Saçta Kepeklenme Nedir

 Saçta Kepeklenme Nedir

Kepeklenme günümüz insanının başından eksik olmayan sorunlarından biridir. Öncelikle bilinmelidir ki kepek , aslında ölü hücrelerin kafada açığa çıkması olayıdır ve aslında bir cilt meselesidir.Ege ya da Akdeniz kıyılarına tatile giden her insan , güneşten bronzlaşır ve bir süre sonra omuzunda ,kollarında ve bacaklarında bulunan cildindeki cansız hücrelerin soyularak dökülmesi ile sonuçlanarak bir nevi deri değiştirme seansına tanıklık eder. Aynı durum kafa bölgemize göre tanımlanırsa, kepeklenme şeklinde adlandırılmaktadır. Kepek olgusu dışarıdan bakıldığında bazı insanlar için tiksinti oluşturabilir ve kişinin temiz olmadığına dair bazı teorileri tetikleyebilir.Ama bu doğru değildir. Kepeklenmenin ,kişinin hijyen kurallarına uyup uymaması ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Kepeklenmenin şiddeti genellikle kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterir.Bazı insanlarda aşırı derecede olurken, bazılarında normal derecede olabilir.

Kepekten Kurtulmak Mümkün müdür

Çevreden bir takım şampuan ya da sabunlar tavsiye edilsede , başında kepeklenmeye engel olamayan kimseler her öneriden istedikleri sonuçları alamayabilirler. Kepekten kurtulmak elbette mümkündür fakat kişinin yapısına göre çözüm de farklılık gösterebilir.Bir kişide başarılı olan yöntem , farklı bir kişi de başarılı olamayabilir. Kepeklenmenin önüne geçilmesi muhtemel en doğal yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesi ,saçın dip bölgesine yedirilecek şekilde masaj yapılıp ovalanarak kullanılabilinir. Günlük yaşantımızda yapacağımız bazı eylemlerde kepeklenmeyi azaltabilir.Sık sık kafayı farklı şampuanlar kullanmadan yıkamak bunların başında gelir.Bu sayede saçın dökülmemesi de sağlanmış olur. Sık sık saçları yıkamak, saç diplerinde oluşabilecek sivilce ve mantarların da etkisizleşmesine zemin hazırlayacaktır Eczanelerde satılan şampuanlar sorunun çözümü konusunda büyük katkı sağlayacaktır.En doğru şampuanın hangisi olduğunu öğrenmek için konusunda uzman bir doktora başvurmak en doğru tercih olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!