Sakal Çıkarmanın Doğal Yöntemleri

 Sakal Çıkarmanın Doğal Yöntemleri

Genellikle halk arasında sakal büyütmek için kullanılan doğal yöntemler, daha etkilidir profesyonel uygulamalardan. Ancak öncelikle sakalın büyümemesi sebepleri bilinmelidir, daha sonra uygun araçları sorunu düzeltmek için seçmelidir.

Neden Sakal Büyümez

Sakal ve bütün saçların büyümesi testesteron hormonuna bağlıdır. Genellikle saç yüzde büyümeye başlar ergenlik dönemlerinde erkeklerde: 14-17 yaşından itibaren.
Ancak bazı durumlarda bu süreç daha sonra başlayabilir, çünkü organizmaya göre değişir kişinin vücut yapısı.Bazıları erken, bazıları ise geç oluşmaya başlar.Eğer sakal 20 yaşında da büyümezse , bazı sorunlar ortaya çıkabilir.
Saç olmaması ciddi hormonal bozukluklar olduğunu gösterir ve bu sorunu doktor ile birlikte çözmek gerekir. Çoğu durumda saç büyümesi ciddi hastalıklardan dolayı değildir.
Vücutta organlar, sistemleri besler.Bu yüzden saçlar ve tırnaklar için vitamin kalmayabiliyor. Bu durumda yardımcı olacak kompleks bir vitamin kullanılması uygundur ancak doktor kontrolünde olması önemlidir.
Bazı hallerde sakal büyümeyebilir, çünkü yanlış yaşam tarzı varsa: zararlı alışkanlıklar, yanlış beslenme, (meyve ve sebze, kırmızı et, sarımsak, vb yememesi.), yetersiz fiziksel aktivite, aşırı kilolu olma da sebep olabilir.

Tüm bu faktörler sadece vücut sağlığı için değil, aynı zamanda testosteron hormonunun çalışmasını da etkiler.Fiziksel aktivite testosteronu artırır, zararlı alışkanlıklar ve hareketsiz hayat testosteronu azaltır.
Bazı etnik gruplarda sakal hiç çıkmayabiliyor.Genetik sebeplerden de bu tarz durumlar yaşanabilir. Eğer ailede erkeklerin sakalları zayıf ise o zaman o kişide de aynı şekilde sakallarda zayıflık olabilir.
Stres de önemli ölçüde sakal büyümesine etki eder, ciddi durumlarda stresten saç dökülmeye başlar.Yanlış bakımda sakal için kötü olur.Eğer cilt temizlenmezse, nemlendirilmezse sakallar kötü büyüyebilir, düzensiz ya da hiç büyümezler bazı alanlarda.

Aynı etki yanlış traş olunursa da oluşabilir.Kıl kökleri bozulur, batık kıl problemi başlayabilir.Genel olarak uzmanlar sakal traşı yapmak için jiletten düzenleyici kullanılmasını tavsiye eder, çünkü saç deforme olmaz bu şekilde.
Sakal çıktığında ergenlik döneminde ilk defa çıktığında, sakal traşı kuaförde olunmalıdır çünkü uzman kişi sakalı düzgün bir şekilde keser ve deforme etmez. Birçok erkek genel olarak tercihini kuaförde değerlendirebiliyor.Doğru sebepleri bulduktan sonra kişi evde doğal ilaçları sakal büyütmek için kullanabilir.

Yararlı Araçlar

Halk arasında popüler olan doğal ilaçlar sadece etki için değil, aynı zamanda ucuz ve ekonomik olması da herkes için önemli bir parametredir.Ayrıca genellikle bu doğal ilaçlar daha verimli olur satın alınan araçlara göre.

Katran Sabunu

Katran sabunu sakalı daha kalın yapar, büyümesini geliştirir, aşırı yağlı cildi çok iyi etkiler. Ancak çok kuru, hassas cilt için, bu sabun agresif olduğundan uygun değildir, sadece yağlı cilt için iyidir.

Hint Yağı

Sakal büyümesinin en popüler ve kalın olmasının yollarından birisi de hint yağıdır. Yüz cildine de etkili olur, özellikle kuru cilt için önemli avantajlar sağlar.

Dulavratotu Yağı

Hint yağı gibi etkili olan bir diğer doğal ilaç dulavratotu yağıdır.Ancak dulavratotu yağı daha agresiftir, bu yüzden kullanmadan önce cilt alanındaki bir bölgede reaksiyonuna bakılmalıdır. Bunu yapmak için yağ uygulanmalı cildin küçük bir yerinde ve bir süre beklenmeli. Bir şey olmazsa dulavratotu yağı cildin tümüne uygulanabilir.
Olumsuz tepki yoksa ciltte hint ve dulavratotu yağları karıştırılıp birlikte kullanılabilinir.Yağları uygulamak kolaydır: Sadece yağları her gün veya en azından haftada birkaç kez sakal altına sürün. 20-30 dakikadan sonra yağı durulayın su ile.Zaman olursa maskeler yapılabilinir. Maskeler daha etkili ve hızlı sakalı büyütür.
En uygun maskeler için agresif araçlar, örneğin acı biber veya hardal tozudur.Bu araçlar kıl köklerini ısıtırlar, güç verirler daha aktiftir saçlar için.

Nasıl Maske Yapılmalı

En basit maske: acı biber tentürü, zeytinyağı, yumurta sarısı ve aloe suyu.
Her maddeden bir çay kaşığı alınır ve karıştırılır, yumurta sarısı eklenir. Sonra bu maske yüze masaj yapılarak uygulanır. 15 dakikadan sonra su ile durulanır. Haftada birkaç kez yapılırsa maske yardımcı olacaktır sakalı geliştirmek için.

Ama unutmamalıdır ki agresif araçlardan yapılan maskeler , uzun süre yüzde tutmamalı, çünkü yüzü yakar. Maskeyi kullanırken hafif bir yanma hissi olursa, hemen silinmeli, büyük olasılıkla kişinin cildi için bu maske uygun değildir.
Hardal tozu, bal ve kefir karıştırıp uygulanır. 20 dakika sonra su ile sakal durulanır.Agresif maskeleri uyguladıktan sonra yüzü yumuşatmak için traş losyonu kullanılabilinir.
Süt ürünlerinden maskeler iyi olur. Hem de basit bir araçtır.Çünkü onları başka şeylerle karıştırmamalı. En etkili süt ürün yöntemleri: kefir veya evde yapılan mayonezdir.Seçilen ürün sakal bölgesine uygulanır, 20-30 dakika kadar beklenir. Bundan sonra sakal şampuanla yıkanmalıdır.
Maskeler haftada bir kaç kez yapılmalı. Unutulmamalıdır ki maske en az 2-3 ay boyunca kullanılmalı, o zaman etkisi fark edilir.Maskeler ile günlük sakal yüz bakım yapmayı unutmamalıdır.Düzenli beslenmeli, sigara içmemelidir ve fiziksel aktivite yapılmalıdır. Bunlar güçlü saç, sakal için önemlidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!