Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur? 2022

 Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olur? 2022

Farklı insanlar farklı şekillerde duygusal ilişkiler kurarlar. Ancak bir ilişkinin sağlıklı olması için temel bileşenler her zaman aynıdır. Her şeyden önce iletişimin sağlıklı olması esastır açık, dürüst ve güvenli bir iletişim, işlevsel bir ilişkinin temel bir parçasıdır. Sağlıklı ilişki kurmanın ilk adımı, ikinizin de birbirinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anladığınızdan emin olmaktır.

Bir ilişkinin sağlıklı olması için gerekenler ;

Partnerinize olduğu gibi saygı duymak, kendinize saygı duymak kadar önemlidir. Saygı, ilişkide güvenin ve birlikte vakit geçirme isteğinin arttığı bir ortam yaratır.

-Sizi rahatsız eden bir şey varsa, geri çekilip zamanla kin güden bir hoşnutsuzluk beslemek yerine, bunun hakkında konuşmak daha iyidir.

-Anlaşmazlıklar sağlıklı ilişkilerin doğal bir parçasıdır ancak bir konuda hemfikir değilseniz uzlaşmanın bir yolunu bulmak önemlidir. Çatışmaları adil ve rasyonel bir şekilde çözmeye çalışın.

-Birbirinizi destekleyin, birbirinize güvence ve cesaret vermek sizi işlevsel bir çift yapar. Ayrıca, yardım ve desteğine ihtiyacınız olduğunda partnerinize bildirin. Kimsenin zihninizi okuma ve ihtiyaçlarınızı tahmin etme yeteneği yoktur. Sevmenin, partnerinizin ihtiyaçlarını sezmeyi ve tatmin etmeyi bilmek anlamına geldiğini düşünmek yaygın bir hatadır.

-Bireysel mahremiyete karşılıklı olarak saygı gösterin. Sırf bir ilişki içinde olmanız, her şeyi paylaşmanız ve sürekli birlikte olmanız gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı ilişkiler bireysel alan gerektirir.

-Sağlıklı sınırlar oluşturun, ilişkide sizi neyin rahat ettirdiğini ve neyi istemediğinizi tanımlayın. Sınırlar, kurallar koymak, partnerinizin arkadaşlarıyla dışarı çıkmasını veya zevk aldığı aktivite ve hobilere katılmasını engellemek anlamına gelmez.

-Birbirinizin bireysel zevklerine ve ihtiyaçlarına saygı gösterin.

– Partnerinizden kopuk hissediyorsanız veya günlük rutin ilişkiyi biraz sıkıcı hale getirdiyse, desteğe ihtiyacınız olabilir. Öyleyse, paylaşacak yeni ve eğlenceli, hatta basit bir aktivite bulun. Önerilerde bulunun ve partnerinizin size yaptıklarına açık olun.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!