıyor. Kalp sağlığından, cilt sağlığına, göz sağlığından, sindirime kadar insan vücudu için bir çok fayda sağlamaktadır.

Salatalığın Faydaları Nelerdir

 

Salatalık en rahat şekilde tüketilebilen yiyecekler arasındadır. Bize mide sorunu yaşatmayacağını bildiğimiz, kilo aldırmayan ya da hazımsızlığa neden olmayan iyi bir yiyecek. Çok acıktığımız zamanlarda bile açlığımızı bastırmak için ve susuzluğumuzu gidermek için iyi bir atıştırmalık. Bir çoğumuzun evinden hiç eksik olmayan, ferahlatıcı bir gıda. Bunlar sadece salatalığın iyi taraflarının bir kaçı. Oysa salatalığın saymakSalatalığın Faydalarıla bitmeyecek bir çok faydası bulunuyor.

Salatalığın 100’e yakın farklı türü bulunmaktadır. Turşu şeklinde ya da taze olarak tüketilir. Bunun yanı sıra kozmetik sektöründe de sık sık rastladığımız ürünler arasındadır. Artık salatalığın faydalarını sıralayabiliriz.

Salatalığın Sağlığa Faydaları

B Vitamini Kaynağı: Salatalık iyi bir B vitamini deposudur. Sinirlilik, halsizlik, ağız yaraları, unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi şikayetlerin ana sebebi B vitamini eksikliğidir. Bu tip şikayetleri olan kişilerin B vitamini eksikliği çıktığı çok olur. Bu şikayetlere gerek duymadan B vitamini yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunlardan birisi de salatalıktır. Salatalığı, B vitamini eksikliğinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Doğal Sıvı Takviyesi: Bir adet salatalığın %96 sudur. İnsan vücudunun da yarısından fazlası su olduğu için, vücutta farklı sistemlerin düzgün işlevini sürdürebilmesi  gün içerisinde alınan sıvı ve su miktarı önemlidir.

Vücudun susuz kalması durumunda, hazımsızlık, halsizlik, kas krampları gibi bir çok sorun beraberinde gelir. Özellikle sıcak havalarda vücut çok fazla su kaybettiği için, sıvı alımını salatalık gibi gıdaları daha çok tüketmek gerekir.

Salatalığın Faydaları

K vitamini Deposu: Salatalık iyi bir K vitamini deposudur. K vitamini vücut için oldukça önemlidir. K vitamini kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için önemlidir. K ve D vitamini ileri yaşlarda ki kemik sağlığını korur ve kırılmaları, zayıflamaları azaltır. Bu iki vitamin aynı zamanda vücutta ki kalsiyumu dengeler.

Antioksidan Özellikler: Salatalık C vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanların yanı sıra, apigenin, kuersetin ve kaempferol gibi adını duymamış olabileceğiniz ama bizim için önemli antioksidan içerir.

Mesela salatalığın içerdiği kaempferol maddesi kanser riskini azaltır ve kalp sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra kuersetin maddesi ise alerjiye karşı etkilidir.

Zengin antioksidan içeriği ile salatalığın iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. İçerisin de bulunan beta-karoten göz sağlığını korur.

Vücudun yaşlanması ile birlikte bir çok hastalıklara kapı açan radikalleri durduran etkiye sahip salatalığın, kozmetik sektöründe de vazgeçilmezinin sebebi de budur.

Salatalığın Faydaları

Bunun yanı sıra;

Kalp sağlığı

Cilt sağlığı

Sindirime yardımcı

İdrar söktürücü

Kolesterol, diyabet ve tansiyona düzenleyici

Zihin sağlığı

Nefes Tazeleyici özelliği bulunmaktadır.

Salatalığın Diğer Faydaları

Salatalığın Faydaları

Mide yanmasına karşı etkilidir.

Tansiyonu dengeler, kolesterolü düşürür.

Salatalığın içerdiği besin maddeleri eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.

Lifli yapısı sayesinde sindirime yardımcı olur.

Kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebildiği bir besindir.

Vücuttan toksinleri atar.

Güneş yanıklarında cilde iyi gelir.

Salatalık susuzluğu giderir. Gün içerisinde su içmeyen kişinin su yerine salatalık yemesi yararlı olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!