Sağlıklı Yaşam Sırrı

 Sağlıklı Yaşam Sırrı

Kilo vermek için diyet yapmanın gerekliliği artık her insan tarafından biliniyor. Bu kalıba uyduğunuzda yani gerçek bir diyet yapmaya kesin karar verdiğinizde kilo vermemeniz için bir sebep yoktur. Yalnız hayat tarzınız değişmediği sürece sağlıklı değilseniz, aynen öyle devam edersiniz. Tıpkı Newton’un kanunları gibi, ya da uzayda hareket verilmiş bir mekik gibi, ölünceye kadar sağlığınız gittikçe hız kesmeden düzenli olarak bozulmaya başlar.

Diyetler türlü türlüdür ancak bu makalede size önereceğimiz yol biraz farklı olacak. Şüphesiz her diyetin bir yararı vardır ancak diyetten başka günlük öğünlerinizi 3 ten 2 ye düşürmeniz size büyük yararlar sağlayacak. Kışa gireceğimiz şu aylarda günlerin kısa olmasından istifade ederek günlük öğünlerinizi 2’ye indirmeniz size sağlık açısından büyük fayda verecektir. Uzak doğu ülkelerinde önce günde 2 öğün yenir vücut buna alıştırılır, sonra günde 1 öğün yenir ve vücut buna da alışır. En son 2 günde bir, 3 günde 1 yemek yemeye başlanır. Bir yoginin ömrü 120 yıla kadar uzar. Bu kadim bilge insanların az yeme konusunda ısrarının şüphesiz bir çok metafizik alt yapısı ve yararları vardır ancak biz bu makalede sadece fiziksel yararlarına değiniyoruz. Bu yöntemi uygularsanız vücutta var olan yağlarınız ateşe tutulmuş mum gibi erimeye başlar. Kalbiniz ve mideniz başta olmak üzere tüm organlarınız istirahat eder. Vücut kendi kendini onarmaya harcayacak enerji kaynağını güçlendirir.

Tam Yağ Kısa Ömürdür

Tam yağlı besinler ömrümüzü kısaltır. fast food tam yağlı dondurulmuş trans yağlı besinler acelesi olan ve lezzetten ödün vermeyen kısa ömürlü insanlar için ideal olabilir, ancak hayat tüm güzelliği ile ve sürprizleri ile yaşanmaya değer. Ömrümüzü uzun ve verimli tutmak istemek en doğal isteğimizdir. O halde sağlıklı olmak birincil amacımız olmalıdır. Bu yolda tam bir karar aldıktan sonra yediklerimizi artık mercek altına almamız gerekir. Her ne yiyorsak lokmalarımızı sayarak yememiz gerekecek. Ne kadar az yersek o kadar uzun yaşarız. Bu hipotezi gerçekten çürütebilen bir araştırma yoktur. Ancak çok yemek yemek tıka basa yemek bir tatmin sağlasa da kalbimize ve tüm bünyemize zarar verir.

Besinlerinizde Taze meyveler, sebzeler ve salatalar üzerine daha fazla vurgu yapın. Başlamadan önce ana yemeklerinizde bir salata dolusu kase olsun Ancak, mayonez ya da krema gibi herhangi bir yağlı sos kullanmayın. Lezzet artırmak için limon, tuz, biber, siyah tuz veya sirke kullanabilirsiniz…

Yağ, kilo vermeniz gerektiğinde kısıtlamanız gereken bir şeydir ancak şekeri kesmek de stresi azaltır. Şeker veya diğer şekerlemeler sadece ekstra boş kalorilerden başka bir şey vermez. Besleyici ve vücuda yarar sağlayıcı değillerdir. Zararlı alışkanlıklar olan sigara ve alkol- tütün ürünlerinin tüketimi mutlaka bırakılmalıdır. Atın ölümü arpadan olsun diyenler çıkabilir. Ancak ölümcül bir hastalık geldiğinde; bunları zaten bırakmak zorunda kalacağınızı unutmayın. O halde ölümcül hastalık gelmeden bırakın. Diyet yapmadan önce doktorunuzla görüşün ve ona göre diyetinizi seçin. Sağlıklı yaşamlar dileriz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!